فدرال رزرو ایالات متحده در آخرین گزارش ثبات مالی خود که روز دوشنبه منتشر شد، ارزهای دیجیتال و استیبل کوین ها را در زمره خطرات اصلی خود برای ثبات مالی ایالات متحده طی 12 تا 18 ماه آینده قرار داد. 
ماتریس ریسک فدرال رزرو، ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها را درست پشت تنش‌های آمریکا و چین رتبه‌بندی می‌کند
گزارش فدرال رزرو دو بار در سال چاپ می شود، یک بار در بهار و بار دیگر در پاییز، و نسخه فعلی آن شامل نمودار زیر از صفحه 67 است که کریپتو / استیبل کوین ها را به عنوان پنجمین خطر جدی برای ثبات مالی – در بین ایالات متحده- طبقه بندی می کند. تنش های چین و مسائل آب و هوایی

چرا استیبل کوین ها چنین تهدیدی هستند؟

بخش گزارش مربوط به استیبل کوین‌ها، آن‌ها را به عنوان دارایی‌های دیجیتالی توصیف می‌کند که بر روی بلاک چین منتشر و معامله می‌شوند، که «ظاهر» به یک دارایی خارج از زنجیره پایدار مانند طلا، ارزهای فیات یا اوراق قرضه دولتی متصل می‌شوند. در این گزارش همچنین اشاره شده است که ارزش استیبل کوین‌ها طی 12 ماه گذشته به طور تصاعدی پنج برابر شده و تا اکتبر 2021 به 130 میلیارد دلار رسیده است. 

در اینجا دلایل اصلی نگرانی ذکر شده در نشریه فدرال رزرو آمده است:

  • بزرگ‌ترین استیبل کوین‌ها بر اساس ارزش بازار قول می‌دهند که در هر زمان با ارزشی ثابت به دلار آمریکا قابل بازخرید باشند، اما هر توکن لزوماً دارای پشتوانه 1:1 با معادل فیات نیست. در عوض، برخی از استیبل کوین ها توسط اوراق قرضه تجاری پشتیبانی می شوند که ممکن است ارزش خود را از دست بدهند یا نقد شوند. اگر این دارایی ها ارزش خود را از دست بدهند، صادرکنندگان استیبل کوین ممکن است نتوانند تقاضاهای بازخرید را برآورده کنند.  
  • استیبل کوین‌ها دارای ضعف‌های ساختاری مشابه برخی از صندوق‌های بازار پول هستند، که آنها را مستعد انحلال سرمایه‌گذارانی می‌کند که می‌توانند حساب‌هایشان را به یکباره تخلیه کنند. 
  • این گزارش بیان می‌کند که این کاستی‌ها را می‌توان با فقدان شفافیت و استانداردهای حاکمیتی در مورد برخی از دارایی‌های پشتوانه استیبل کوین‌ها تشدید کرد. 
  • در نهایت، استفاده بالقوه از استیبل کوین ها در پرداخت ها و ظرفیت رشد آنها نیز می تواند خطراتی را برای سیستم های پرداخت و مالی ایجاد کند.

دلایلی که فدرال رزرو این گزارش را منتشر می کند

کل گزارش بیش از 80 صفحه است و بسیاری از موضوعات دیگر را فراتر از ارزهای دیجیتال و استیبل کوین ها پوشش می دهد. فدرال رزرو در ابتدای این سند بیان می کند که هدف از این گزارش ارائه دیدگاه خود در مورد انعطاف پذیری سیستم مالی ایالات متحده است، در حالی که تلاش برای “… ارتقاء درک عمومی و افزایش شفافیت و پاسخگویی برای دیدگاه های فدرال رزرو در مورد این موضوع است. ” 

چه تهدیدات استیبل کوین خاص FUD واقعی باشند یا بیش از حد، آنها به اندازه کافی واقعی بودند که اعضای فدرال رزرو در این گزارش گنجانده شوند. با این حال، می توان به طور قانع کننده ای استدلال کرد که هر چهار نقطه اصلی ذکر شده به عنوان آسیب پذیری استیبل کوین می تواند برای اکثر ارزهای فیات، از جمله دلار آمریکا نیز اعمال شود. این امر به ویژه زمانی صادق است که در چارچوب سیاست های مالی و پولی دولت در چند سال گذشته در نظر گرفته شو

لینک خبر :

https://u.today/new-fed-report-ranks-cryptosstablecoins-in-top-5-list-of-risks-to-us-financial-stability