مردم به طور فزاینده ای به ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین برای جمع آوری کمک های مالی و کمک های مالی روی می آورند، زیرا آنها راهی سریع تر، ارزان تر و آسان تر برای دریافت پول در جایی که لازم است ارائه می دهند.

گزارش 8 فوریه از شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Elliptic نشان می دهد که صدها هزار دلار از کمک های ارز دیجیتال به سازمان های غیر دولتی اوکراین (NGO) و گروه های داوطلب سرازیر شده است.

در این گزارش اشاره شد که تامین مالی دارایی‌های رمزنگاری شده به این نوع سازمان‌ها در سال 2021 نسبت به سال قبل بیش از 900 درصد افزایش یافته است. این سازمان افزود که چندین کیف پول رمزنگاری مورد استفاده توسط این گروه‌های داوطلب و سازمان‌های غیردولتی شناسایی کرده است که مجموعاً بیش از 570000 دلار وجوه دریافت کرده‌اند.

بانک‌ها و مؤسسات مالی اغلب پرداخت‌ها به این گروه‌ها را مسدود می‌کنند، بنابراین رمزارز به عنوان روش انتخابی تأمین مالی ظاهر شده است:

بیت کوین همچنین به عنوان یک روش تامین مالی جایگزین مهم ظاهر شده است و به اهداکنندگان بین المللی اجازه می دهد تا از موسسات مالی که پرداخت ها به این گروه ها را مسدود می کنند دور بزنند.

تامین مالی برای مبارزه با ظلم

بخشی از این بودجه صرف تجهیز ارتش اوکراین به تجهیزات نظامی، تجهیزات پزشکی و هواپیماهای بدون سرنشین شده است. بخشی نیز به توسعه یک اپلیکیشن تشخیص چهره برای شناسایی مزدوران یا جاسوسان دشمن پرداخته است.

 

تام رابینسون، دانشمند ارشد Elliptic ، اظهار داشت: 

ارزهای دیجیتال به ویژه برای جذب سرمایه بین‌المللی مناسب هستند، زیرا به مرزهای ملی احترام نمی‌گذارند و در برابر سانسور مقاوم هستند – هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که بتواند معاملات را مسدود کند، به عنوان مثال در واکنش به تحریم‌ها.

در این گزارش اشاره شده است که برخی از سازمان‌های غیردولتی و گروه‌های داوطلب اوکراینی روابط نزدیکی با دولت دارند که به «روند روی آوردن دولت‌های ملی به ارز دیجیتال به عنوان ابزاری برای جمع‌آوری سرمایه» می‌افزاید.

چند هفته است که با تشدید تنش ها بین دو کشور، نیروهای روسیه در مرز اوکراین تجمع کرده اند. رهبران جهان برای راه‌حل‌های دیپلماتیک اصرار کرده‌اند، اما این راه‌حل‌ها هنوز روشن نشده است زیرا متجاوزان از عقب‌نشینی خودداری می‌کنند.

تامین مالی جمعی بیت کوین و کریپتو

کریپتو در حال تبدیل شدن به یک انتخاب محبوب برای جنبش‌های تامین مالی جمعی و اعتراضات است زیرا پلتفرم‌های پرداخت متمرکز اغلب از پردازش پرداخت‌ها خودداری می‌کنند، احتمالاً در واکنش به فشار دولت.

«کمپین کاروان آزادی» فعلی در کانادا نیز به دنبال امتناع GoFundMe از پردازش پرداخت‌ها، به تأمین مالی ارزهای دیجیتال روی آورده است. جنبش “HonkHonk Hodl” به پلتفرم تامین مالی بیت کوین تالی کوین تغییر مکان داد و در حال حاضر 14.6 بیت کوین به ارزش تقریبی 640000 دلار در زمان انتشار جمع آوری کرده است .

یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار ( DAO ) که برای تامین مالی مبارزه جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس برای آزادی، راه اندازی شد، همچنین شاهد هجوم کمک های مالی ارزهای دیجیتال بود. در زمان نگارش این مقاله، AssangeDAO با افزایش 17,422 ETH به ارزش حدود 54 میلیون دلار به پایان رسید.