بدهی دلاری السالوادور به طور قابل توجهی کاهش یافته است و در روز دوشنبه، 22 نوامبر، 2.2 سنت دیگر کاهش یافت. اسکناس های دلاری السالوادور که در سال 2050 سررسید می شود، به کمترین میزان خود در تاریخ 64.4 سنت رسید. بدهی دلاری السالوادور یکی از بدترین عملکردها در روز دوشنبه بود.

علیرغم برخی هشدارها از سوی صندوق بین المللی پول، السالوادور در نظر گرفته است که حرکت های بیشتری را به سمت بیت کوین انجام دهد. علاوه بر این، انتشار این اوراق قرضه بیت کوین مستقل، راه را بر روی معامله با صندوق بین المللی پول می بندد. ناتالی مارشیک، مدیر عامل Stifel Nicolaus & Co در گفتگو با بلومبرگ گفت:

«این اعلامیه مسیر «هر چیزی جز صندوق بین‌المللی پول» را تثبیت می‌کند. اوراق قرضه در حال سقوط هستند “در حالی که بازار ارزش بازیابی احتمالی را به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن سیاست ها کاهش می دهد.”

بدهی السالوادور در پریشانی

در حال حاضر، پرداخت بزرگ بعدی السالوادور به طلبکاران خارجی تا ژانویه 2023 سررسید نیست. در نتیجه، اوراق قرضه توکن شده به ارزش 1 میلیارد دلار می تواند مهلت ایجاد کند. همچنین، مذاکرات با صندوق بین المللی پول برای وام 1.3 میلیارد دلاری به بررسی سالانه ماده 4 تنزل یافته است.

بدهی این کشور در حال حاضر در قلمرو مضطرب است. اکنون سرمایه گذاران برای نگهداری اوراق بهادار دلاری السالوادور بر روی خزانه داری ایالات متحده، خواهان سود اضافی 1168 واحد پایه هستند. JPMorgan Chase & Co اشاره کرد که طرح های اوراق قرضه توکن دار بیت کوین ممکن است به دولت السالوادور فرصت تنفس بدهد، با این حال، خطرات و عدم قطعیت های بالقوه را نیز افزایش می دهد.

اوراق قرضه بیت کوین پیشنهادی بازدهی سالانه 6.5 درصدی در یک دوره 10 ساله همراه با سود 50 درصدی اضافه بر سود بیت کوین را به همراه خواهد داشت. کارلوس دی سوزا، مدیر پورتفولیوی شرکت Vontobel Asset Management در زوریخ، گفت که 50 درصد بازده ممکن است جذاب به نظر برسد. با این حال، فقط مشمول افزایش قیمت BTC است.

اگر پول زیادی روی بیت‌کوین دارید و می‌خواهید ریسک را حذف کنید، این ابزار، مشروط به اینکه فقط می‌توانید سودها را به اشتراک بگذارید و نه ضررها، به شما 25 درصد صعودی می‌دهد، اما البته بدون هزینه بیت کوین، نزولی نیست. او گفت: خطر نکول السالوادور. اما از آنجایی که این برای سرمایه گذاران خرده فروشی است، شاید ریسک نکول دولتی چیزی نباشد که آنها روی آن تمرکز کنند.

از طرف دیگر، این احتمال نیز وجود دارد که اوراق قرضه بیت کوین بتواند جیب های سرمایه گذاری را از سوی بازیگران نهادی در وال استریت جذب کند.