ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، نظر خود را در مورد NFT های غیرقابل انتقال منتشر کرده است، با این استدلال که موارد استفاده ای وجود دارد که در آن قابلیت انتقال توکن نتیجه معکوس دارد.

Vitalik Buterin فکر می کند که کاربران اتریوم می توانند از توکن های غیر قابل انتقال بهره مند شوند.

ویتالیک بوترین امروز یک پست وبلاگی منتشر کرد که در آن او در مورد امکان NFT های “روحیه” یا NFT هایی که واقعا غیر قابل تعویض هستند به این معنا که نمی توان آنها را فروخت یا از صاحبانشان جدا کرد، صحبت  کرد.

بوترین با استفاده از اصطلاحات World of Warcraft (که در آن آیتم Soulbound به کالایی اطلاق می‌شود که نمی‌توان آن را فروخت یا از بازیکنی که آن را حمل می‌کند جدا کرد)، بوترین از اکثر پست‌های خود استفاده کرد تا مفهوم مشابهی را در نظر بگیرد. فضای NFT، که در حال حاضر اکثر NFT ها را می توان خرید، فروخت یا از مالکی به مالک دیگر منتقل کرد.

بوترین نوشت: «در حالی که NFT های قابل انتقال جایگاه خود را دارند و می توانند به تنهایی برای حمایت از هنرمندان و موسسات خیریه واقعاً ارزشمند باشند.

برای نشان دادن نظر خود، بوترین تعدادی مثال، هم واقعی و هم فرضی، از نمونه‌هایی را فهرست کرد که در آن قابلیت انتقال در یک NFT کیفیت مطلوبی ندارد – او به عنوان مثال، پروتکل «اثبات حضور» را که NFT‌ها را توزیع می‌کند، ذکر کرد. به کاربرانی که نشان می دهد آنها شخصا در یک رویداد شرکت کرده اند. در حالی که از نظر فنی توکن‌های POAP برای تجارت در OpenSea در دسترس هستند، اما مورد استفاده اصلی آنها (یعنی برای نشان دادن اینکه یک شخص واقعاً در یک رویداد شرکت کرده است) استدلال می‌کند که این نشان می‌دهد که آنها به عنوان توکن‌های کاملاً غیرقابل انتقال منطقی‌تر خواهند بود.

بوترین همچنین پیشنهاد کرد که حقوق حاکمیت ممکن است به‌عنوان نشانه‌های غیرقابل انتقال و «محصول روح» منطقی‌تر باشد. بوترین به جای اجازه دادن به خرید مستقیم توکن‌های حاکمیتی – که به راحتی می‌تواند منجر به جمع‌آوری بیش از حد ثروتمندترین یا تشنه قدرت‌ها شود – پیشنهاد می‌کند که توکن‌های حاکمیتی می‌توانند به سهامداران کلیدی در یک شبکه یا سازمان متصل شوند. به عنوان مثال، NFT های تابعیت یا اقامت می توانند دارای قدرت رأی گیری باشند، مشابه NFT های «شهروندی» CityDAO. با این حال، برخلاف NFT‌های CityDAO که هنوز قابل انتقال هستند، NFT‌های حاکمیتی که Buterin پیش‌بینی می‌کند «مهم‌کننده» هستند و فقط برای ساکنان دنیای واقعی شهر در دسترس هستند.

بوترین مراقب بود که نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را ذکر کند و خاطرنشان کرد که برای اطمینان از اینکه کلیت داده‌های زنجیره‌ای افراد به صورت عمومی به نام و چهره‌شان ترسیم نمی‌شود، نیاز به نوآوری‌های تکنولوژیکی است. با این حال، او خاطرنشان کرد که “چند گزینه فنی نسبتا ساده امکان پذیر است”، از جمله استفاده از zk-SNARK.

بنیانگذار اتریوم پست خود را با اشاره به این نکته پایان داد که در حالی که بیشتر نوآوری ها و تحقیقات بلاک چین با هدف حداکثر قابلیت انتقال انجام می شود، موارد استفاده واقعی برای NFT ها وجود دارد که اگر واقعاً غیرواقعی تر بودند، عملکرد خود را کارآمدتر انجام می دادند. -قابل تعویض او این پست را با یک تماس ساده با جامعه رمزنگاری به پایان رساند تا توجه خود را بر روی نکاتی که در مورد آن بحث کرده بود متمرکز کند. او نوشت: «اگر بتوانیم، این دریچه بسیار گسترده‌تر را به روی بلاک‌چین‌ها باز می‌کند که در مرکز اکوسیستم‌هایی هستند که مشارکتی و سرگرم‌کننده هستند و نه فقط پول.