به عنوان مثال، Y Combinator را در نظر بگیرید.

این شرکت تا حد زیادی موفق‌ترین سرمایه‌گذار استارت‌آپ در ایالات متحده است – ارزش ترکیبی همه شرکت‌هایی که از شتاب‌دهنده Y Combinator عبور کردند در سال 2021 از 400 میلیارد دلار گذشت. این شرکت در برخی از موفق‌ترین شرکت‌ها در ده سال گذشته سرمایه‌گذاری کرده است. Airbnb، Dropbox، DoorDash، Stripe، Coinbase، Reddit، OpenSea و Twitch.

با این حال، موفقیت Y Combinator هزینه دارد و این هزینه زمان است.

16 سال طول کشید تا شرکت های موجود در سبد آن به ارزش 400 میلیارد دلاری برسند، مدت زمانی که نه تنها در دنیای مالی غیرمتمرکز غیرمتمرکز است، بلکه تا حد زیادی غیرممکن است.

چیزی که زمانی یک دهه ساخت و چندین دور سرمایه گذاری طول می کشید تا به ارزش میلیارد دلاری برسد، اکنون ماه ها طول می کشد، با بیش از صد پروژه مختلف Web3 که در دو سال گذشته به وضعیت تک شاخ رسیده اند. وقتی این را گسترش دهیم تا سقف بازار پروژه‌های غیرمتمرکز را در بر بگیرد، فهرست طولانی‌تر می‌شود.

Web3 محیطی را ایجاد کرده بود که شرکت ها را قادر می سازد بسیار سریعتر از Web2 رشد و توسعه پیدا کنند. با این حال، توسعه سریع نیاز به نسل متفاوتی از سرمایه‌گذاران و فناوری بسیار پیشرفته‌تر برای رونق دارد.

آزمایشگاه Blockzero خیلی زود متوجه این موضوع شد و در حال ساخت مدلی است که راه شتاب دادن به استارت آپ ها را متحول می کند.

Web3 به عدالت پایان می دهد و کاربران را مسئول قرار می دهد

برای دریافت بودجه، استارت آپ ها باید بخشی از دارایی خود را به سرمایه گذاران بدهند. و اگرچه ممکن است سلب بخشی از مالکیت آن‌ها برای بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌های مشکل‌ساز چندان مهم به نظر نرسد، رسیدن به ارزش میلیارد دلاری به‌شدت اوضاع را تغییر می‌دهد. برای درک این موضوع، 1٪ از سهام در یک شرکت با وضعیت تک شاخ 10 میلیون دلار ارزش دارد.

از سوی دیگر، Web3 نوع جدیدی از مالکیت را به ارمغان آورده است که بیشتر قدرت را به جای صاحبان آن در دست کاربران شرکت قرار می دهد.

پروژه‌های DeFi به جای سهام، توکن‌هایی را توزیع می‌کنند که به صاحبان خود توانایی مشارکت در حاکمیت پروتکل را می‌دهند. این مفهوم جدید مالکیت به پذیرندگان اولیه و کاربران فعال جایزه می دهد، به همین دلیل است که پروژه هایی مانند Uniswap و ENS بخش قابل توجهی از عرضه توکن خود را به کاربران اولیه واگذار کردند.

برای اینکه یک پروژه در بازار به موفقیت برسد، توکن های آن باید چیزی بیشتر از سود پولی را به کاربران ارائه دهند.

اینجاست که DAO ها یا سازمان های مستقل غیرمتمرکز وارد عمل می شوند.

در حالی که غیرمتمرکز کردن مالکیت و حاکمیت ممکن است راهی نسبتاً ناکارآمد برای اداره یک کسب و کار به نظر برسد، مثال‌هایی مانند ConsitutionDAO نشان می‌دهد که DAO‌ها امتیاز مثبتی را برای کسب‌وکارها ارائه می‌کنند که تمرکز به سادگی نمی‌تواند از آن عبور کند.

21/ DAO ها گروه های بزرگی از مردم را قادر می سازند تا با سرمایه و نیروی کار همسو شوند و با آنها تعامل داشته باشند.

یک مثال اخیر و مطالعه موردی را می توان از دیوانگی @ConstitutionDAO گرفته شد.

ماهیت غیرمتمرکز صنعت کریپتو نیز به هفته کاری سنتی پایان داده است. پروتکل‌های بلاک چین میزبان ده‌ها هزار dApp و ارزهای دیجیتال 24 ساعته و 7 روز هفته کار می‌کنند و به جز موارد دور از دسترس، اساساً هیچ خرابی ندارند.

یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر که دارای سهام در یک پروژه DeFi است، روزهای جمعه درهای خود را می‌بندد، اما صنعتی که تا حد زیادی در آن فعالیت می‌کند همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. این یک مشکل بسیار منحصر به فرد را هم برای استارت آپ ها و هم برای سرمایه گذاران ایجاد می کند، که باید راهی برای ادغام رویکردهای عملیاتی کاملاً متفاوت پیدا کنند.

به گفته موسس آن Zachary Dash، Blockzero برای رسیدگی به هر یک از این مسائل طراحی شده است.

شرکت به جای سهام، توکن هایی را از پروژه هایی که شتاب می دهد می پذیرد. برای حمایت بیشتر از ایده مالکیت غیرمتمرکز، شرکت توکن خود به نام XIO را منتشر کرد و 100% عرضه خود را در جامعه توزیع کرد.

آزمایشگاه Blockzero به عنوان یک DAO ساختار یافته است، به این معنی که دارندگان XIO باید تصمیم بگیرند که شرکت در چه پروژه هایی سرمایه گذاری کند.

مالکیت XIO سپس به دارندگان این حق را می‌دهد که در فرآیند شتاب‌دهی که Blockzero پیشنهاد می‌دهد شرکت کنند و آنها را قادر می‌سازد تا در ازای مشارکت‌های مختلف خود، توکن‌هایی را از پروژه‌هایی که این شرکت انکوبه می‌کند دریافت کنند.

DAO بودن همچنین به این معنی است که Blockzero Labs به معنای واقعی کلمه هیچ خرابی ندارد و توزیع غیرمتمرکز هم کاربران آن و هم استارت‌آپ‌هایی که شتاب می‌دهد باعث می‌شود که تجارت هرگز متوقف نشود.

این شرکت در پستی توضیح داد: «در Web3، نوآوری هرگز نمی‌خوابد، و همچنین شتاب‌دهنده‌ها نیز نباید بخوابند».

به نظر می رسد طرح نسبتا بلندپروازانه Blockzero برای تبدیل شدن به Y Combinator دنیای غیرمتمرکز موفقیت آمیز است. با ارزش بازار 3.6 میلیون دلار و میانگین حجم معاملات کمی کمتر از 20000 دلار، به نظر می رسد توکن XIO آن در دستان جامعه باقی بماند.

DAO با 4000 نیرو بیش از 8.5 میلیون دلار در خزانه خود نگهداری می کند که قرار است همه آن در پروژه هایی که برای پروژه شتاب دهنده Blockzero درخواست کرده اند توزیع شود. از پروژه‌هایی که تا کنون انکوبه شده‌اند، بیش از 12.1 میلیون دلار پاداش بین دارندگان XIO توزیع شده است.