نیجریه اخیراً اقدامات شدیدی را برای خنثی کردن تراکنش‌های رمزنگاری در این کشور انجام داده است. در نتیجه، نتیجه این اقدامات کاهش حجم معاملات بیت‌کوین نظیر به همتا [P2P] بوده است. بر اساس داده های ارائه شده توسط UsefulTulips، تراکنش های P2P کشور 43 درصد کاهش یافته است.

ممکن است در حالی که بانک مرکزی نیجریه [CBN] کنترل خود را بر کاربران ارزهای دیجیتال موجود در این کشور تقویت می‌کند، به کاهش خود ادامه دهد.

بر اساس داده های ذکر شده، نیجریه حجم P2P هفتگی را نزدیک به 9.4 میلیون دلار گزارش کرده است که اخیراً کاهش یافته است. کنیا و آفریقای جنوبی به ترتیب حجم معاملات 2.8 و 1.8 میلیون دلاری را ثبت کردند و ممکن است به زودی نیجریه را دنبال کنند.

این کشور، در گذشته، یک قطب اصلی برای استفاده از رمزنگاری باقی مانده است. با این حال، از زمانی که دولت موضعی علیه تجارت رمزنگاری اتخاذ کرد، کاربران در رنج بوده‌اند. بانک مرکزی نیجریه به بانک‌های تجاری دستور داد تا حساب‌های افرادی را که معاملات ارزهای دیجیتال انجام می‌دهند مسدود کنند.

به دنبال همین، تنظیم‌کننده‌های بانکی حساب‌های کاربران رمزارز و شرکت‌هایی را که دارایی‌های دیجیتال معامله می‌کنند، بستند.

بر اساس گزارش‌ها، دو نفر قبلاً به دلیل «شرکت در تجارت ارزهای دیجیتال بر خلاف بخشنامه CBN» جریمه شده‌اند. و وجوه موجود در حساب های مشتریان آسیب دیده در “حساب های تعلیق” قرار گرفته است. طبق این یادداشت، به کارمندان نیز هشدار داده شده است که چنین فعالیتی را علامت گذاری کنند و عدم رعایت آنها ممکن است منجر به مجازات شود.

علاوه بر این، این بانک همچنین فهرستی از 20 پرچم قرمز ایجاد کرد که کارکنان بانک ها باید مراقب آن باشند تا بتوانند حساب هایی را که هنوز به صورت رمزنگاری معامله می کنند شناسایی کنند. تعدادی از آنها حساب‌هایی بودند که تعداد زیادی ورودی روزانه از دریافت‌کنندگان متعدد و از حساب‌هایی که به‌عنوان دفاتر صرافی کار می‌کنند، بدون مجوز CBN دریافت می‌کردند.

علاوه بر این، به بانک‌ها دستور داده شده است تا حساب‌هایی را که ورودی و خروجی زیادی دارند در یک دوره زمانی مشخص کنند. در واقع، شرکت‌های کوچکی که فروش روزانه بالاتری نسبت به آنچه انتظار می‌رود گزارش می‌دهند نیز در رادار خواهند بود.

قابل ذکر است، راه‌های بیشتری برای دولت این کشور برای شناسایی حساب‌ها با استفاده از رمزنگاری وجود دارد. با این حال، اقدام سختگیرانه دولت در مورد ارزهای دیجیتال به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است. برخی حتی آن را “رویکرد ترسناک دولت در قبال ارزهای دیجیتال” می نامند.