پس از یک ارتقای قابل توجه در سپتامبر 2021 که شامل اضافه شدن قابلیت قرارداد هوشمند بود، شبکه Cardano ( ADA ) توانست مقیاس و عملکرد سریع‌تری نسبت به قبل داشته باشد.

بین 30 ژانویه و 1 فوریه، تعداد قراردادهای هوشمند در شبکه 116 مورد افزایش یافت و تعداد کل در شبکه را تا روز اول فوریه به 1127 رساند. شایان ذکر است که تعداد قراردادهای هوشمند به طور پیوسته افزایش یافت تا زمانی که به نقطه عطف 1000 رسیدند و پس از آن بیشترین رشد خود را داشت.

به طور خاص، این نمودار قراردادهای هوشمند واقعی مبتنی بر پلوتوس را نشان می‌دهد که بر روی بلاک چین کاردانو کار می‌کنند. این قراردادهای هوشمند در تاریخ 12 سپتامبر 2021، به عنوان بخشی از رویداد هارد فورک، زمانی که به‌روزرسانی آلونزو اجرا شد، روی بلاک چین فعال شدند.

چرا آپدیت آلونزو مهم بود؟

یک دلار آمریکا می تواند 75 درصد کمتر از 2 سال قبل ساتوشی بخرد

10 درصد از جمعیت جهان دارای نوعی ارز دیجیتال هستند که تایلند پیشتاز است

با به‌روزرسانی، Cardano چارچوبی برای ایجاد برنامه‌های مالی غیرمتمرکز ( DeFi ) ارائه کرد و در عین حال آن را برای جامعه توسعه‌دهندگان قابل برنامه‌ریزی‌تر کرد.

علیرغم این واقعیت که اکوسیستم کاردانو دستخوش چندین ارتقاء شبکه قابل توجهی شده است، پذیرش قراردادهای هوشمند یک رویداد مهم بود.

توجه به این نکته مهم است که پذیرش Cardano توسط توسعه دهندگان و تعداد برنامه های غیرمتمرکز (dApps) متصل به شبکه، عوامل مهمی در تعیین دوام بلاک چین هستند.

Finbold اخیراً فهرستی از 11 روشی را منتشر کرده است که Cardano قصد دارد در سال 2022 توسعه یابد، که با توجه به این واقعیت که کاردانو تأکید کرده است که کاربران و توسعه دهندگان باید برای دست اندازها در جاده آماده باشند، به ویژه در مراحل اولیه توسعه پروژه، به موقع است.

طبق آمار CoinMarketCap، ADA در زمان انتشار با قیمت 1.06 دلار معامله می شود که در 24 ساعت گذشته 0.47 درصد کاهش داشته و در هفته قبل 1.25 درصد افزایش یافته است، با ارزش کل بازار 35.6 میلیارد دلار.

قرارداد هوشمند تزوس در یک سال سه برابر می شود

در جاهای دیگر، شبکه Tezos (XTZ) از نظر اقداماتی مانند تعداد آدرس های قرارداد هوشمند و تعداد کل آدرس های فعال شاهد رشد قابل توجهی است.

به طور خاص، به نظر می‌رسد که این شبکه از تزریق سرمایه‌گذارانی که به بهبودهای مکرر شبکه با هدف اصلی جریان‌سازی بلاک چین جذب شده‌اند، سود برده است.

تعداد قراردادهای هوشمند تزوس بین ژانویه 2021 تا ژانویه 2022 بیش از سه برابر شد و از حدود 200 به بیش از 600 رسید.

با افزایش تعداد آدرس‌های قراردادهای هوشمند، این نشان می‌دهد که بازار رو به رشد توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و پشتیبانی از بازی‌های بلاک چین باعث فعالیت بیشتر در اکوسیستم تزوس می‌شود. علاوه بر این، این افزایش در افزایش آدرس‌های فعال تزوس منعکس شده است که تا ژانویه 2022 به بیش از 45000 افزایش یافته است.