بر اساس داده های بلاک چین از Nansen Analytics در روز سه شنبه، بیش از 1.096 میلیارد دلار اتریوم (ETH) در ماه گذشته سوزانده شده است. با معرفی EIP-1559 در آگوست گذشته، برای هر تراکنشی که در بلاک چین اتریوم اتفاق می‌افتد، بخشی از کارمزد از گردش خارج می‌شود. در حالی که ارسال و دریافت ETH هزینه زیادی ندارد، وظایف سطح بالاتر، مانند ضرب توکن های غیرقابل تعویض یا NFT ها از طریق قراردادهای هوشمند، هزینه گاز بسیار بیشتری دارند.

در ماه ژانویه، حجم کل تراکنش های NFT در OpenSea به بالاترین حد خود یعنی 3.5 میلیارد دلار رسید. در حال حاضر در جدول امتیازات رایت که توسط Ultra Sound Money گردآوری شده است، با 65778 ETH (181.7 میلیون دلار) در 30 روز گذشته، رتبه اول را دارد. در جایگاه دوم و سوم، سوخت‌های توکن ناشی از تراکنش‌های اتریوم و واقعیت در مبادلات غیرمتمرکز Uniswap (UNI) به ترتیب به 35696 ETH (98.6 میلیون دلار) و 24223 ETH (66.9 میلیون دلار) رسید.

با این حال، اتریوم همچنان یک شبکه بلاک چین تورمی است. انتشار فعلی 5.4 میلیون ETH در سال از 3.5 میلیون ETH سوخته فراتر می رود. عرضه ETH تنها پس از حذف مکانیسم اثبات کار آن از طریق انتقال به اثبات سهام یا PoS به اوج خود می رسد.

به محض اینکه این اتفاق بیفتد، مقدار کل انتشار جدید کمتر از سوزاندن نشانه‌ها خواهد بود و در نتیجه یک شبکه تورم‌زدایی خالص ایجاد می‌شود. انتقال PoS که “ادغام” نامیده می شود، در سه ماهه دوم یا سوم سال جاری رخ خواهد داد. با این حال، قبل از آن، نرخ هش کل شبکه همچنان توانسته است به بالاترین حد خود برسد. بنیاد اتریوم اخیراً نام Eth 2.0 را در تغییر نام تجاری خود کنار گذاشته است. اکنون لایه اجماع نامیده می شود.