Near Protocol یک پلت فرم برنامه غیرمتمرکز (DApp) است که بر قابلیت استفاده در میان توسعه دهندگان و کاربران تمرکز دارد. NearProtocol به عنوان رقیب اتریوم، قابلیت قرارداد هوشمند و یک بلاک چین اثبات سهام (PoS) را نیز دارد.

Near از فناوری شاردینگ برای دستیابی به مقیاس پذیری استفاده می کند، یک جنبه اصلی که بعداً مورد بحث قرار می گیرد. توکن بومی، NEAR، برای کارمزد تراکنش ها و ذخیره سازی در پلتفرم کریپتو Near استفاده می شود. توکن‌ها همچنین می‌توانند توسط دارندگان توکن NEAR که می‌خواهند اعتباربخش تراکنش‌ها شوند و به اجماع شبکه کمک کنند، برای سهام‌داری استفاده شوند.

Near توسط NeaCollective ساخته شد و به عنوان یک پلت فرم محاسبات ابری اداره شده توسط جامعه طراحی شد که برای میزبانی برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است. همچنین برای توسعه‌دهندگان و کاربرپسند بودن ساخته شده است، از این رو دارای ویژگی‌هایی مانند نام حساب‌هایی است که برای انسان قابل خواندن هستند (به‌جای آدرس‌های کیف پول رمزنگاری).

Near Protocol چگونه کار می کند؟

برنامه های غیرمتمرکز در جامعه کریپتو رونق گرفته اند، با DApp هایی که از بازی ها تا خدمات مالی را اجرا می کنند. با این حال، همچنین آشکار شده است که مقیاس پذیری همچنان یک مشکل در اکثر بلاک چین ها است.

مسئله مقیاس پذیری در میان بلاک چین ها، به ویژه در میان بلاک چین های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم، رایج است. چالش‌ها عمدتاً به دلیل دشواری بلاک چین در مدیریت تعداد زیادی از تراکنش‌ها با سرعت‌های بالا و هزینه‌های قابل مدیریت به وجود می‌آیند.

پروژه هایی مانند Near با ساختن یک بلاک چین کاملاً جدید با استفاده از معماری متفاوت به دنبال حل این مشکل هستند. راه حل Near برای حل این مشکل، اجرای اشتراک گذاری بود.

با استفاده از استراتژی اشتراک گذاری، Near می تواند زنجیره بلوکی را به بخش های کوچکتر قابل مدیریت تقسیم کند. این امر با کاهش بار محاسباتی بار روی شبکه را کاهش می دهد و در نتیجه توان عملیاتی تراکنش ها افزایش می یابد.

همانطور که قبلا ذکر شد، پروتکل Near از یک سیستم PoS استفاده می کند. گره هایی که علاقه مند به اعتبارسنجی تراکنش هستند، توکن های NEAR خود را به اشتراک می گذارند تا برای مشارکت در نظر گرفته شوند. دارندگان توکن همچنین می توانند در صورت عدم تمایل به اجرای یک گره، سهام خود را به اعتبارسنجی انتخابی خود واگذار کنند.

به طور کلی، اعتباردهندگان با سهام بزرگ‌تر تأثیر بیشتری در فرآیند اجماع دارند. اعتبار سنجی ها در Near از طریق یک سیستم حراج انتخاب می شوند و در هر دوره، معمولاً با فاصله 12 ساعت انتخاب می شوند.

در همین حال، DApp ها را می توان بر روی Near درست مانند اتریوم ساخت. این امر توسط زیرساخت ابری Near امکان پذیر شده است که محاسبات بدون سرور و ذخیره سازی غیرمتمرکز داده را ترکیب می کند. Nea با استفاده از صدها سرور در سطح جهانی کار می کند.

ویژگی های منحصر به فرد Near Protocol

استراتژی شاردینگ

گره ها، در هر زنجیره بلوکی، معمولاً سه عملکرد اصلی دارند: پردازش تراکنش ها، ارتباط تراکنش های معتبر و بلوک های تکمیل شده با یکدیگر و ذخیره تاریخچه تراکنش های شبکه. همانطور که یک شبکه رشد می کند و شلوغ تر می شود، مدیریت این توابع برای گره ها دشوارتر می شود.

Nea از یک رویکرد اشتراک گذاری استفاده می کند که ظرفیت شبکه را قادر می سازد حتی با پیوستن گره های بیشتری رشد کند. استفاده زیاد از شبکه باعث می شود که گره های شبکه به صورت پویا به چند قطعه تقسیم شوند. سپس محاسبات روی این قطعات موازی می شود و بار محاسباتی مورد نیاز هر گره را کاهش می دهد.

از طریق شاردینگ، گره ها نیازی به اجرای کل کد شبکه ندارند (که در مورد گره های بیت کوین صدق می کند)، فقط کد مربوط به خرده های آن است. Near Protocol فرض می کند که تراکنش ها چندین قطعه را لمس می کنند، که رفتار پیش فرض برای اکثر قراردادهای هوشمند است.

تمرکز بر عدم تمرکز

برای حفظ تمرکززدایی واقعی، یک شبکه باید بدون مجوز باشد، به این معنی که اپراتورهای گره بالقوه باید بتوانند آزادانه به آن بپیوندند (برخلاف ادغام انگیزه).

Near از آستانه اثبات سهام استفاده می کند، یک تکنیک شرط بندی که هم منصفانه و هم قابل پیش بینی در نظر گرفته می شود. این امر از ادغام اعتباردهنده‌های قدرتمند جلوگیری می‌کند و مشارکت گسترده در میان اعضای شبکه را تشویق می‌کند.

رویکرد اول قابلیت استفاده

Near Protocol رویکرد اول قابلیت استفاده دارد که از یک مدل “امنیت پیشرو” پیروی می کند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا تجربه کاربری مشابه تجربیات وب ایجاد کنند.

Near قبل از هر چیز نیاز به قابلیت استفاده را درک می کند، زیرا توسعه دهندگان احتمالاً فقط برنامه هایی ایجاد می کنند که ارزش و قابلیت استفاده را برای کاربران خود ارائه دهند. Near اشتراک‌های آسان، ورود ساده، قیمت‌های قابل پیش‌بینی و سبک‌های استفاده آشنا را به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای پیگیری کاربر محوری ارائه می‌دهد.

حکومت

حاکمیت نزدیک پروتکل همچنین امکان بهبود سریع پروتکل را فراهم می کند در حالی که ارائه ورودی و نظارت مفید برای جامعه برای اطمینان از استقلال پروتکل حفظ می شود.

بخشی از اهداف Near حفظ خلاقیت تحت رهبری جامعه از طریق اجرای کارآمد، تصمیم گیری و نمایندگی کافی در شبکه است.

پروژه های مبتنی بر Near چیست؟

در زیر برخی از پروژه های محبوب در Near آورده شده است:

پایه نعناعی

Mintbase به کاربران اجازه می دهد تا توکن های Nearnonfungible (NFT) ایجاد و بفروشند. دارایی ها از هنر رمزنگاری گرفته تا بلیط رویداد و موارد دیگر را شامل می شود. کاربران می‌توانند این دارایی‌ها را به‌عنوان NFT بر روی پلتفرم ضرب کنند و از طریق بازار NearNFT یا سایر بازارهای NFT برای فروش قرار دهند.

استخراج کنندگان می توانند یک قرارداد هوشمند ایجاد کنند و قابلیت انتقال توکن ضرب شده را محدود کنند، در نتیجه از تقلب یا نقل و انتقالات غیرقانونی محافظت کنند. Mintbase بر خلاف سایر پلتفرم‌ها که تنها بر یک دسته تمرکز می‌کنند، بر حمایت از ایجاد دارایی‌های دیجیتال مختلف تمرکز دارد.

Mintbase از Ethereum به Near تغییر مکان داد و NEAR یک امتیاز دیگر در بحث Near در مقابل Ethereum کسب کرد. این سوئیچ هیچ دلیل دیگری جز هزینه‌های سنگین گاز اتریوم ناشی از ازدحام شبکه نداشت.

Mintbase زمانی که هزینه‌های ایجاد فروشگاه به صدها دلار افزایش یافت، آن را با اتریوم کنار می‌کشد و در نتیجه این پلتفرم به کاربران خود توصیه می‌کند قبل از ایجاد فروشگاه‌های خود منتظر کاهش هزینه‌های بنزین باشند.

بهترینParas برای ارائه یک راه حل منحصر به فرد طراحی شده است: تسهیل اعتبارسنجی و مبادله کارت های قدیمی کلکسیونی. Paras مالکیت را از طریق Near از طریق تراکنش‌های سریع و ارزان تأیید می‌کند.

به عبارت ساده، این یک بازار کارت دیجیتالی است که در Near ساخته شده است و به دنبال کاهش بار بر دوش کلکسیونرها برای حفظ کلکسیون خود با اطمینان از فرسوده نشدن آنها در طول زمان است. هنرمندان و کلکسیونرها همچنین دسترسی رایگان به بازار کلکسیون های دیجیتال دارند.

 

NPunks

نسخه خود Near Protocol از پروژه های بسیار موفقی مانند CryptoPunks، Tpunks و SolPunks است. مطابق با پروژه اصلی پانکس، 10000 NPunk منحصر به فرد ویژگی های کمیاب خود را خواهند داشت. این مجموعه دارای 111 ربات، 88 زامبی، 24 میمون و 9 بیگانه خواهد بود.

مشارکت منصفانه با دادن فرصت به همه برای خرید NPunk تضمین می شود. خریدها به صورت تصادفی انجام می شود و هویت خریدار تا پایان معامله مخفی نگه داشته می شود. سپس کاربران می توانند NPunk خود را پس از ضرب در بازار ثانویه بفروشند.

چرا از پروتکل نزدیک استفاده کنیم؟

کاربران معمولاً به دلیل فناوری اشتراک گذاری منحصر به فرد آن که تراکنش های سریع و ایمن را با هزینه های کمتر تسهیل می کند، به سمت Near جذب می شوند. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان Near را برای ساخت برنامه‌هایی که به حجم بالایی از فعالیت نیاز دارند، انتخاب می‌کنند.

به همین ترتیب، توسعه دهندگان اتریوم که قصد دارند پل هایی را برای برنامه خود در Near ایجاد کنند نیز می توانند از راه حل های لایه 2 آن استفاده کنند. سرمایه‌گذاران Near Protocol همچنین می‌توانند آن را به سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کنند و با راه‌حل منحصربه‌فرد Near برای مقیاس‌بندی: شاردینگ، بانک کنند.

توکن NEAR، دارایی اصلی Near Protocol، موارد استفاده مختلفی دارد. هر توکن با اتر (ETH) یکسان است و می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

توکنومیک توکن NEAR نیز در اینجا به تفصیل قابل مشاهده است.