ارزهای دیجیتال و صنایع غذایی ممکن است بصری‌ترین جفت‌ها به نظر نرسند – یکی در قلمرو دیجیتالی و دیگری ریشه محکمی در فیزیکی دارد. اما با بازگشت به اولین روزهای کریپتو، اولین مورد استفاده در دنیای واقعی از بیت کوین (BTC) مربوط به مواد غذایی بود. در 22 مه 2010، لازلو هانیچ اولین تراکنش تجاری مستند BTC را انجام داد و دو پیتزای پاپا جان را به مبلغ 10000 بیت کوین خریداری کرد. 

آن روز اکنون در تقویم ارز دیجیتال به عنوان روز پیتزا بیت کوین ثبت شده است. این رویداد به خودی خود به یک جشن سالانه تبدیل شده است که رستوران های زنجیره ای و شرکت های رمزنگاری به طور یکسان از فرصت های بازاریابی استفاده می کنند. با این حال، روز بیت‌کوین پیتزا، علاوه بر اینکه بیت‌کوین را به‌عنوان وسیله‌ای مبادله می‌کند، روابط کریپتو را با بخش غذا آغاز کرد – رابطه‌ای که شروع به شکوفایی کرده و قرار است با تصاحب Web3 و Metaverse بیشتر تقویت شود.

اشتهای سیری ناپذیر کریپتو برای غذا

علیرغم روز پیتزای بیت کوین، به نظر می رسد دنیای ارزهای دیجیتال همیشه از مدهای مرتبط با غذا استقبال می کند. با نگاهی اجمالی به هر فهرستی از «سکه‌های مرده» نمونه‌های زیادی از نشانه‌های آشپزی، از جمله Baconbitscoin، Onioncoin و Barbequecoin را خواهید دید. Pizzacoin حتی هنوز در Coinmarketcap نمایش داده می شود.

مانند بسیاری از پروژه‌هایی که در باند عرضه اولیه سکه (ICO) انباشته می‌شوند، اینها معمولاً توکن‌هایی هستند که هیچ فناوری اساسی برای پشتیبانی از آنها ندارند. با این حال، ظهور عصر DeFi دسته جدیدی از پروتکل های مرتبط با مواد غذایی را به روی میز آورد که بسیاری از آنها تا به امروز پیشرفت کرده اند – SushiSwap و PancakeSwap واضح ترین نمونه ها هستند.

مرتبط: چه زمانی و چرا کلمه “altcoin” اهمیت خود را از دست داد؟

به غیر از نام‌ها، در طول سال‌های بین شوق ICO و بازار صعودی سال 2021، پیشرفت‌های زیادی در زمینه همگرایی بلاک چین، کریپتو و بخش غذا وجود داشته است. قابلیت ردیابی مواد غذایی یکی از زمینه هایی است که ثابت شده است برای اختلال آماده است. راه‌حل‌هایی مانند Food Trust IBM اغلب با مواد غذایی مانند نستله و کارفور مرتبط است، اما این شرکت همچنین با زنجیره‌ای از رستوران‌های غذاهای دریایی در کالیفرنیا همکاری کرده است تا شفافیت بیشتری را در مورد منشاء و نحوه برخورد آیتم‌های منوی خود قبل از رسیدن به جدول فراهم کند. .

با این حال، در رابطه با مشتری است که بلاک چین و ارزهای دیجیتال برای صنعت خدمات غذایی به وجود می آیند. طی سال‌های اخیر و به‌ویژه از زمان شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، رستوران‌ها به لطف تسلط روزافزون پلتفرم‌هایی مانند Uber Eats، به‌طور فزاینده‌ای از مشتریان خود فاصله گرفته‌اند. جای تعجب نیست – مدل پلت فرم قبلاً صنایع را از حمل و نقل خصوصی (Uber) تا هتل ها (Airbnb) و موسیقی (Spotify) را تغییر داده بود.

موارد مرتبط: ردیابی خطرات ماهی با فناوری بلاک چین در بحبوحه همه گیری COVID-19

مدل پلت فرم که در بخش رستوران اعمال می‌شود به این معنی است که شرکت‌های فناوری ارتباط با مشتری، از جمله فرآیند پرداخت، مدیریت داده‌ها و برنامه‌های وفاداری را در دست می‌گیرند. اپراتورهای مواد غذایی در پس زمینه فشرده می شوند تا محصول آنها تنها بخشی باشد که در نهایت برای مصرف کننده قابل مشاهده است. شاید مخرب ترین آن، تکیه بر یک پلت فرم می تواند قیمت غذا را تا 90 درصد افزایش دهد.

بازگرداندن تعادل

بلاک چین و کریپتو اکنون به طور فزاینده ای قادر به بازگرداندن تعادل با تسهیل ارتباط مستقیم بین رستوران ها و مشتریان خود هستند. یک بازار مبتنی بر بلاک چین برای اپراتورهای مواد غذایی، یک فروشگاه ساده و کاربرپسند برای یافتن انواع منوها را فراهم می‌کند، اما به مشتری و رستوران‌دار اجازه می‌دهد آزادانه با هم تعامل داشته باشند و بازرگانان بر روی منوها، قیمت‌ها و شرایط خود استقلال کامل دارند. این بدان معناست که مصرف‌کنندگان مستقیماً به بازرگانان پرداخت می‌کنند، بدون اینکه در دستان شخص ثالث کنترل کننده بازی کنند. در عوض، اشخاص ثالث به عنوان ارائه دهندگان زیرساخت برای رستوران‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی عمل می‌کنند و به آنها ابزاری می‌دهند تا فروشگاه آنلاین خود را بر اساس شایستگی خود راه‌اندازی کنند.

با این حال، اکوسیستم در حال حاضر هنوز تنها در کسری از پتانسیل کامل خود است، که با افزایش سرعت انتقال به Metaverse، خودش را نشان خواهد داد.

غذا در متاورس؟ مطمئناً جایی برای فعالیت هایی مانند غذا خوردن که اینقدر محکم در دنیای واقعی لنگر انداخته اند وجود ندارد؟ مصرف دیجیتال محدودیت هایی دارد. اما همانطور که ما بیشتر و بیشتر از زندگی خود را در حوزه دیجیتال سپری می کنیم، صنعت غذا همواره با زمان حرکت می کند.

مطالب مرتبط: چرا برندهای بزرگ جهانی در حال آزمایش NFT در Metaverse هستند؟

پس چگونه اپراتورهای خدمات غذایی در Metaverse وجود خواهند داشت؟

یک تجربه آشپزی غنی تر

پاسخ این است: آنها در حال حاضر، حداقل در برخی موارد هستند. برای هالووین، رستوران های زنجیره ای آمریکایی Chipotle یک رستوران مجازی برای بازیکنان Roblox افتتاح کرد. کاربرانی که وارد رستوران شدند، تجربه ای شبح آور با مضمون هالووین داشتند و سپس یک کد تبلیغاتی برای یک بوریتو رایگان در دنیای واقعی دریافت کردند.

تا حد زیادی، پیشرفت خدمات غذایی به Metaverse ادامه یک سفر دیجیتالی است که از قبل آغاز شده است. همراه با مدل پلتفرم که تحویل غذا و تحویل غذا را به عهده می گیرد، شروع تجربه رستوران آنلاین با جستجو در گزینه ها با استفاده از Google یا TripAdvisor نیز به طور فزاینده ای رایج است. ممکن است از وب سایت یک رستوران دیدن کنید تا منو را ببینید یا تصاویر یا حتی فیلم هایی از غذاها و خود رستوران ببینید. تصور کنید که تیم خود را در حال تماشای یک بازی بزرگ مجازی می‌بینید و تبلیغاتی را در اطراف استادیوم برای همه مکان‌هایی که می‌توانید بعد از آن غذا بخورید، مشاهده می‌کنید، درست مانند استادیوم فیزیکی اکنون.

موارد مرتبط: کمربند ایمنی خود را ببندید: تأثیر کریپتو بر بازاریابی به تازگی آغاز شده است

هنگامی که مسابقه تمام شد و شما تشنه خوردن غذا هستید، آواتار خود را به یک بازار غذای خیابانی مجازی می برید، جایی که می توانید اپراتورهای مختلف و منوهای آنها را که به عنوان غذاهای مجازی نشان داده می شوند، بررسی کنید. وقتی آماده سفارش هستید، فوراً با کریپتو و voila پرداخت می‌کنید! ظرف نیم ساعت آینده غذای شما در زندگی واقعی به خانه شما می رسد.

یا فرض کنید می خواهید با یک وعده غذایی خوب در یک رستوران سطح بالا، شخص خاصی را در زندگی خود تحت تأثیر قرار دهید. شما می توانید مکان و حتی میز خود را بر اساس یک تور مجازی انتخاب کنید. حتی می‌توانید با سرآشپزهای مجازی درباره آماده‌سازی و مواد تشکیل دهنده یک غذای خاص چت کنید یا منوی شراب را با یک سوملیای مجازی که به شما در مورد انتخاب ترکیب وعده‌های غذایی توصیه می‌کند، مرور کنید.

مجموعه ای از فرصت ها

همه این سناریوها فقط از سمت مشتری تصور می شوند – از سمت رستوران، فرصت ها بسیار زیاد است. به عنوان مثال، اگر شخصی پس از یک تور مجازی، میز رزرو کند، رستوران می‌تواند با استفاده از یک سیستم امانی مبتنی بر قراردادهای هوشمند، درخواست واریز رزرو به صورت رمزنگاری کند. این امر در برابر یکی از بزرگترین مشکلات صنعت رستوران – رزروهای بدون نمایش – محافظت می کند. اگر شخص نشان ندهد، قرارداد هوشمند به سادگی وجوه را به صورت امانی به رستوران منتقل می کند.

صنعت خدمات غذایی لزوماً از چگونگی تغییر دیجیتال تاکنون سودی نبرده است. با این حال، بلاک چین و رمزارز فرصتی برای بازگرداندن رابطه بین تاجران مواد غذایی و مشتریان فراهم می‌کنند. فراتر از آن، Metaverse آماده ایجاد ارزش جدید بی‌نظیر برای کل بخش است.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها و نظرات Cointelegraph نیست.

Bas Roos مدیر عامل Bistroo است، یک بازار مواد غذایی همتا به همتا که هدف آن شکستن سد موارد استفاده واقعی برای ارزهای دیجیتال است. Bas دوست دارد بررسی کند که چگونه فناوری اطلاعات می تواند فرآیندهای تجاری را بهبود بخشد. Bas با تجربه در مدیریت فناوری اطلاعات و ارزیابی ریسک، عمیقاً وارد فضای بلاک چین شده است.