یک مزرعه استخراج غیرقانونی کریپتو توسط مقامات در اوکراین کشف و تعطیل شد. گفته می شود که این تاسیسات برای انجام عملیات خود در منطقه کیف، انرژی را می دزدید. مقامات ادعا کردند که طرف های مسئول سه نفر از ساکنان همان منطقه بودند که یک ساختمان بزرگ در منطقه موچا برای قرار دادن تجهیزات معدن و اجرای عملیات اجاره کرده بودند.

سرویس امنیتی اوکراین (SBU) گزارش داد که آنها یک مزرعه رمزنگاری زیرزمینی را در کیف پیدا کردند. گفته می‌شود، آنها مقادیر زیادی نیرو را سرقت می‌کردند، که باعث «خسارت» به ارزش بیش از 3.5 میلیون UAH، حدود 127884 دلار شد.

طبق گزارش ها، افراد انرژی را با دستکاری کنتور یا دور زدن کنتور دزدیدند، به این معنی که با کنتورهای برق تداخل داشتند تا میزان واقعی برق مصرفی را نخوانند یا منعکس کنند. آنها «به طور نمادین حداقل مبلغ» را برای مصرف در سطح بالا پرداخت می کردند.

مأموران اجرای قانون 6 میلیون گریونا (حدود 219230 دلار) سخت افزار استخراج رمزنگاری را کشف و ضبط کردند. آنها در حال حاضر به دنبال تعقیب مجرمان و بررسی در صورت وجود افراد دیگری هستند.  قانون کیفری اوکراین که به “کلاهبرداری” اشاره می کند، می گوید:

“کلاهبرداری در رابطه با مبلغ ناخالص یا با عملیات غیرقانونی مربوط به تجهیزات رایانه ای، به حبس از سه تا هشت سال محکوم خواهد شد.”

سرویس امنیتی اوکراین در حال ارزیابی حجم خسارات وارده از طریق تحقیقات کامپیوتری-فنی و اقتصادی است. این عملیات به عنوان همکاران بازرسان پلیس ملی تحت هدایت رویه ای دفتر دادستانی منطقه ای کیف، شامل کارشناسان PJSC شبکه های برق منطقه ای کیف بوده است.

آیا استخراج رمز ارز در اوکراین غیرقانونی است؟

اوکراین در حال کار بر روی مقررات روشن در مورد فعالیت های ارزهای دیجیتال است. سپتامبر گذشته، پارلمان اوکراین پیش‌نویس قانون شماره 3637 «در مورد دارایی‌های مجازی» را تصویب کرد که سیاست‌های جدیدی را معرفی می‌کند که تمام دارایی‌های مجازی در کشور را پوشش می‌دهد.

«پیش نویس قانون» که قرار است توسط رئیس جمهور اوکراین امضا شود، مجوزی را برای شرکت های اوکراینی و غیرمقیم برای ارائه خدمات مرتبط با رمزارز تعیین می کند. خط کلی این سند نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که فعالیت‌های رمزنگاری را اجرا می‌کنند باید 5% مالیات بر درآمد و من افراد 10% + 1.5% هزینه نظامی برای عملیات دارایی‌های مجازی بپردازند.

به صراحت اعلام شد که شهروندان مجاز به استفاده از دارایی های مجازی به عنوان وسیله پرداخت یا مبادله کالا یا خدمات نیستند. لایحه دارایی مجازی در حال حاضر منتظر اصلاحات پیشنهادی رئیس جمهور است.

علاوه بر این، هیچ ممنوعیتی برای استخراج کریپتو وجود نداشت و این عملیات حتی نیازی به مجوز ندارد. ماهیت غیرقانونی مزرعه رمزارز ذکر شده تنها به دلیل دستکاری دستگاه های شمارنده نیرو بوده است، که همین دلیل برای سایر حملات اوکراینی در سال جاری نیز بوده است.

حملات بیشتر در استخراج رمز ارز در روسیه

بسیاری از پرتال های خبری گزارش داده اند که عملیات های پلیسی مشابه در چند روز گذشته در روسیه اتفاق افتاده است. آنها به طور گسترده گفته اند که ماموران اجرای قانون در مسکو یک مزرعه معدنی را کشف کردند که به طور غیرقانونی از برق  Rosseti، یک شرکت روسی شبکه برق و یکی از بزرگترین شرکت های جهان استفاده می کرد.

با این حال، اخبار به نقل از اظهارات اکاترینا کوروتکووا از دفتر دادستانی حمل و نقل بین منطقه ای مسکو، که ظاهراً توسط خبرگزاری روسی تاس منتشر شده است، نقل شده است، اما این نقل قول – و در نتیجه گزارش ها – غیر قابل اعتماد است زیرا منبع اصلی در جایی یافت نمی شود.

آنچه می توان با اطمینان گفت این است که در سال 2021 عملیات استخراج غیرقانونی کریپتو توسط مقامات روسی لغو شد و به دلیل گزارش ها و شایعات نامشخص دیگر، قبلاً به سرکوب فعالیت های بیت کوین توسط دولت محلی مشکوک شده بود.

در ماه اکتبر، چهار دستگاه استخراج بیت کوین توسط مقامات روسی در یک ایست بازرسی امنیتی در مرز جنوبی با چین مصادره شد. این امر جنجال ایجاد کرد، زیرا برخی از وبلاگ های رمزنگاری ادعا کردند که این رویداد به معنای کمپین روسیه علیه بیت کوین است.

با این حال، به نظر نمی‌رسد این مورد واقعی باشد، زیرا تجهیزات به دلیل عدم ارائه مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه توسط ماینر مصادره شده است، هیچ لایحه‌ای درباره ممنوعیت عملیات استخراج کریپتو تصویب نشده است.