روبل از زمانی که روسیه شروع به جنگ با اوکراین کرد و برای اولین بار در تاریخ از مرز 140 دلار در برابر دلار عبور کرد، 50 درصد کاهش یافته است.

این ارز فقط امروز 20 درصد دیگر را در حرکات عظیمی از دست داده است که باعث می شود تمام معاملات قبلی مانند یک چرخش به نظر برسند.

این امر ممکن است باعث افزایش سرسام آور تورم در روسیه به سطوحی شود که احتمالاً حتی تا حد زیادی افزایش می یابد و ارزش روبل به دنبال فرمان جدید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بیشتر کاهش می یابد.

بر اساس این فرمان، شرکت‌ها و شهروندان روسی می‌توانند در صورتی که این طلبکاران خارجی جزو «کشورهای غیردوست» باشند، به طلبکاران خارجی به روبل پرداخت کنند.

این شامل ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، اوکراین، مونته نگرو، سوئیس، آلبانی، آندورا، ایسلند، لیختن اشتاین، موناکو، نروژ، سن مارینو، مقدونیه شمالی، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، میکرونزی، نیوزیلند، سنگاپور و تایوان است.

در این حکم آمده است: بدهکار می تواند از یک بانک روسی بخواهد تا یک حساب روبلی ویژه “C” به نام یک طلبکار خارجی ایجاد کند و پرداخت ها را به معادل روبل به نرخ بانک مرکزی در روز پرداخت به آن منتقل کند.

شما انتظار دارید چنین روبلی به صورت خودکار به دلار یا یورو تبدیل شود، اما اگر مقدار قابل توجهی باشد، مثلاً یک میلیارد، لغزش قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

بنابراین طلبکاران احتمالاً این حق را دارند که اصرار کنند اگر قرارداد چنین است، به دلار یا یورو پرداخت می‌شود، در این صورت ضرر تبدیل توسط بدهکار متحمل می‌شود.

در هر صورت، در مورد خود روبل، این امر بر قیمت آن فشار می آورد و احتمالاً از 200 روبل در هر دلار عبور می کند.

در ابتدا گزارش‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه روبل در سطح زمین به 250 می‌رود. بنابراین ممکن است فقط در حدود همین نرخ باشد که بتوان به این فکر کرد که آیا در حال تثبیت است و در حال حاضر همچنان با سرعت 20 درصد در روز سقوط می‌کند.

این ممکن است تولید ناخالص داخلی روسیه را شاید حتی به سطح ترکیه کاهش دهد که در یک فاجعه از اینجا حدود 50 درصد کاهش پیدا کند.

با این حال، به نظر می رسد که روس ها برای فرار از همه اینها، در درجه اول، به سمت بیت کوین نمی روند، بلکه به سمت طلا می روند.

البته برخی از رمزنگاری‌های خرده‌فروشی وجود دارد و روسیه متخصصان فنی دارد، اما به نظر می‌رسد که جمعیت در کل به سختی انگلیسی صحبت می‌کنند و احتمالاً با سرمایه‌گذاری در کریپتو با آن آشنا نیستند، شاید در سال 2013 هنوز برای بیت کوین در آنجا وجود داشته باشد.

از سوی دیگر، پوتین در سال 2018 انباشت طلا را آغاز کرد، بنابراین شاید او می خواهد به پمپاژ کیف های خود ادامه دهد و نهادهای دولتی و همچنین شرکت هایی که ممکن است طلا بخرند.

این ممکن است نشان دهد که این زباله در نهایت به طلا می رسد، زیرا پوتین باید مقدار زیادی از آن را برای تامین بودجه جنگ انتخابی بفروشد.

مسلماً ساخت بیت‌کوین دارایی ملموس‌تری در این نوع شرایط است، اما بیت‌کوین عوامل خاص خود را در مورد قیمت دارد و به نظر می‌رسد روس‌ها برای استفاده از آن در مقیاس کلی کمی عقب‌تر از آن هستند.