صنعت کریپتو در حال کشیده شدن به جنگ روسیه و اوکراین است، چه بخواهد چه نخواهد. پس از اینکه  معاون نخست‌وزیر اوکراین در توییتی از «صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال» خواست تا آدرس‌های روس‌ها را مسدود کنند و حتی کاربران غیرنظامی را «خرابکاری» کنند، واکنش بازیگران این صنعت به این صورت است.

پاول:

«این الزام می تواند از سوی دولت خودتان باشد، همانطور که در کانادا دیده ایم، در پاسخ به اعتراضات، فرار بانک ها و تلاش برای فرار از کشور. این می تواند از سوی کشورهای خارجی، مانند ایالات متحده، به عنوان سلاحی برای برانگیختن مردم روسیه علیه سیاست های دولت این کشور باشد.

علاوه بر این، مدیر اجرایی خاطرنشان کرد که اگر او باید حساب های کاربرانی را که کشورهایشان “به ناعادلانه حمله و خشونت را در سراسر جهان تحریک می کنند” مسدود کند، اولین هدف تمام حساب های مستقر در ایالات متحده خواهد بود.

در خدمت شما، اوکراین

با این حال، صنعت کریپتو دقیقاً یکپارچه نیست – و حداقل یک شرکت از آن پیروی کرد. DMarket، یک استارت آپ متاورس که در اوکراین متولد شده است، مدعی شد که حساب های تمام کاربران روسیه و بلاروس را مسدود کرده است.

واکنش ها متفاوت بود زیرا در حالی که برخی از این اقدام حمایت کردند، برخی دیگر اعتراض کردند. آنها ادعا کردند که این تصمیم اصول تمرکززدایی در کریپتو را نقض می کند.

استارت آپ اوکراینی الاصل DMarket به دلیل تهاجم به اوکراین همه روابط خود را با روسیه و بلاروس قطع می کند.

 

– ثبت نام در پلت فرم برای کاربران روسیه و بلاروس ممنوع است.

– حساب های کاربران قبلاً ثبت نام شده از این مناطق مسدود شده است.

— DMarket (@dmarket) 27 فوریه 2022

زمان بازپرداخت

با این حال، جدای از این اقدامات، کمک های مالی ارزهای دیجیتال به شدت در حال انجام است.

شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Elliptic گزارش داد که آدرس‌های بیت‌کوین و اتریوم/USDT که توسط حساب رسمی توییتر اوکراین به اشتراک گذاشته شده‌اند تا 27 فوریه 12.1 میلیون دلار دریافت کرده‌اند. همچنین میلیون‌ها کمک مالی توسط یک سازمان غیردولتی نظامی طرفدار اوکراین ثبت شد.

در واقع، برخی از کاربران نیز NFT ها را برای حمایت از دولت اوکراین ارسال می کنند.

دولت اوکراین از دیروز تاکنون بیش از 7.5 میلیون دلار کمک مالی دریافت کرده است. این بیشتر در بیت کوین، ETH و استیبل کوین است – اما مردم NFT نیز اهدا می کنند: https://t.co/t9R5KMKwGF pic.twitter.com/VC2XqAM7MP

— تام رابینسون (@tomrobin) 27 فوریه 2022

Elliptic همچنین مشاهده کرد که کمک های مالی از دلایل دیگر نیز دریافت می شود. شرکت گفت ،

“این شامل یک کمک مالی به ارزش 1.86 میلیون دلار است که به نظر می رسد از فروش NFT هایی که در ابتدا برای جمع آوری کمک های مالی برای جولیان آسانژ در نظر گرفته شده بود، نشات گرفته است.”

فصلی از GAVIN – به آدرس درست

صدها هزار یا حتی میلیون‌ها دلار اهدای کریپتو وعده داده شده است. بایننس اهدای حداقل 10 میلیون دلار را اعلام کرد . علاوه بر این، بایننس قبلا 16042 BNB یا حدود 6 میلیون دلار اهدا کرده بود.

با این حال، زمانی که بنیانگذار پولکادوت، گاوین وود، قول داد که 5 میلیون دلار به حساب رسمی توییتر اوکراین اهدا کند، حال و هوا تغییر کرد – اگر آدرس DOT را به اشتراک بگذارد.

اگر یک آدرس DOT ارسال کنید، من شخصاً 5 میلیون دلار کمک خواهم کرد.

 

— گاوین وود (@gavofyork) 27 فوریه 2022

کاربران درگیر شدند زیرا برخی از وود به دلیل استفاده از جنگ برای تبلیغ DOT انتقاد کردند. برخی دیگر از این اقدام به عنوان راهی برای فرار از ضرر از طریق مالیات بر عایدی سرمایه دفاع کردند.

یک واکنش قابل توجه از سولانا آناتولی یاکوونکو بود. او به وود ضربه زد و از او خواست که با دارایی دیگری تعویض کند یا از یک پل استفاده کند.

فقط با ftx تعویض کنید یا از یک پل استفاده کنید

— Composability T◎ly, 🇺🇦 🇺🇸(@aeyakovenko) 27 فوریه 2022

با این حال، به نظر می رسید که یاکوونکو بعداً موافق بود که ایجاد یک آدرس پولکادوت آسان تر از پرداخت هزاران مالیات است.

در یادداشتی مرتبط، جاستین سان، بنیانگذار Tron نیز پس از اینکه کاربران احساس کردند او از آدرس‌های رمزنگاری اوکراین برای حمایت از Tron استفاده می‌کند، مورد بررسی قرار گرفت.