صرافی پیشرو مستقر در ایالات متحده، Coinbase، چشم انداز اتریوم (ETH) را در مواجهه با رقابت پلتفرم های قرارداد هوشمند لایه 1 رقیب مانند Solana ($SOL)، Avalanche ($AVAX) و Terra ($LUNA) بررسی می کند.

بر اساس گزارشی (با عنوان «آیا ETH 2.0 «قاتل ETH» واقعی است؟» توسط David Duong، رئیس تحقیقات سازمانی کوین‌بیس، هزینه‌های بالای گاز اتریوم (که احتمالاً بیشتر به دلیل تقاضای زیاد برای DeFi و NFT است) اجازه داده است رقبا در سال گذشته “توجه قابل توجهی” دریافت کنند .

با این حال، “به نظر می رسد که اکثر توسعه برنامه های فعال در سراسر شبکه های L1 هنوز در بلاک چین اتریوم با ارزش کل 156 میلیارد دلار آمریکا در 214 پروژه قفل شده است – که تقریبا دو برابر TVL در مجموع 10 زنجیره بعدی است.”

Duong و تیم او بر این باورند که به دلایلی که در زیر توضیح داده شده است، “هنوز جا برای همزیستی چندین زنجیره در فضای کریپتو وجود خواهد داشت”.

ابتدا، جدول زمانی اجرای رسمی ETH 2.0 به سال 2023 منتقل شده است (زمانی که اشتراک گذاری تکمیل می شود) و در این میان، L1 های جایگزین ممکن است وارد عمل شوند تا کاری را که شبکه اتریوم یا خیلی طول می کشد یا هزینه زیادی دارد، انجام دهد. با این حال، ظهور راه‌حل‌های لایه ۲ ETH محور (L2s) اکنون نقش بزرگی در افزایش توان عملیاتی و کاهش هزینه‌ها ایفا می‌کند.

دوم، مقیاس‌پذیری تنها یکی از مشکلاتی است که شبکه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حال حاضر، کاربران یا سرمایه گذاران ممکن است روی موضوعاتی مانند حداکثر ارزش قابل استخراج (MEV) متمرکز نباشند، اما با رشد این اکوسیستم ها، چنین مشکلاتی ممکن است تغییراتی در مکانیسم های حاکمیتی زنجیره های L1 را تضمین کند.

در نهایت، الگوریتم‌های پل‌سازی پیچیده‌تر و بهبود قابلیت همکاری ممکن است ترکیب‌پذیری بیشتری را در شبکه‌های L1 مختلف در آینده تسهیل کند.