با کاهش ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در هفته گذشته به کمتر از 2 تریلیون دلار، مدیران ارشد ارزهای دیجیتال به طور فزاینده ای در مورد بازار نزولی مستمر بالقوه یا “زمستان ارز دیجیتال” صحبت می کنند.

برخلاف انتظار بسیاری در بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین (BTC) نتوانست در سال 2021 به بالای 68000 دلار برسد و در اوایل سال 2022 به زیر 40000 دلار ادامه داد و باعث زیان قابل توجهی برای سرمایه گذاران بزرگ ارز دیجیتال مانند MicroStrategy شد.

به گفته ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران بلاک چین اتریوم، با این حال، یک زمستان احتمالی رمزارز می‌تواند با رونق در بهبود فناوری، برای صنعت بسیار مفید باشد. بوترین در مصاحبه‌ای با بلومبرگ در روز شنبه گفت: قیمت‌های پایین‌تر ارزهای دیجیتال می‌تواند به پرورش پروژه‌های پایدار بلندمدت کمک کند و در عین حال توجه سفته‌بازی کوتاه‌مدت را از بین ببرد:

زمستان‌ها زمانی است که بسیاری از این برنامه‌ها حذف می‌شوند و می‌توانید ببینید که کدام پروژه‌ها واقعاً در درازمدت پایدار هستند، هم در مدل‌ها و هم در تیم‌ها و افرادشان.»

این میلیاردر 28 ساله ارزهای دیجیتال خاطرنشان کرد که افرادی که «عملاً به ارزهای رمزنگاری شده، و به ویژه ساختن چیزها علاقه دارند» در واقع از بازار نزولی استقبال می کنند. آن‌ها از بازار نزولی استقبال می‌کنند، زیرا زمانی که این دوره‌های طولانی قیمت‌ها با مقادیر هنگفتی افزایش می‌یابند – بدیهی است که بسیاری از مردم را خوشحال می‌کند – اما همچنین تمایل زیادی به جلب توجه سفته‌بازان بسیار کوتاه‌مدت دارد. بوترین افزود.

اگر درست باشد، پروژه‌های ارزهای دیجیتال قطعاً زمان کافی برای بهبود فناوری تا رالی بعدی خواهند داشت، زیرا برخی از کارشناسان ارزهای دیجیتال معتقدند که بازار صعودی بعدی تا اواخر سال 2024 از راه نخواهد رسید.

دو جون، یکی از بنیانگذاران صرافی رمزنگاری Huobi، معتقد است که روند صعودی بعدی بیت کوین تا سال 2024 اتفاق نخواهد افتاد و احتمالاً پس از نصف شدن چهارم بیت کوین، که انتظار می رود در جولای 2024 انجام شود، رخ خواهد داد.

هر سه نصف شدن BTC قبلی، از جمله قبلی که در سال 2020 اتفاق افتاد، باعث رشد بعدی قیمت بیت کوین به دلیل کاهش برنامه ای در عرضه جدید BTC شد. نصف شدن بیت کوین که فقط هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد، پاداش بلاک بیت کوین را از 6.25 بیت کوین به 3.125 بیت کوین کاهش می دهد.

دو با اشاره به زمستان عظیم کریپتو در سال 2018 که به دنبال دومین نصف شدن بیت کوین و افزایش متعاقب آن در سال 2017 انجام شد، تاکید کرد که بازار کریپتو در چرخه های مرتبط با هاوینگ در حال حرکت است و اظهار داشت:

“اگر این چرخه ادامه یابد، ما اکنون در مرحله اولیه یک بازار نزولی هستیم. پس از این چرخه، تا پایان سال 2024 تا آغاز سال 2025 نمی توانیم از بازار صعودی بعدی بیت کوین استقبال کنیم.

نمودار نصف شدن بیت کوین منبع: Natixis

دو اضافه کرد که پیش‌بینی دقیق چرخه‌های بازار کریپتو بسیار دشوار است زیرا بسیاری از عوامل دیگر از جمله مسائل ژئوپلیتیکی مانند جنگ، COVID-19 و موارد دیگر وجود دارد.

مطالب مرتبط: زمستان در راه است! در اینجا 5 راه برای زنده ماندن در بازار نزولی کریپتو آورده شده است

پیش از این، Jirayut Srupsrisopa، مدیرعامل صرافی بزرگ ارز دیجیتال Bitkub Capital Group در تایلند، همچنین پیش‌بینی کرده بود که به دلیل نصف شدن بیت کوین، یک «دوره طلایی» برای بیت کوین و بازارهای ارزهای دیجیتال گسترده‌تر در سال 2024 رخ خواهد داد.

در اواخر سال 2021، جسی پاول، مدیرعامل کراکن نیز در مورد زمستان ارزهای دیجیتال در آینده صحبت می کرد و اظهار داشت که هر چیزی کمتر از 40000 دلار یک “فرصت خرید” است.

بر اساس داده‌های CoinGecko، در زمان نگارش این مقاله، بیت‌کوین با قیمت 37653 دلار معامله می‌شود که طی 365 روز گذشته بیش از 33 درصد کاهش داشته است.