دولت کلمبیا مقررات جدیدی صادر کرده است که صرافی ها و افراد را مجبور می کند تراکنش های ارزهای دیجیتال را به UIAF، سازمان نظارت بر مبارزه با پولشویی در کلمبیا، گزارش دهند. تراکنش ها باید از طریق سیستم گزارش دهی آنلاین گزارش شوند و صرافی ها موظفند گزارش های دوره ای تراکنش های مشکوک انجام شده توسط کاربران را صادر کنند.

مقررات جدیدی که کاربران و صرافی‌ها را به گزارش تراکنش‌های ارزهای دیجیتال بیش از مقدار معین هدایت می‌کند، در کلمبیا تصویب شده است. قطعنامه 314 مقرر می‌دارد که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال بیش از 150 دلار، یا تراکنش‌های ارزهای رمزنگاری شده با چندین توکن که ارزش آن‌ها بیش از 450 دلار است، باید به UIAF، سازمان ناظر مبارزه با پولشویی در کلمبیا گزارش شود.

این مقررات جدید که از اول آوریل اجرایی می‌شود، به دنبال اعمال کنترل بیشتر بر آنچه در مورد دارایی‌های رمزنگاری شده در کشور می‌افتد و جلوگیری از پولشویی و فعالیت‌های مالی تروریسم که می‌توانند این دارایی‌ها را تحت تأثیر قرار دهند، متوقف کند. در این خصوص در این قطعنامه آمده است:

دارایی‌های مجازی شرایطی را ایجاد کرده‌اند که مستحق مداخله UIAF است، تا جایی که اگرچه عملیات‌هایی هستند که در کلمبیا به خودی خود غیرقانونی نیستند، اما به دلیل ناشناس بودن یا نام مستعار در معاملات با استفاده از آنها می‌توانند خود را به فعالیت‌های غیرقانونی اختصاص دهند. آنها  صرافی‌ها راهمچنین باید گزارشی از تراکنش‌های مشکوک منتشر کنند که فهرست مفصلی از عملیات غیرعادی و کاربرانی که آنها را انجام داده‌اند به UIAF ارائه می‌دهد.

این قانون همچنین مجازات هایی را برای صرافی ها و افرادی که از این دستورالعمل ها پیروی نمی کنند تعیین می کند. در صورت شناسایی پولشویی در این فعالیت‌ها، کاربران غیرقانونی باید بین 100 تا 400 حداقل دستمزد ماهانه و سایر جریمه‌های ناشی از این جرایم بپردازند.

در قطعنامه 314 آمده است که در سال 2019، بازار ملی بیت کوین معاملاتی را به مبلغ 124 میلیون دلار به ثبت رساند که تقریباً 1.7 برابر مبلغ ثبت شده در سال 2018 است. این رشد به دلیل نقدینگی جدید در این بازارها باعث نگرانی دولت در مورد استفاده از این دارایی ها برای مقاصد غیرقانونی شد. .

با این حال، نظارت بر کریپتو بر موسسات در کلمبیا به محیط مالیاتی نیز رسیده است. DIAN که رگولاتور مالیاتی کشور است، اخیراً اعلام کرد که اقداماتی را برای شناسایی فرار مالیاتی در مورد استفاده از ارزهای دیجیتال برای تجارت یا تراکنش انجام می دهد.