ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، از روس ها حمایت می کند. رهبر کریپتو می گوید اگرچه اولویت او برای اوکراینی ها است. در جزئیات، حمایت بوترین از آن دسته از روس‌ها و بلاروس‌هایی است که رژیم «Z-ombie» پوتین علیه اوکراینی‌ها را رد می‌کنند.

بوترین با انتشار مجدد پست آنتون بارباشین، مدیر تحریریه ریدل، حمایت خود را در توییتر اعلام کرد. اخیرا بارباشین در توییتی نوشت که دانشگاه اروپایی باید از دانشجویان روسی اخراج شده به دلیل اعتراض به جنگ روسیه در اوکراین استقبال کند.

اولویت اول حمایت از اوکراینی هاست. دوم، و همچنین بسیار مهم، اولویت حمایت از آن دسته از روس‌ها و بلاروس‌هایی است که اجازه نمی‌دهند رژیم Z-ombie پوتین نماینده آنها باشد و برای مخالفت با آن اقدام کنند. https://t.co/cxpf5oZUiw

دلیل استفاده بوترین از “Z-ombie” به این دلیل است که حرف “Z” در کناره‌های تانک‌های روسی که اوکراین را تصرف کرده بودند، نقاشی شده بود. به گفته وزارت دفاع روسیه، “Z” از حرف اضافه “Za” در “Za pobedu” است که در زبان روسی به معنای “برای پیروزی” است.

پیش از این، بارباشین در توییتی نوشت که دانشگاه سن پترزبورگ 13 دانشجو را به دلیل شرکت در تظاهرات ضد جنگ اخراج کرد. اما مسئولان دانشگاه اعلام کردند که این دانشگاه از سیاست دور است و برای دانشجویان به دلیل وابستگی‌های سیاسی تدابیر انضباطی اعمال نمی‌کند.

علاوه بر این، بوترین خاطرنشان کرده بود که اوکراینی ها تنها کسانی نیستند که از جنگ رنج می برند. او گفت: «همچنین مردم یمن، اتیوپی… به اندازه اوکراینی‌ها و شما انسان هستند. او در ادامه می افزاید که با این حال، این بهانه موجهی برای بی توجهی به اوکراینی ها نبود. این بدان معنی است که ما باید “خودمان را بازتاب دهیم و شفقت خود را” به دیگران نیز گسترش دهیم.

بوترین یک برنامه نویس کانادایی روسی الاصل است که قبلاً در توئیتی درباره اعلام جنگ پوتین گفت که اگرچه اتریوم خنثی است، اما اینطور نیست.

علاوه بر نظرات مثبت بوترین برای فعالان ضد جنگ و اوکراینی‌ها، شرکت او اتریوم دلارهای زیادی به اوکراین و سازمان‌های غیردولتی که به اوکراینی‌ها کمک می‌کنند کمک کرده است. ارزهای رمزنگاری شده مانند BTC و DOGE نیز مبالغ هنگفتی را برای همین کار به ارمغان آورده اند.