با افزایش نرخ‌های بهره و تصمیم فدرال رزرو برای توقف خرید اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن، این موضوع که چگونه این امر بر استطاعت و تقاضا تأثیر می‌گذارد، مطرح شده است.

دانیل هیل از Realtor.com در صحبت با CNBC در مورد موضوع افزایش پرداخت ماهانه در ارتباط با افزایش نرخ و چگونگی تأثیر آن بر بازار مسکن و وام مسکن برای بقیه سال بحث کرد. 

هیل خاطرنشان کرد که به دلیل افزایش نرخ وام مسکن و افزایش هزینه ها، بخش قابل توجهی (حدود نیمی) از افزایش پرداخت ماهانه از سال گذشته تاکنون رخ داده است.

پرداخت ماهانه در حال افزایش است. در واقع، در حال حاضر افزایش یافته است و حدود نیمی از افزایش تا کنون نسبت به یک سال قبل به دلیل نرخ بالاتر وام مسکن است. نیمی دیگر به دلیل قیمت های بالاتر است، بنابراین این واقعاً یک یا دو ضربه از نرخ های بالاتر وام مسکن و قیمت های بالاتر است که خریداران امروز در بازار مسکن با آن دست و پنجه نرم می کنند.

خانه ها همچنان نزدیک به بالاترین قیمت های اخیر فروخته خواهند شد

شایان ذکر است این کارشناس املاک افزود: تاکنون تاثیری بر تقاضا نداشته است و بازار همچنان شاهد تداوم فروش مسکن نزدیک به اوج های اخیر است.

او اشاره کرد که تقریباً 40 میلیون هزاره امروزه در این محدوده برای خرید قرار دارند، صرف نظر از این که «زمان مناسب برای اقتصاد است یا خیر».

«خریداران علاقه مند به خرید خانه و نقل مکان هستند. ما نسل بزرگی از خریداران خانه هزار ساله داریم که در اوج تشکیل خانواده و سال‌های خرید خانه هستند، با بیش از 45 میلیون هزاره در محدوده سنی 26 تا 35 سال. آنها صرف نظر از اینکه زمان مناسبی در اقتصاد است یا خیر.»

در مجموع، 5.8 میلیون خانه برای اسکان خانواده ها در دهه گذشته مورد نیاز بود، اما ساخته نشدند. این یک سناریوی کمبود درازمدت ایجاد کرده است و از آنجایی که سازندگان نتوانسته اند آن خانه ها را به بازار بیاورند، منجر به شور و هیجانی شده است که در حال حاضر بازار مسکن در حال تجربه آن است.

در نهایت، هیل تاکید کرد که این ترکیبی از اتفاقاتی است که در هر دو بازار در حال وقوع است. با قیمت اجاره بالا، به این معنی که حتی در حالی که قیمت ملک بالا است، باقی ماندن و اجاره انتخاب مناسبی برای بسیاری از خریداران احتمالی نیست. زیرا آنها به دنبال هزینه های بیشتر در آنجا نیز هستند.