مقامات قانونی کوزوو بیش از 300 دستگاه استخراج رمزارز را مصادره کردند. وزیر انرژی و اقتصاد این کشور می گوید که با این اقدام ماهانه چند ده هزار یورو صرفه جویی می شود.

کوزوو ممنوعیت کریپتو را تشدید کرد

مانند چندین کشور اروپایی دیگر، کوزوو در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت بالای برق با بحران انرژی دست و پنجه نرم می کند.

بنابراین، دولت برای کاهش مصرف برق و خاموش کردن کمبود برق در زمستان، ممنوعیت بی‌رویه استخراج ارزهای دیجیتال را اعلام کرد. در حال حاضر این کشور بیش از 40 درصد انرژی خود را وارد می کند.

چند روز پس از ممنوعیت، پلیس محلی اولین توقیف خود را انجام داد. طبق گزارش اخیر ، پلیس کوزوو با همکاری گمرک کوزوو دقیقا 272 دستگاه استخراج بیت کوین را در شهرداری لپوساویچ توقیف کرد.

پس از آن، طی اقدام بعدی که به طور جداگانه در اطراف پایتخت پریشتینا انجام شد، مقامات قانونی بیش از 39 دستگاه استخراج ارز دیجیتال را توقیف کردند. در زمان ضبط 35 مورد از آنها در حال عملیات بودند.

همچنین، پلیس محلی یک راننده حامل شش ماینر ارز دیجیتال را در نزدیکی Druar رهگیری کرد. گزارش شده است که او این شش دستگاه استخراج رمزنگاری و بیش از 42 GPU (یا کارت گرافیک) را در صندلی عقب وسیله نقلیه خود پنهان کرده بود. وی در حال حاضر تحت بازجویی قرار دارد.

وزیر اقتصاد و انرژی کوزوو

آرتان رضوانولی، وزیر اقتصاد و انرژی کشور، اقدامات نیروی انتظامی را تشریح می کند. از ارزیابی‌های او، این تصمیم ماهانه ده‌ها هزار نفر از کوزوو را نجات می‌دهد و انرژی مورد نیاز صدها خانواده را در بحبوحه بحران برابر می‌کند.

دولت ایران از این موضوع پیروی می کند

علاوه بر کوزوو، برخی دیگر از کشورها ممنوعیت کوتاه مدتی را برای استخراج کریپتو اعمال کردند. یکی از آنها ایران است. دولت ایران نیز مانند کوزوو در فصل زمستان – دسامبر به این تصمیم رسیده بود.

همچنین، دولت ایران این قانون را در تابستان سال گذشته بازگرداند. از ژوئن تا سپتامبر 2021، زمانی که دما به 30 تا 35 درجه سانتی گراد (یا 95 درجه فارنهایت) می رسد، این کشور در ابتدا استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده بود. با این حال، مقامات دولتی به شدت اطمینان دادند که ماینرهای رمزارز در این دوره از قوانین پیروی می کنند.

پلیس ایران در ابتدای تابستان بیش از 7000 دستگاه استخراج بیت کوین را کشف و ضبط کرد. این وسایل در یک صنعت متروکه در تهران، پایتخت کشور پنهان شده بودند. همچنین، قبل از آن، دولت تقریباً 1500 دکل ماینینگ کریپتو را در ژانویه همان سال مصادره کرده بود.

KOSTT پایان برق رایگان را اعلام کرد

شرکت توزیع برق KOSTT از پایان ماه نوامبر عرضه برق رایگان به چهار شهرداری در شمال کوزوو خبر داد. اینها عبارتند از Zvecan، Leposavic، Mitrovica North و Zubin Potok.

این کشور تا زمان استقلال خود در سال 2008 بخشی از صربستان بود و از آن زمان تاکنون یارانه های خود را حفظ کرده است.