به نظر می رسد بازار NFT از احساسات نزولی حاکم در بازارهای ارز دیجیتال و سنتی رنج می برد. حجم معاملات در بزرگ‌ترین بازار NFT OpenSea رو به کاهش است، در حالی که قیمت کف بسیاری از NFT‌های به اصطلاح تراشه آبی همچنان در حال کاهش است. 

NFT های تراشه آبی در افت بازار رنج می برند

پس از یک انفجار جریان اصلی در اوایل سال 2021 و آغاز سال جاری، بازار NFT در آخرین روند نزولی کریپتو در حال خونریزی است. قیمت کف بسیاری از NFT های با ارزش بالا از زمانی که در اواخر ژانویه به بالاترین حد خود رسیده است، کاهش یافته است.

علیرغم شروع قوی در ابتدای سال، قیمت های کف برای اکثر پروژه های برتر NFT تراشه آبی در کل ماه فوریه کاهش یافت. Bored Ape Yacht Club، که مسلماً پرطرفدارترین پروژه NFT در بین همه پروژه‌ها است، یکی از سخت‌ترین پروژه‌ها است که از ابتدای فوریه تاکنون تقریباً 40 درصد از نظر اتریوم را به خود اختصاص داده است.

در شرایط دلاری، قیمت اخیر برای Bored Ape Yacht Club NFT حتی بدتر است. با قیمت‌های بالای تاریخ که در پایان ژانویه به دست آمد، ارزان‌ترین JPEG از مجموعه میمون‌های کارتونی، خریداران 118 اتریوم را به ارزش حدود 436000 دلار در آن زمان بازگرداند. قیمت کف این مجموعه امروز حدود 72 اتریوم یا 182000 دلار است. این کاهش 58 درصدی از نظر دلار است. 

CryptoPunks، دومین پروژه ارزشمند NFT از نظر ارزش بازار، بهتر از این عمل نکرده است. مجموعه Larva Labs در ماه اکتبر به قیمت بالای 123 اتریوم رسید و در حال حاضر در حدود 66.5 اتریوم معامله می شود. از آنجایی که اتریوم نیز از اکتبر سقوط کرده است، کریپتوپانک ها حدود 60 درصد از ارزش دلاری خود را از دست داده اند. 

سایر پروژه‌های مورد تقاضا، هرچند جدیدتر و کمتر تثبیت‌شده مانند Doodles، Azuki، و Invisible Friends نیز طی 30 روز گذشته کاهش قیمت داشته‌اند. Doodles پس از رسیدن به بالای 16.25 اتریوم به 10.35 اتریوم کاهش یافته است، در حالی که Azuki و Invisible Friends هر دو نیز سقوط کرده اند. 

سقوط قیمت های کف برای NFT های آبی تراشه نیز همزمان با کاهش مشابه در حجم معاملات است. بر اساس داده‌های Dune Analytics، بزرگترین بازار NFT، OpenSea، در ژانویه به اوج 4.95 میلیارد دلاری رسید، اما فعالیت در ماه فوریه کاهش یافت و حجم کل به 3.5 میلیارد دلار رسید. 

با نگاهی به حجم روزانه، نمودار یک روند نزولی ثابت را نشان می دهد. به عنوان مثال، دیروز، OpenSea با حجم حدود 48 میلیون دلار، کندترین روز فعالیت معاملاتی خود را در 100 روز گذشته مشاهده کرد. برای مقایسه، در 31 ژانویه، بهترین روز برای بازار در مدت مشابه، OpenSea تقریباً 360 میلیون دلار حجم معاملات در آن روز را تجربه کرد.

دومین بازار بزرگ NFT و رقیب مستقیم OpenSea، LooksRare، با وجود سازماندهی یک رویداد استخراج نقدینگی تهاجمی برای جذب هرچه بیشتر معامله گران NFT به پلتفرم خود، شاهد کاهش حجم معاملات خود در نیمه دوم فوریه بود. فعالیت معاملاتی این پلتفرم از باقی ماندن مداوم بالای 400 میلیون دلار در حجم روزانه در نیمه اول ژانویه به میانگین حجم روزانه حدود 70 میلیون دلار در ده روز گذشته کاهش یافته است.

افشا: در زمان نگارش این مقاله، نویسنده این مقاله مالک ETH و چندین ارز دیجیتال دیگر بود.