در گذشته اخیر، راه‌اندازی CBDC در نیجریه و افزایش متعاقب آن در استفاده از آن در عرض یک ماه، کشمکش‌هایی را که نیجریه‌ها برای تجارت ارزهای رمزپایه می‌گذرانند تحت الشعاع قرار داده است. بانک مرکزی نیجریه پس از مدتی تاخیر، دیجیتال Naira را راه‌اندازی کرد، اما انگیزه آن محدود کردن استفاده از ارزهای دیجیتال خصوصی مانند بیت‌کوین و سایر آلت‌کوین‌ها بود.

eNaira قبلاً ثابت کرده است که از نظر پذیرش موفقیت بزرگی است زیرا تعداد بارگیری‌های کیف پول از 500000 گذشت. 78000 بازرگان از 160 کشور نیز برای استفاده از CBDC ثبت نام کرده اند و از زمان راه اندازی eNaira در مجموع به ارزش 155000 دلار معامله شده است. راه اندازی CBDC همچنین با موفقیت حجم معاملات بیت کوین در منطقه را تا یک چهارم کاهش داد. با این حال، چندین تاجر نیجریه ای همچنان در خطر دستگیری پلیس و کلاهبرداری های فزاینده هستند، زیرا این تنها امرار معاش آنهاست و از تجارت کریپتو سود می برند.

Adebayo Sulaimon، یک معامله گر ارزهای دیجیتال در کشور اخیراً به دلیل تجارت ارزهای رمزنگاری شده دستگیر شد و با وثیقه 290 دلاری آزاد شد. اما به محض بازگشت از زندان، دوباره شروع به تجارت دارایی های رمزنگاری کرد و توضیح داد که چرا؟

هیچ شغلی وجود نداشت، هیچ کاری برای انجام دادن وجود نداشت. ما باید دنبال (راه‌هایی) برای خوردن می‌گشتیم. من ارز دیجیتال را معامله می‌کنم و از آن برای زنده ماندن استفاده می‌کنم، نه به‌عنوان یک مزاحمت.»

آیا ممنوعیت کریپتو در نیجریه موفقیت آمیز است؟

محبوبیت فزاینده eNaira در عرض یک ماه پس از راه‌اندازی آن و کاهش تعداد معاملات کریپتو ممکن است نشان‌دهنده موفقیت‌آمیز بودن ممنوعیت کریپتوهای اعمال‌شده توسط دولت باشد. نیجریه در میان معدود کشورهایی است که تصمیم گرفته اند استفاده از رمزارز را به طور کامل ممنوع کنند مانند چین، روسیه و ترکیه. دولت نیجریه معتقد است که رمزارز می تواند به عنوان ابزاری برای پولشویی، تامین مالی تروریسم و سایر فعالیت های غیرقانونی استفاده شود. با این حال، Kunbi Ademola، یک وکیل متمرکز بر فناوری در کشور ادعا کرد که این ممنوعیت بی‌اثر بوده است و تنها بازار ارزهای دیجیتال را به زیرزمینی سوق داده است.

کانبی آدمولا، یک وکیل متمرکز بر صنعت فناوری که اکنون در بریتانیا مستقر است، گفت: «این ممنوعیت بی اثر بوده است. اما بسیاری از جوانان را در معرض کلاهبرداری قرار داده است… (همتا به همتا) به اندازه صرافی‌های مستقیمی که قبلاً می‌توانستید در صرافی‌های ارزهای دیجیتال انجام دهید، امن نیست.»

بسیاری از کشورها سعی کرده‌اند استفاده از کریپتو را کاملاً ممنوع کنند، اما در تمام آن مواقع، با توجه به ماهیت متمرکز، این ممنوعیت ثابت شده است که بی‌اثر است.