FBI در طول سال 2021 در مورد جرایم مرتبط با رمزنگاری بسیار فعال بوده است. آنها نکات ایمنی را برای علاقه مندان به رمزگذاری اعلام کرده اند، متوجه افزایش تقلب در دستگاه های خودپرداز رمزنگاری شده اند و برای افزایش ایمنی اقداماتی انجام داده اند. آنها همچنین مقادیر زیادی از دارایی های رمزنگاری شده را از کاربران مخرب در موارد متعدد توقیف کردند.

اعداد از گزارش جرایم Crypto Crypto 2022 Chainalysis نیز از ناراحتی FBI حمایت می کند.

این داده ها به وضوح بالاترین رقم را برای ارزش دارایی های رمزنگاری دریافت شده توسط فعالیت های غیرقانونی نشان می دهد. با افزایش تقریباً 80 درصدی، جرایم مبتنی بر رمزارز به 14 میلیارد دلار رسید.

با این حال، رشد کلی در بازار کریپتو نیز بالاترین رکورد خود را ثبت کرد. در سال 2021، حجم تراکنش های کریپتو 550 درصد افزایش یافت و به 15.8 تریلیون دلار رسید.

با توجه به رشد کلی بازار، فعالیت‌های غیرقانونی در فضای کریپتو به طرز چشمگیری کاهش یافت و به پایین‌ترین حد تاریخ 0.15 درصد رسید.

علیرغم درصد پایین، اندازه ارزش کلاهبرداری کریپتو، وزارت دادگستری ایالات متحده را به مداخله برانگیخت. در اکتبر 2021، تیم ملی اجرای ارزهای دیجیتال (NCET) راه اندازی شد. سخنگو هدف اصلی NCET را شرح داد:

برای مقابله با تحقیقات و پیگردهای پیچیده سوء استفاده های جنایی از ارزهای دیجیتال، به ویژه جرایم ارتکابی توسط صرافی های ارز مجازی، خدمات اختلاط و سقوط، و عوامل زیرساخت پولشویی.

چهار ماه بعد، وزارت دادگستری گام دیگری برای گسترش بیشتر قابلیت‌های NCET با ایجاد واحد بهره‌برداری دارایی مجازی (VAXU) برداشت.

VAXU رسماً تحت NCET قرار دارد، اما وابستگی اصلی به FBI دارد زیرا اعضای مختلف FBI را که در این زمینه تخصص دارند، متحد می کند. معاون دادستان کل ایالات متحده، لیزا موناکو، نقش اصلی VAXU را به اختصار توضیح داد و گفت:

باج‌افزار و اخاذی دیجیتال، مانند بسیاری از جنایات دیگر که توسط ارزهای رمزنگاری‌شده تقویت می‌شوند، تنها در صورتی کار می‌کنند که افراد شرور پول دریافت کنند، به این معنی که ما باید مدل کسب‌وکار آنها را زیر پا بگذاریم.

او در ادامه گفت:

ارز ممکن است مجازی باشد، اما پیامی که به شرکت‌ها داده می‌شود ملموس است: اگر به ما گزارش دهید، می‌توانیم پول را دنبال کنیم و نه تنها به شما کمک کنیم، بلکه امیدواریم از قربانی بعدی جلوگیری کنیم.

پس از راه اندازی رسمی VAXU، وزارت دادگستری یون یانگ سی، مشاور ارشد سابق معاون دادستان کل را به عنوان رئیس جدید NCET منصوب کرد. دستیار دادستان کل کنت ای. پولیت جونیور طی این اطلاعیه اظهار داشت:

 NCET به عنوان نقطه کانونی برای تلاش های این بخش برای مقابله با رشد جرم و جنایت مربوط به این فناوری ها عمل خواهد کرد. یون یانگ یک رهبر ماهر در زمینه مسائل سایبری و ارزهای دیجیتال است و من خوشحالم که او به عنوان مدیر افتتاحیه NCET به خدمت خود ادامه خواهد داد و تلاش های این بخش را در این زمینه رهبری می کند.

از آنجایی که اظهارات او و وابستگی VAXU به FBI این تصور را ایجاد می کند که VAXU یک گروه ضربت است و نه یک بخش تحقیقاتی، انتصاب یک مشاور سابق به عنوان رئیس جدید NCET این تصور را ایجاد می کند که ایالات متحده در حال آماده شدن برای انجام کارهای خوب است. تداخل فیزیکی در تلاش های مخرب به سمت فضای کریپتو.