متاورس ها فضاهای مجازی هستند که با «زمین» که فروخته و خریداری می شود مشخص می شود. قیمت چنین زمین هایی در هر متاورس معمولاً توسط بازار تعیین می شود ، اما تحت تأثیر عوامل خاصی قرار می گیرد . 

عوامل تعیین کننده قیمت زمین در متاورس

اینها تا حدودی عوامل فنی و مرتبط با فراجهت هستند که بر عرضه و تقاضا و در نتیجه قیمت تأثیر می‌گذارند. 

این عوامل توسط جوئل جان ، متخصص فین‌تک و دی‌فای  توضیح داده شد.

املاک و مستغلات Metaverse اخیراً مورد توجه بوده است، اما آنها کمتر از 10٪ از حجم معاملات NFT را در اختیار دارند. من توضیح دادم که چیست، چرا آنها اهمیت دارند و چه چیزی برای آنها ارزش دارد.

جان اشاره می کند که معاملات املاک و مستغلات در متاورس اخیراً رایج بوده است، اما از نظر حجم کمتر از 10٪ از کل معاملات NFT ارزش دارد. 

عوامل اصلی مؤثر بر قیمت ها عبارتند از: ثروت کلی، نزدیکی ممتیک، زمینه جغرافیایی، مالی شدن و هنر. 

مشارکت کلی

همین اصل در مورد مکان‌های فیزیکی به‌عنوان مثال در داخل شهرها صدق می‌کند: تعداد افرادی که در آنها رفت و آمد می‌کنند. به عبارت دیگر، هرچه افراد بیشتری روی این زمینه ها وقت بگذارند، ارزش آنها بیشتر است. 

اما این عامل در طول زمان تغییر می کند، بنابراین صاحب یک قطعه زمین باید برای افزایش ارزش آن تلاش کند تا افراد را به فضای آن جذب کند. 

مجاورت ممتیک

وقتی یک زمین به زمین با ارزش دیگری نزدیک شود ، ارزش آن افزایش می یابد. در واقع، اگر فضاهای مجاور از قبل پر رفت و آمد هستند، جذب افراد به فضای خود را آسان تر می کند. 

جان همچنین می گوید که به گفته او، این مقدار بسته به غلظت پا / کره چشم در متاورس متفاوت است. یعنی خرید زمین میزان توجهی را که آنها می توانند به زمین فردی داشته باشند کم می کند، بنابراین خرید زمین زیاد به صرفه نیست. 

زمینه جغرافیایی

بافت جغرافیایی نشان دهنده نزدیکی زمین در متاورژن به نهادهای تجاری است. در واقع، پول بیشتری در محل کسب و کار در گردش است، و بنابراین نزدیکی امکان استخراج ارزش از زمین را افزایش می دهد.  

این نیز مشابه آنچه در املاک و مستغلات سنتی اتفاق می‌افتد، است، جایی که بسیاری از برندها اغلب سعی می‌کنند با هم ادغام شوند تا مشتریان را متمرکز کنند. 

بنابراین، متاورس در آینده می‌تواند شاهد هماهنگی گروه‌های جمعی برای خرید قطعات بزرگ زمین باشد. 

مالی شدن 

مالی شدن احتمالاً عاملی حیاتی در فعالیت‌های متاورس و قیمت زمین است. 

اینها استراتژی های واقعی کسب مالی هستند ، هم با هدف نگهداری و هم برای ایجاد بازده، مانند اجاره یا فروش بخش هایی از زمین با قیمت های بالاتر. 

هنر

این عامل عمدتاً به بازی ها مربوط می شود. در بخش بازی ، گرافیک نقشی دارد که می تواند تعیین کننده باشد، بنابراین خلاقیت و سطح هنری مرتبط با سرزمینی که بخشی از یک بازی است می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. 

نتیجه گیری

جان استدلال می‌کند که املاک و مستغلات در متاورس مانند توکن‌ها در بازارهای رمزنگاری معامله نمی‌شوند، زیرا مانع ورود بالایی دارند و مالکان اغلب به جای فروش مجدد آن در کوتاه‌مدت، انگیزه‌ای برای توسعه آن دارند. 

بنابراین برای کاربران خرده‌فروشی، قیمت‌ها در نهایت می‌تواند گزاف باشد، مگر اینکه زمین تقسیم شود یا گروه‌های خرید تشکیل شوند. 

در واقع، او معتقد است که نقش مهمی را گروه ها ایفا خواهند کرد. 

وی در پایان می گوید: 

«از نظر من، سرزمین‌های متاورس کنونی که از طریق DAO اداره می‌شوند، نمادی هستند از جایی که اینترنت ممکن است در بخش‌ها و تکه‌ها روند داشته باشد – غیرمتمرکز، متعلق به کاربر و کمی دیوانه‌کننده».