بلاک چین یکی از پیچیده‌ترین فناوری‌های جهان است که می‌تواند راه‌حل‌های غیرمتمرکز متعددی را در اختیار کاربران قرار دهد که می‌تواند برخی از نیازها و مشکلات روزانه را کاهش دهد، اما فاقد یک چیز ساده مانند مقیاس‌پذیری است، چیزی که فناوری‌های متمرکز مدت‌ها پیش متوجه آن شده بودند.

یکی از محبوب‌ترین زنجیره‌های جهان، اتریوم، قراردادهای هوشمندی را برای کاربران فراهم می‌کند که استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز را ممکن می‌سازد، اما به دلیل مشکلات مقیاس‌پذیری اساسی شبکه، برخی از کاربران با پرداخت هزینه‌های مضحک، در تراکنش‌های خود با تاخیر مواجه می‌شوند.

بلاک چین های جایگزین لایه 1 مانند Telos به دلیل عملکرد بر روی یک معماری منحصر به فرد، به طور کلی سرعت و مقیاس پذیری بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهند. Telos در ابتدا برای حل مشکلات موجود در بلاک چین اتریوم طراحی شد.

در چند ماه گذشته، با رشد سریع صنایع NFT و DeFi، شبکه اتریوم با مشکلات متعددی مرتبط با تراکم شبکه و هزینه‌های گاز بسیار بالا مواجه شد. کاربران مجبور بودند تا 100 دلار برای انجام یک تراکنش در طول دوره شلوغی بپردازند.

بلاک چین Telos در ابتدا برای حل این مشکلات ایجاد شد. بلاک چین تنها با هدف حل مشکلات تراکم، سرعت و ایمنی با ارائه یک شبکه مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده مقیاس‌پذیرتر (DLT) طراحی شده است.

در حالی که مقیاس‌پذیری اولویت اصلی اکثر پروژه‌های مبتنی بر فناوری بلاک چین است، Telos مشکل دیگری را حل می‌کند که مربوط به مصرف بیش از حد انرژی ناشی از اجماع اثبات کار (PoW) است که هنوز توسط اتریوم استفاده می‌شود.

این یک واقعیت کاملاً شناخته شده است که شبکه اتریوم در حال حاضر در فرآیند انتقال به اجماع اثبات سهام (PoS) است، اما در آن زمان، انتقال نهایی هنوز در آینده بسیار دور است. بلاک چین‌هایی مانند Telos قبلاً «سبز» شده‌اند و انرژی مصرف نمی‌کنند و هیچ تأثیری بر محیط‌زیست ندارند.

دلیل تغییر سریع پروتکل اجماع، قابلیت همکاری ضعیف الگوریتم PoW با شبکه های DLT بود. همانطور که بسیاری از کارشناسان صنعت کریپتو خاطرنشان می کنند، بلاک چین هایی که هنوز بر روی الگوریتم PoW کار می کنند، می توانند برای استفاده در مقیاس بزرگ غیرعملی در نظر گرفته شوند.

Telos EVM آماده پذیرش انبوه است و تعدادی ارتقاء فنی موفق را پشت سر گذاشته است که شبکه را برای استقرار برنامه غیرمتمرکز مقیاس پذیر آماده کرده است.