کلکسیون های 10K، که به طرز خیره کننده ای شبیه به NFT های معروف CryptoPunks هستند، از همان قرارداد هوشمند مجموعه Larva Labs مشتق شده اند.

در حالی که کلکسیونرهای بیشتری به V1 CryptoPunks هجوم آورده بودند، این پروژه توسط Larva Labs در لیست سیاه قرار گرفت. کل مجموعه توسط OpenSea در اقدامی بحث برانگیز از فهرست حذف شد و جامعه خشمگین است.

OpenSea CryptoPunks V1 را حذف می کند

پس از اخطار حذف از Larva Labs، V1 بار دیگر از لیست Opensea در درگیری جاری CryptoPunks V1 و V2 حذف شد.

در حالی که هنوز از نظر قانونی تأیید نشده است که آیا CryptoPunks V1 همان چیزی است که وعده داده می شود یا خیر، به نظر می رسد بسیاری از اعضای جامعه تصمیمی گرفته اند.

کاربران اغلب اعتبار CryptoPunks v1 را از زمان انتشار آن در کنار مجموعه محبوب تر CryptoPunks v2 زیر سوال برده اند. با این حال، CryptoPunks v1 در هفته‌های اخیر با افزایش حجم نهنگ‌ها در LooksRare و دیگر پلتفرم‌های رقیب، برجسته شده است.

در بحبوحه اختلافات حقوقی فعلی، به نظر می رسد اقدام OpenSea برای لغو این ممنوعیت نتیجه معکوس داشته است و به مجموعه ای از حوادثی که اخیراً بازار اصلی NFT را تحت الشعاع قرار داده اند، اضافه شده است.

سری CryptoPunks v1 برای مدت طولانی توسط OpenSea حذف شد. با این حال، این مجموعه به تازگی در سایت های رقیب مانند LooksRare عرضه شده است. در نتیجه این شناخت رو به رشد، OpenSea ممنوعیت اولیه را لغو کرد. در زمان نگارش این مقاله، حجم کل سری CryptoPunks v1 از 315.44 ETH (974000 دلار) فراتر رفته بود و همچنان فعال بود.

به نظر می رسد بحث در مورد اصالت این سری NFT در حال داغ شدن است. در نسخه رسمی CryptoPunks v1 Discord، سازنده Velinova.eth اظهار داشت:

“ما با یک وکیل IP درجه یک از ایالات متحده در تماس بوده ایم که به ما توصیه کرده است که به طور قانونی می توانیم تجارت این کریپتوپانک ها را ادامه دهیم. با توجه به اینکه اکنون به طور علنی از سوی آزمایشگاه های لارو تهدید به اقدام قانونی شده ایم، و به ما توصیه شده است که گزینه های قانونی آنها ناچیز و شاید بیهوده هستند، مایلیم به اطلاع برسانیم که به شدت هرگونه تلاش برای قلدری، ارعاب یا آسیب رساندن به V1 را به چالش خواهیم کشید. یا دارندگان V2 CryptoPunk.”

در همین حال، جامعه در حال سازماندهی اعتراضی علیه حذف OpenSea از لیست است. دارندگان NFT این سری نام آن را به «CryptoPunks V1 313 WPV1» تغییر داده‌اند. این اصطلاح به ماهیت پیچیده NFT ها اشاره دارد که برای رفع مشکل فوق الذکر استفاده می شود.

جدای از نقض مالکیت معنوی، تنها انگیزه این نبرد حقوقی ارزش این کریپتوپانک هاست. مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، ارزش NFT ها توسط عرضه و تقاضا کنترل می شود.

در نتیجه، هر چه عرضه کمتر باشد، ارزش آن بیشتر است. کمترین قیمت فعلی یک CryptoPunk 68.95 ETH است که معادل تقریباً 212198 دلار است. دلیل این امر این است که فقط 10000 CyptoPunk در دسترس است.

اگر V1 اجازه داشته باشد در Opensea فهرست شود، همان عرضه دو برابر می‌شود و به 20000 می‌رسد و در واقع ارزش و منحصربه‌فرد بودن CryptoPunks را کاهش می‌دهد.

جامعه NFT از تصمیم OpenSea برای حذف مجموعه CryptoPunks V1 از کاتالوگ خود خشمگین شد. در نتیجه، بسیاری از گردآورندگان معتقدند که این درخواست با اصل عدم تمرکز دارایی های جامعه در تضاد است.

«آزمایشگاه‌های لارو پیچ. حرکت درست ساده بود: تاریخ پانک‌ها را در آغوش بگیرید، با تمام آشفتگی‌اش… در نهایت به مجموعه شخصیت می‌افزاید.” درعوض، ما ضعیف‌ترین اقدام ممکن برای ذهنیت وب2 را دریافت می‌کنیم: تهدیدهای قانونی.