مدیر عامل IOG، چارلز هاسکینسون فاش می کند که کاردانو 6 تا 9 ماه آینده را به برنامه های عالی اختصاص می دهد.

او مدل eUTXO کاردانو را به عنوان بهترین چارچوب قراردادهای هوشمند برای امنیت و عملکرد معرفی کرد.

به گفته چارلز هاسکینسون، مدیر عامل بازوی توسعه بلاک چین، Input-Output Global (IOG)، کاردانو شش تا نه ماه آینده سال 2022 را صرف تکمیل اکوسیستم برنامه های غیرمتمرکز (DApps ) خود خواهد کرد.

هاسکینسون این را در اولین پادکست آموزشی خود برای سال جدید، یک ویدیوی تخته سفید در مورد DApps و توسعه فاش کرد. هدف این پادکست برجسته کردن مزایای مدل توسعه DApp Cardano نسبت به سایر موارد مانند اتریوم بود.

سوال از نقطه شیرین برای بیان DApps

موضوع اصلی پادکست، ملاحظات طراحی بود که در ساخت مدل توسعه یافته UTXO (eUTXO) کاردانو در مقابل مدل UTXO بیت کوین و مدل مبتنی بر حساب های اتریوم قرار داشت.

هاسکینسون تاکید کرد که تفاوت عمده در این مدل‌ها بیانگر بودن آن‌ها است، یک اصطلاح علم کامپیوتر که برای توصیف وسعت ایده‌هایی که می‌توانند در یک زبان برنامه‌نویسی نمایش داده شوند و ارتباط برقرار می‌کنند، استفاده می‌شود. در این زمینه، هر چه یک زبان گران‌تر باشد، تنوع و کمیت ایده‌هایی که می‌توان از آن برای نمایش استفاده کرد بیشتر است.

برای هاسکینسون، بیان زبان های برنامه نویسی در صنعت بلاک چین را می توان به عنوان یک طیف در نظر گرفت. بیت کوین، مدل پایه این صنعت، با مدل UTXO بسیار امن اما بسیار محدود خود که از یک رویکرد کاربردی برای نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده می کند، در پایین ترین انتهای این طیف قرار دارد. در انتهای بالاتر این طیف، ماشین مجازی جاوا (JVM) قرار دارد که تقریباً هر نوع برنامه نویسی را بر روی آن انجام می دهد، اما در مقابل حمله نیز بسیار آسیب پذیر است.

هاسکینسون، در قیاس خود، ادامه می‌دهد که EVM اتریوم چیزی در حدود 80 درصد از این طیف است، زیرا محدودیت‌هایی برای تقویت امنیت دارد، اما کافی نیست زیرا هنوز برای حملات باز بود. با این حال، Cardano برای ایستادن در جایی در میانه این طیف، یا چیزی که هاسکینسون از آن به عنوان نقطه شیرین یاد می‌کند، پیاده‌سازی شد، جایی که کارهایی که در هر دو بلاک چین بیت‌کوین و اتریوم انجام می‌شوند، می‌توانند بدون محدودیت یا قربانی کردن امنیت انجام شوند.

«یکی از اولین بخش‌های دستور کار تحقیقاتی زمانی که ما به دنبال گرفتن مدل UTXO بودیم، زیرا ما واقعاً این ایده عملکردی را دوست داشتیم…، گفتیم خوب اجازه دهید آن را کمی توسعه‌پذیرتر کنیم و بنابراین مدل توسعه‌یافته UTXO را نوشتیم. و واقعاً، ما فکر می کنیم که برای یک کلاس بزرگ از برنامه های کاربردی، نقطه شیرین جایی در وسط خواهد بود.” 

DApp تا کنون در Cardano

تحلیل هاسکینسون در زمانی ارائه می‌شود که DApps در جامعه کاردانو سر و صدا هستند. از زمان راه‌اندازی هارد فورک آلونزو که قابلیت‌های قرارداد هوشمند را به بزرگترین شبکه بلاک چین اثبات سهام در جهان، کاردانو ارائه کرد، جامعه منتظر راه‌اندازی برنامه‌های مختلف DA که در حال توسعه هستند، بوده است. 

با ورود به ژانویه، پیش بینی ها به خصوص زیاد است زیرا انتظار می رود چندین DApp در هفته های آینده راه اندازی شوند. با این حال، این پیش بینی در قیمت ADA، نشانه اصلی شبکه، منعکس نشده است. ADA در حدود 1.36 دلار معامله می شود که 10.9 درصد در هفته کاهش یافته است.