وزارت انرژی قزاقستان اعلام کرد که 13 عملیات استخراج ارزهای دیجیتال را کشف و خاتمه داده است. دولت این تعطیلی را به عنوان بخشی از تلاش های خود برای تنظیم بخش استخراج بیت کوین (BTC) که در سال های اخیر محبوبیت فزاینده ای پیدا کرده است، اجرا کرد.

طبق بیانیه رسمی، ماینرها انرژی زیادی مصرف می کردند و مجموع مصرف برق آن 202 مگاوات بود. به گفته دولت قزاقستان، تلاش ها برای شناسایی و قطع مزارع معدن از شبکه های برق ادامه خواهد یافت. در پی کشف عملیات معدنکاری غیرمجاز، دستگاه های مجاز اقدامات عملیاتی و تحقیقاتی را انجام خواهند داد.

به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ بیت کوین سیاره پس از سرکوب کریپتو در چین، مصرف برق در قزاقستان به شدت افزایش یافته است. همانطور که توسط Cointelegraph گزارش شده است، قزاقستان تا اوت 2021 بیش از 18 درصد از نرخ هش بیت کوین جهان را در اختیار داشت و تنها پس از ایالات متحده قرار داشت. در ماه آوریل، قبل از سرکوب معدن چین، این رقم تنها 8 درصد بود.

در ژوئن 2021، رئیس جمهور قزاقستان ایجاد یک دسته مالیات برای استخراج بیت کوین را تصویب کرد که شاید انگیزه آن نگرش ضد بیت کوین چین بود. در سال 2021، به دلیل خصومت مقامات چینی، شرکت‌های استخراج معدن BTC چین مانند Canaan و BTC.com به قزاقستان نقل مکان کردند.

به گفته مدیران چندین بخش که توسط Cointelegraph گزارش شده است، اگرچه صنعت معدن مدتی است که عمدتاً در کشور متمرکز شده است، به نظر می رسد که به دلایل مختلف سهم نرخ هش خود را از دست بدهد. این به احتمال زیاد باعث می شود که قزاقستان از سه کشور برتر استخراج بیت کوین در به روز رسانی شاخص که ماه آینده انتظار می رود، خارج شود.

مطالب مرتبط: بانک مرکزی قزاقستان نتایج پروژه آزمایشی CBDC را گزارش می دهد

در 8 فوریه، رئیس‌جمهور قزاقستان دستور داد تا در سطح کابینه تحقیقاتی در مورد استخراج ارزهای دیجیتال انجام شود و مارات سلطان‌گزیف، معاون اول وزیر دارایی قزاقستان، پیشنهاد افزایش قیمت برق برای استخراج‌کنندگان رمزارز را ارائه کرد. بر اساس گزارش ها، اگرچه رئیس جمهور توکایف مخالف استخراج خود نیست، معدنچیان باید مجوز دریافت کنند و قبوض برق را با شرایط مناسب بپردازند و همچنین مالیات بپردازند.