پلیس در شانگهای بیش از ده نفر را در ارتباط با یک طرح هرمی تقریباً 16 میلیون دلاری که شامل ارزهای رمزنگاری شده بود، دستگیر کرد، اولین موردی که در شهر حل شد.

بر اساس پستی که در حساب رسمی وی چت این اداره منتشر شده است، اداره پلیس شانگهای بیش از شش ماه تحقیقاتی را در استان های مختلف برای ردیابی این حلقه جنایتکار انجام داده است.

به گفته پلیس، مجرمان مظنون در ژوئن 2020 یک پلتفرم آنلاین راه اندازی کردند که کاربران را از طریق جوایز عضویت و وعده درآمد ثابت جذب می کرد.

از کاربران خواسته شد تا ارز فیات خود را با توکن های پلتفرم مبادله کنند تا عضویت کسب کنند، اما توکن ها ارزش بازاری نداشتند و قیمت آنها در واقع توسط پلتفرم کنترل می شد. پلیس گفت که این همراه با جوایز و سطوح متعدد عضویت، کاربران را تشویق کرد تا به ارجاع حساب‌های جدید ادامه دهند.

در این پست، 60000 حساب عضو در 72 سطح روابط سلسله مراتبی و وضعیت عضویت ایجاد شد و این طرح بیش از 100 میلیون یوان را شامل می شد.

روزنامه دولتی شانگهای Paper گزارش داد که در میان دیگر ترفندهای بازاریابی، کلاهبرداران گفتند که پلت فرم آنها یک “تک شاخ” در برنامه های بلاک چین جهانی است و آنها حتی سخنرانی های آنلاین و آفلاین را برای ترویج اهمیت فناوری خود ترتیب دادند.

علیرغم سرکوب این صنعت، کلاهبرداری های رمزنگاری همچنان در چین رایج است. دادگاه عالی در ماه فوریه رسماً جمع آوری کمک های مالی غیرقانونی از طریق دارایی های دیجیتال را جرم انگاری کرد