قبل از سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها، باید به وایت پیپر پروژه، عناصر تقاضا-عرضه، تیم و ذینفعان پروژه نگاه کنید.

آلت کوین ها چیست؟

کلمه آلت کوین از دو کلمه جایگزین و سکه گرفته شده است. آلت کوین ها به همه جایگزین های بیت کوین اشاره دارند. آلت کوین ها ارزهای رمزپایه ای هستند که ویژگی های مشترکی با بیت کوین ( BTC ) دارند. به عنوان مثال، بیت کوین و آلت کوین ها چارچوب اولیه مشابهی دارند. آلت کوین‌ها نیز مانند سیستم‌های همتا به همتا (P2P) عمل می‌کنند و مانند بیت‌کوین، کد به اشتراک می‌گذارند.

البته بین بیت کوین و آلت کوین ها نیز تفاوت های مشخصی وجود دارد. یکی از این تفاوت ها مکانیسم توافقی است که توسط این آلتکوین ها برای اعتبارسنجی تراکنش ها یا تولید بلوک ها استفاده می شود. در حالی که بیت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می کند، آلت کوین ها معمولاً از اثبات سهام (PoS) استفاده می کنند. دسته‌های آلت‌کوین‌های مختلفی وجود دارد، و می‌توان آن‌ها را با مکانیسم‌های اجماع و عملکردهای منحصربه‌فردشان تعریف کرد.

در اینجا رایج ترین انواع آلتکوین ها آورده شده است:

مبتنی بر معدن

آلت کوین‌های مبتنی بر استخراج از روش اثبات کار استفاده می‌کنند که معمولاً به عنوان PoW شناخته می‌شود، که به سیستم‌ها اجازه می‌دهد تا سکه‌های جدید را از طریق استخراج تولید کنند. استخراج مستلزم حل مسائل پیچیده برای ایجاد بلوک است. Monero ( XMR )، Litecoin ( LTC ) و ZCash ( ZEC ) همگی نمونه‌هایی از آلت‌کوین‌های مبتنی بر استخراج هستند.

استیبل کوین ها

هدف استیبل‌کوین‌ها کاهش نوسانی است که تجارت و استفاده از کریپتو را از ابتدا مشخص کرده است. بنابراین، ارزش استیبل کوین‌ها با ارزش سبدی از کالاها، مانند فلزات گرانبها، ارزهای فیات یا سایر ارزهای دیجیتال مرتبط است. در صورتی که ارز دیجیتال با مشکل مواجه شود، سبد به عنوان یک ذخیره عمل می کند. Dai ( DAI )، USD Coin ( USDC ) و Tether ( UST ) همگی نمونه هایی از استیبل کوین ها هستند.

توکن های امنیتی

درست به نام خود، یک توکن امنیتی شبیه به اوراق بهادار سنتی است که در بازارهای سهام معامله می شود. آنها به سهام سنتی شباهت دارند و نشان دهنده حقوق صاحبان سهام هستند، چه به صورت مالکیت و چه به صورت سود سهام. توکن های امنیتی به دلیل احتمال زیاد افزایش سریع قیمت آنها، سرمایه گذاران را جذب می کنند.

Memecoins

Memecoin ها به این دلیل نامیده می شوند که نشان دهنده برداشت احمقانه ای از ارزهای رمزپایه شناخته شده هستند. آنها معمولاً توسط افراد مشهور و اینفلوئنسرهای محبوب در فضای کریپتو تبلیغ می شوند. به عنوان مثال، سکه‌های میم محبوب Dogecoin ( DOGE ) و Shiba Inu ( SHIB )، اغلب توسط ایلان ماسک ، مدیر عامل تسلا و علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال، قیمت‌هایشان را افزایش می‌دهند.

توکن های کاربردی

توکن های Utility برای ارائه خدماتی مانند پاداش، هزینه های شبکه و خرید در یک شبکه خاص استفاده می شوند. توکن های کاربردی برخلاف توکن های امنیتی، ارزش ویژه را ارائه نمی دهند. به عنوان مثال، Filecoin (FIL)، یک توکن ابزاری است که برای خرید فضای ذخیره سازی در یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز استفاده می شود.

آلت کوین ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

تحلیل بنیادی آلت کوین شامل بررسی و ارزیابی تمام اطلاعات موجود روی یک آلت کوین است. این شامل بررسی موارد استفاده ارز دیجیتال و شبکه آن و همچنین تیم پشت پروژه است تا به طور کامل بهترین آلتکوین ها را برای خرید درک کرده و ارزیابی کنید.

هنگام تجزیه و تحلیل آلتکوین ها یا هر ارز دیجیتالی در این زمینه، هدف این است که بفهمیم آیا دارایی مورد نظر بیش از حد ارزش گذاری شده یا کمتر از ارزش گذاری شده است. دارایی های بیش از حد ارزش گذاری شده باید اجتناب شود، در حالی که دارایی های کمتر ارزش گذاری شده ایده آل تر هستند. این به این دلیل است که دارایی های بیش از حد ارزش گذاری شده احتمالاً عملکرد کمتری دارند و به ارزش واقعی خود باز می گردند. از سوی دیگر، دارایی های کم ارزش، پتانسیل بیشتری برای رشد دارند و به طور مداوم سودآور هستند.

تجزیه و تحلیل کامل به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را در مورد تصمیمات سرمایه گذاری خود بگیرید.

در اینجا چند دستورالعمل مفید در مورد چگونگی تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال قبل از سرمایه گذاری آورده شده است:

مرحله 1: کاغذ سفید را تجزیه و تحلیل کنید و ارزش پیشنهادی را پیدا کنید

بررسی دقیق وایت پیپر توکن، اطلاعات مرتبط زیادی مانند موارد استفاده، اهداف و چشم انداز تیم برای پروژه را ارائه می دهد. کاغذ سفید باید تصویر خوبی از نحوه ارائه ارزش آلتکوین برای کاربران خود به شما ارائه دهد.

برای مثال ، ارزش پیشنهادی بیت‌کوین به این صورت است: «یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز، بدون بانک مرکزی یا مدیر واحد، که می‌تواند از کاربر به کاربر در یک شبکه همتا به همتا بدون نیاز به واسطه ارسال شود».

پیشنهاد ارزش یک آلتکوین می تواند شما را در ادامه تجزیه و تحلیل اطلاعات دیگر در مورد آن راهنمایی کند.

مرحله 2: به دنبال افزایش تقاضا و عرضه پایدار (یا کاهش) باشید

نگاه کردن به عرضه و تقاضا یکی از بهترین راه‌ها برای ارزیابی سرمایه‌گذاری بعدی ارز دیجیتال شماست. اکنون که تصویر واضحی از نحوه افزایش ارزش آلتکوین برای کاربران خود به دست آورده اید، زمان آن است که به نحوه هدایت آن در عرضه و تقاضا نگاه کنید.

به بیان ساده، آلت کوین باید مشوق هایی داشته باشد که افزایش تقاضا را به گونه ای تسهیل کند که عرضه به طور مداوم کاهش یا پایدار باشد. وقتی تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد، قیمت‌ها افزایش می‌یابد و در نتیجه باعث افزایش تقاضا می‌شود.

برای انجام این کار، می‌توانید به منابعی مانند شاخص‌های قیمت Cointelegraph و Market News ، و همچنین Heatmap و CoinMarketCap Coin 360 دسترسی داشته باشید .

مرحله 3: تیم و ذینفعان پشت پروژه را ارزیابی کنید

اکنون که درک خوبی از آنچه پروژه می تواند ارائه دهد دارید، ارزیابی کامل تیم پشت پروژه نیز مهم است. شما می توانید اطلاعاتی در مورد تیم در برگه سفید پروژه پیدا کنید، اما سعی کنید تحقیقات مستقلی نیز در مورد آنها انجام دهید. می‌توانید صفحه تیم پروژه سایت رسمی و همچنین نمایه‌های لینکدین آن‌ها را که باید عمومی و در دسترس همه قرار می‌دادند، بررسی کنید.

هنگام بررسی پیشینه هر یک از اعضا، سوالات زیر را بپرسید:

آیا در گذشته روی پروژه های معتبر و موفق دیگری کار کرده اند؟

اعتبار آنها چیست؟

آیا آنها اعضای معتبر جامعه رمزنگاری و اکوسیستم بلاک چین هستند؟

هدف این است که بفهمیم آیا تیم پشت پروژه با تجربه و متشکل از کارشناسانی است که می دانند چه کاری انجام می دهند یا خیر. برای تکمیل تحقیقات خود در این زمینه می توانید به پلتفرم های تجزیه و تحلیل زنجیره ای و کاوشگران بلاک چین نگاه کنید. همچنین می‌توانید نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی آن‌ها را بو بکشید یا برای گفتگوهایی که در آن شرکت می‌کنند، توییتر را بررسی کنید.

به عنوان مثال، اتریوم دارای چنین جامعه سرمایه گذاری قوی است زیرا هر فردی که روی اتریوم کار می کند برای دارندگان اتریوم ارزش ایجاد می کند. علیرغم مسائلی مانند کارمزدهای بالا و تراکنش‌های کند، توسعه‌دهندگان، سازندگان جامعه و سایر استعدادهای برتر همچنان می‌خواهند پروژه‌های مرتبط با اتریوم را ادامه دهند.

برای مثال پلتفرم هایی مانند AAVE و OpenSea بر روی اتریوم ساخته شده اند. منطق پشت حصول اطمینان از یک تیم اصلی قوی پشتیبان پروژه به این دلیل است که یک اثر موج دار ایجاد می کند. پروژه ای با یک تیم با استعداد قوی، آینده اندیشان معتبر بیشتری را جذب می کند، در نتیجه اجازه می دهد تا پروژه ها و پیشرفت های بیشتری بر روی پلتفرم ساخته شوند، مانند اتریوم. این افراد تلاش می کنند تا به طور مداوم پلتفرم های موجود و ابتکارات مرتبط با پروژه را بهبود بخشند، بنابراین ارزش بیشتری برای دارندگان ارز ایجاد می کنند.

کدام پلتفرم های آلتکوین بیشترین پتانسیل را دارند؟

وقتی صحبت از سرمایه گذاری آلتکوین می شود، گزینه های مختلفی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. با این حال، همیشه عاقلانه است که بدانید کدام یک بیشترین پتانسیل را برای اطمینان از سرمایه گذاری هوشمندانه دارند.

اتریوم : دلیلی وجود دارد که چرا بسیاری اتریوم را “پادشاه آلت کوین ها” می نامند. اتریوم در سال 2013 توسط Vitalik Buterin و یکی از بنیانگذاران ایجاد شد، Ethereum یک پلت فرم قرارداد هوشمند است که برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) استفاده می شود. بنیانگذاران Solidity، زبان برنامه نویسی خاص اتریوم برای قراردادهای هوشمند را مهندسی کردند. اکثر فضای مالی غیرمتمرکز کنونی به بلاک چین اتریوم متکی است، در حالی که توکن بومی اتر ( ETH ) همچنان در مفید بودن خود روز به روز پیشرفت می کند.

Chainlink : Chainlink قراردادهای هوشمند را با ترکیب داده های دنیای واقعی به سطح دیگری می برد. به لطف Chainlink، قراردادهای هوشمند اتریوم اکنون می توانند با سایر رابط های برنامه نویسی برنامه تماس بگیرند و همچنین بر روی رویدادهای جهانی و سایر قیمت دارایی ها عمل کنند. ارزش Chainlink در حالی که سهامداران ارزشمندی از جمله اریک اشمیت، مدیر عامل سابق گوگل را به عنوان یکی از مشاوران خود وارد می کند، همچنان به اوج خود ادامه می دهد.