صرافی غیرمتمرکز ParaSwap به صفوف پلتفرم های DeFi ملحق شده است که توکن حاکمیت بومی خود، PSP را از طریق ایردراپ راه اندازی می کنند. در بیشتر موارد، این رویدادها باعث ایجاد هیاهوی زیادی در جامعه می شود، زیرا کاربران برای حمایت از پلتفرم پاداش دریافت می کنند.

ایردراپ ParaSwap یک معافیت نبود زیرا بسیاری از کاربران برای واجد شرایط بودن و دریافت وجوه در PSP به این پلتفرم می‌پریدند. با این حال، این پلتفرم از منطق جدیدی برای توزیع توکن بومی خود استفاده کرد.

برخلاف Uniswap، یک صرافی غیرمتمرکز که به هر کاربری که تا به حال با قرارداد هوشمند خود تعامل داشته است، بخشی از توکن حاکمیتی خود را ارسال می کند، UNI، ParaSwap رویکرد متفاوتی در پیش گرفت. طبق یک پست رسمی، پلتفرم با ایجاد معاوضه بین تمرکززدایی بیشتر یا اجازه دادن به عوامل مخرب برای خراب کردن ایردراپ، «به کاربران فعال پاداش» انتخاب کرد.

این منجر به حذف برخی از کاربران از PSP airdrop شد. این کاربران عمدتاً عدم انطباق خود را با رویداد از طریق رسانه های اجتماعی ابراز کردند. برخی تا آنجا پیش رفتند که این سکو را به بی کفایتی یا رفتار بدخواهانه متهم کردند. کاربر دیویس (@basedkarbon) گفت:

هرگز دیده نشده است که شرکتی با بد نیت تر از شرکت پاراسواپ یک ایردراپ را اجرا کند. فقط برای حذف 99٪ از جامعه خود به شدت تبلیغات شد.

در یک پست Medium، تیم پشت سکو منطق ایردراپ را توضیح داد. در آنجا، آنها ادعا کردند که این رویداد برای “هدف قرار دادن بهترین کاربران واقعی ParaSwap که صرفاً سعی در بازی کردن یک افت بالقوه توکن نداشتند” طراحی شده است.

داده‌های ارائه‌شده توسط تیم DEX ادعا می‌کند که از ۱ میلیون آدرس منحصربه‌فرد که تاکنون از این پلتفرم استفاده کرده‌اند، تنها ۲۰،۰۰۰ مورد واجد شرایط دریافت PSP بوده‌اند. از این نظر، آنها موارد زیر را در مورد امکان کنار گذاشته شدن کاربران «اصیل» از فرآیند اضافه کردند:

تیم ParaSwap سخت روی منطق کار کرد، با این حال ما توجه زیادی را از شکارچیان airdrop دریافت کردیم و مجبور شدیم معاوضه کنیم. و ممکن است کاربران واقعی کنار گذاشته شوند، ما منطق خود را دوبار بررسی کرده ایم تا مطمئن شویم که به حداقل رسیده است.

ParaSwap از توزیع PSP به هزینه جامعه خود محافظت می کند؟

علاوه بر این، تیم سازنده ParaSwap ادعا می کند که با توجه به اهمیت توکن و نقش آن در ایجاد بازارسازهای خصوصی، لازم است در مورد ایردراپ احتیاط بیشتری داشته باشیم. به همین دلیل، آنها ادعا کردند که رویدادهای مشابه را از سایر پلتفرم‌ها مطالعه کرده‌اند و ایردراپ مبتنی بر حجم را برای “ایردراپ مبتنی بر تعامل” رد کردند.

در تئوری n، این امر مانع از سوء استفاده بازیگران مخرب و سرمایه گذاران ژرف جیب از عکس فوری می شود که آدرس های واجد شرایط دریافت PSP را تعیین می کند. به همین دلیل، تیم ParaSwap عوامل دیگری مانند:

(…) کاربر ابتدا با ParaSwap تعامل داشت، اینکه آیا و چند بار برمی گشت و چقدر در مبادله ها هوشمند بود. چیزهای زیادی می توان از داده های زنجیره ای استنباط کرد، و این دقیقاً همان کاری است که ما انجام دادیم. هدف این بود که درگیرترین کاربران ما را بشناسیم: کاربران ParaSwap که فقط برای بازی کردن در اینجا نبودند، بلکه در واقع مبادلات معقول توکن انجام می دادند.

طبق این پست، آدرس هایی که قرار بود حدود 7 درصد از کل عرضه PSP را دریافت کنند در سه سطح طبقه بندی شدند. این سطوح بر اساس سطح فعالیت هر کاربر با پلتفرم، همانطور که در بالا توضیح داده شد، تعیین شد.

این منطق جدید airdrop مخالفان زیادی داشت، اما دیگران توانایی آن را در حذف عوامل مخرب و جلوگیری از حملات Sybil ستایش می کنند. در آینده، پلتفرم‌های دیگر می‌توانند از این رویکرد تقلید کنند، اگر تشخیص دهند که مبادله ارزش آن را دارد.