یک سازمان مستقل غیرمتمرکز جدید (DAO) برای جمع آوری پول در تلاش برای خرید تیم لیگ ملی فوتبال آمریکا به مبلغ 4 میلیارد دلار تشکیل شده است.

هدف BuyTheBroncos DAO این است که به طرفداران بدون توجه به سطح ثروتشان، فرصتی برای مالکیت بخشی از تیم بدهد. یکی از سازمان دهندگان DAO، کارمند سابق سیسکو، شان اوبراین، در 19 فوریه به CNBC گفت:

“هدف اساسا ایجاد زیرساختی است تا هواداران از همه اقشار بتوانند مالک دنور برونکوس باشند.”

اگر موفق شود، به گرین بی پکرز در میان تیم های NFL متعلق به طرفداران می پیوندد. طرفدارانی که به دنبال مالکیت سهام Broncos از طریق DAO هستند، می توانند هر چقدر که دوست دارند کمک کنند، در مقابل 300 دلار به ازای هر سهم برای Packers.

به اعضای DAO که اتر (ETH) را برای خرید تیم کمک می‌کنند، یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) صادر می‌شود که BuyTheBroncos.com می‌گوید «به‌عنوان «کارت عضویت» شما که به شما امکان دسترسی به تعاونی را می‌دهد، دو برابر می‌شود.

BuyTheBroncos در حال حاضر تعدادی حرفه ای در میان 630 دنبال کننده توییتر خود دارد، از جمله وکلا، حسابداران، توسعه دهندگان نرم افزار، ورزشکاران حرفه ای و یک ریاضیدان.

متولیان این تیم برای انتقال مالکیت به یک مهمانی جدید قبل از شروع فصل 2022 اضطرار دارند، اما هیچ تخفیفی برای خریدار وجود نخواهد داشت. ESPN انتظار دارد که این تیم به قیمت 4 میلیارد دلار بفروشد که این قیمت بالاترین قیمت برای یک تیم ورزشی در آمریکای شمالی در تاریخ است.

مشخص نیست که آیا راجر گودل، کمیسر NFL، به یک DAO اجازه می‌دهد تا یک تیم را مالک و اداره کند یا خیر.

مطالب مرتبط: 53 میلیون دلار جمع آوری شده برای آسانژ نشان دهنده قدرت DAO ها بود

یک DAO به سرمایه گذاران نسبتاً کوچکتر این فرصت را می دهد تا وجوه خود را با هم جمع کنند تا یک سرمایه گذاری بزرگ را به عنوان یک نهاد واحد انجام دهند. این تاکتیک با Constitution DAO، که تلاش کرد نسخه چاپ اول قانون اساسی ایالات متحده را خریداری کند، انجام شد. 47 میلیون دلار از 17437 مشارکت کننده به دست آورد اما در حراج کوتاه آمد.

DAO همچنین اخیراً برای کمک به تلاش‌های تأمین مالی جمعی مانند جنبش اخیر کاروان آزادی در کانادا استفاده شده است.