قیمت بیت کوین پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تلویزیون اعلام کرد که یک “عملیات نظامی ویژه” برای تکمیل “غیر نظامی” اوکراین را اعلام کرد، به شدت کاهش یافت.

اکنون همه نشانه‌ها حاکی از حمله قریب‌الوقوع روسیه به اوکراین است و گزارش‌هایی در رسانه‌ها از انفجار در پایتخت کیف وجود دارد.

در حالی که اوکراینی‌ها و شهروندان جهان در حال حاضر نگرانی‌های مبرم‌تری نسبت به قیمت ارزهای دیجیتال دارند، با توجه به اهمیت روسیه برای بخش انرژی، بازارها راهی برای تعیین کمیت نگرانی‌ها هستند.

طبق داده‌های CoinMarketCap، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته تقریباً ۵ درصد از دست داده است و به ۱.۶ تریلیون دلار رسیده است. بسیاری از این تلفات در زمان و عواقب فوری تهاجم رخ داد. در کمتر از نیم ساعت، بیت کوین از 37000 دلار به زیر 35500 دلار سقوط کرد.

این فقط بازارهای کریپتو نیستند که هراسناک هستند. بازارهای سهام ایالات متحده امروز با کاهش 1.38 درصدی شاخص صنعتی داوجونز، همچنان به محدوده اصلاحی ادامه دادند. بازارهای آسیایی که در زمان اعلام پوتین باز بودند نیز واکنش نشان می دهند. شاخص Nikkei 1% کاهش یافته و شاخص Hang Seng چین بیش از 2% کاهش یافته است.

جیسون فورمن، اقتصاددان، مشاور سابق باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، این هفته گفت: «روسیه به‌جز نفت و گاز، در اقتصاد جهانی بسیار بی‌اهمیت است. اساساً یک پمپ بنزین بزرگ است.»

با کاهش زنجیره تامین و افزایش تورم در سطح جهان، کمبود انرژی تنها بر نگرانی کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان می‌افزاید. اگرچه بیت کوین اغلب به عنوان محافظی در برابر تورم و قطعیت های اقتصادی مطرح می شود، مقدمه آن در امور مالی سنتی به این معنی است که تغییرات قیمت آن به طور فزاینده ای با بازارهای سهام مرتبط است.