اخیراً کریپتوو میزبان میزگردی پر ستاره با کارشناسان مختلف ارزهای دیجیتال، از جمله هانس کونینگ (بنیانگذار کریپتو بایت)، او جی جردن (میزبان کریپتو کرنر)، سرگئی سیمانوفسکی (سیتیزن کاسموس)، الکساندرا دمیدوا (مدیر خلاق بیت مدیا)، نیکولای شکیلف (مدیر عامل زلوین اکوسیستم)، مری کاماچو (مدیر اجرایی هولوچین) و پل موخین (BDC Consulting CBDO). این میزگرد یک بحث غنی در مورد فناوری های مختلف غیرمتمرکز از جمله GameFi، Metaverse و Web 3.0 بود. گفتگو حول محور پیش‌بینی‌ها می‌چرخید و کارشناسان همیشه در یک صفحه نبودند، اما گفتگوی آنها به چندین درک روشن‌تر منجر شد.

The Metaverse: Baby Steps در 2022؟

متاورس در حال حاضر روند رو به رشدی دارد، اما با توجه به اینکه در حال حاضر در مراحل اولیه خود است، نظرات کارشناسان به طور قابل توجهی متفاوت است. OJ Jordan خاطرنشان کرد که با توجه به ماهیت تعاملی متاورس همراه با فناوری بلاک چین، VR در نهایت تقویت مورد نیاز برای پیشرفت را دریافت خواهد کرد. با در نظر گرفتن این موضوع، ارزش بازار متاورس می تواند ده برابر از 70 میلیارد دلار فعلی افزایش یابد و طی 2 سال به 800 میلیارد دلار برسد.

مری کاماچو مخالفت کرد و اشاره کرد که متاورز هنوز برای ایجاد هویت به زمان نیاز دارد. بخش‌های متحرک زیادی در متاورس وجود دارد، از جمله فناوری‌هایی علاوه بر بلاک چین و مقررات، که تأثیری خواهند داشت. در نتیجه، عاقلانه نیست که فرض کنیم صنعت علیرغم همه آن پیچیدگی ها به رشد سریعی دست خواهد یافت. در سال 2022، ارزش صنعت همچنان در معرض افراد و برندهای جدید قرار خواهد گرفت، در حالی که برخی «گام‌های کودک» در جهت پیشرفت برداشته می‌شود.

هانس کونینگ با پایان دادن به بحث متاورس، گفت که اکثر مردم داشتن دارایی های مجازی را به فعال بودن در متاورس ترجیح می دهند. از نظر او، پروژه هایی مانند OpenSea و Decentraland علاوه بر Metabrands (او مشاور پروژه است) پتانسیل بالایی دارند.

GameFi: آیا باید منتظر تقسیم مخاطب باشیم؟

فضای GameFi ارتباط نزدیکی با متاورس دارد. به گفته الکساندرا دمیدوا، در حالی که پروژه های بازی های رمزنگاری در سال 2021 افزایش یافتند، هیچ تفاوت واضحی بین آنها وجود ندارد. بازار در حال حاضر تعدادی بازی قوی دارد، و به طور واقع بینانه، هیچ نشانه ای وجود ندارد که در سال 2022 شاهد عرضه بازی جدیدی از نظر اندازه/تاثیر مشابه Axie Infinity باشیم.

Mary Camacho می بیند که مخاطبان GameFi در آینده به دو گروه واضح تقسیم می شوند. گروه اول شامل گیمرهایی است که اقدامات خود را به عنوان فرصت های کسب درآمد می بینند. گروه دوم در فتنه و آدرنالین بازی ها رشد می کنند و احتمالاً از جنبه های مالی منصرف می شوند. تکامل وب 3.0 از یک تئوری حاشیه ای به یک فناوری جریان اصلی، عرصه ای را برای تماشای جدایی جذاب این دو گروه فراهم می کند، زیرا ما راه را برای بازی های بزرگ و توزیع شده هموار می کنیم.

پل موخین وارد عمل شد و به شکست استودیوهای غول پیکر بازی سازی در دیدن GameFi به عنوان DeFi گیمیفی شده اشاره کرد. وقتی از این منظر به صنعت نگاه شود، فرصت‌هایی از دست می‌رود و استودیوهایی که وارد این فضا می‌شوند تاثیر قابل‌توجهی خواهند داشت.

موسیقی NFTs: چیز بزرگ بعدی؟

همانطور که پانل متخصصان به بیان نظرات خود در مورد موضوعات ادامه دادند، سرگئی سیمانوفسکی به یک محرک غیرمنتظره در پذیرش بلاک چین اشاره کرد: NFTs. این چیزی نبود که کارشناسان، از جمله خودش، پیش‌بینی کرده بودند.

هنرمند دیجیتال بیپل زمانی که اثر خود را به عنوان NFT به قیمت 69 میلیون دلار فروخت، فروش تاریخی داشت. OJ Jordan این رویداد مهم را زمانی مطرح کرد که پیش‌بینی کرد که مرز بعدی NFT موسیقی خواهد بود. جذابیت مالکیت مستقیم و دسترسی به حق امتیاز، کنترل مشکل درآمد را که هنرمندان برای دهه ها با آن دست و پنجه نرم کرده اند، حل می کند.

در حالی که NFTها در تأثیر خود بر پذیرش فناوری غیرمتمرکز تحول آفرین بوده اند، اکثریت کارشناسان اتفاق نظر داشتند که خطر پیروی در مسیر تبلیغات ICO 2017-18 وجود دارد. هنگامی که هیاهو پس از ترکیدن حباب سوداگرانه از بین رفت، بسیاری از مردم هنگام فروش متحمل ضرر شدند.

مقررات و وب 3.0

احساس عمومی این است که به زودی با ریشه‌گیری یک وب جدید، مبتنی بر حریم خصوصی و غیرمتمرکز، شاهد ناپدید شدن اینترنت متمرکز خواهیم بود. مری کاماچو یک مانع کلیدی را برجسته کرد: سهولت استفاده. در حال حاضر، افراد علاقه مند به وب غیرمتمرکز تحت عنوان “وب 3.0” کسانی هستند که می دانند چگونه از آن بهره ببرند و از آن چیزی به دست آورند. رشد آن مستلزم آن است که تجربه کاربر مانند وب متمرکز فعلی یکپارچه و آسان باشد.

در سال 2022، تمایل به حفظ کنترل هویت آنلاین یک مسئله حیاتی خواهد بود. با این حال، تمایل مردم به راحت بودن با چیزهای آشنا، انتقال به وب 3.0 را از مسیر خارج می کند.

 

کارشناسان پیش بینی کردند که در سال 2022 هیچ اتفاق مهمی در رابطه با مقررات بلاک چین رخ نخواهد داد. موقعیت مبهم در مورد بلاک چین در مورد موضوعاتی مانند تعریف توکن های ابزار ادامه خواهد داشت. به گفته هانس کونینگ، ایالات متحده با توجه به بلاتکلیفی تنظیم کننده های خود، فرصت ها را از دست خواهد داد. کشورهایی که دارای مقرراتی هستند که کریپتو را در بر می گیرند و آنهایی که بازار را به منظور خودتنظیمی ترک می کنند، می خواهند از ایالات متحده جهش کنند.

نوسانات بیش از حد مرتبط با ارزهای دیجیتال، آن را به دشمن تنظیم‌کننده‌ها تبدیل می‌کند که احتمالاً منجر به محدودیت‌های شدیدتر می‌شود. پیاده سازی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در بیش از 80 کشور در حال انجام است. کشورهای دیگر مانند چین قبلاً آنها را با یوان دیجیتال در گردش عرضه کرده اند. پس از راه اندازی CBDC ها، گام بعدی محدودیت یا ممنوعیت کامل کریپتو است.

بحث میزگرد با ارائه پیش‌بینی‌های بیت‌کوین ۲۰۲۲ توسط کارشناسان به پایان رسید. OJ Jordan شاهد اوج 120 هزار دلار در سال جاری است، در حالی که نیکولای شکیلف 100 هزار دلار را پیش بینی می کند. هانس کونینگ به سرعت به این نکته اشاره کرد که دلالان برای هر دو انتهای شدید نوسانات قیمت بین 20 هزار دلار تا 1 میلیون دلار وجود دارند، اما ارزش واقعی در همین جاست. در نهایت، بسیاری از روندهای جذاب با تماشای ما در حال تغییر هستند و مشاهده آنها بسیار جالب تر از قیمت بیت کوین است.