هزینه‌های لابی‌گری اخیر نشان می‌دهد که کسب‌وکارهای ارزهای دیجیتال و بلاک چین به طور فزاینده‌ای نگران تنظیم‌کننده‌های آینده هستند که مسئول نظارت بر صنایع مربوطه خود خواهند بود.

داده های ارائه شده توسط Finbold نشان می دهد که پولی که برای لابی کردن کریپتو خرج می شود در سال 2021 به میزان 116 درصد افزایش یافته است و 4.9 میلیون دلار برای تأثیرگذاری بر قانونگذاران و مقامات دولتی با استفاده از Robinhood، Ripple و Coinbase بر مقدار هزینه شده برای لابی کریپتو استفاده شده است. 

از سال 2017، کل پولی که برای لابی کردن هزینه شده است، به طور قابل توجهی افزایش یافته است. هزینه های لابی از 200,000 دلار به 920,000 دلار در سال 2018 افزایش یافت که نشان دهنده بیشترین درصد افزایش است. با این وجود، عمده‌ترین افزایش واقعی بین سال‌های 2020 و 2021 اتفاق افتاد، با افزایش 2.65 میلیون دلاری هزینه‌ها بیش از دو برابر شدن سال قبل. 

تا پایان سال 2021، کل هزینه‌های لابی کریپتو در طول پنج سال به 9.56 میلیون دلار رسید. اگر نرخ رشد سالانه در سال 2022 به افزایش خود ادامه دهد، این رقم ممکن است تا پایان سال بعد به 15 میلیون دلار یا حتی بیشتر برسد. این ارقام بر اساس گزارش منتشر شده در فوریه 2022 توسط وب سایت Crypto Head متمرکز بر دارایی های دیجیتال است.

سال گذشته، Robinhood در سال 2021 بیشترین هزینه را برای لابی کردن ارزهای دیجیتال انجام داد و 1.35 میلیون دلار به هزینه های لابی کریپتو کمک کرد. با توجه به اینکه Robinhood تنها در ژانویه 2018 گزینه های معاملاتی ارزهای دیجیتال را بر روی پلتفرم خود معرفی کرد، گویای این است که این شرکت چقدر سریع به یک بازیگر اصلی در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

در همین حال، Ripple Labs، شرکت بلاک چین پشت رمز ارزهای دیجیتال Ripple (XRP) با 0.9 میلیون دلار دومین کمک بزرگ را انجام داد. در جاهای دیگر، صرافی ارزهای دیجیتال کوین بیس با 0.79 میلیون دلار در جایگاه سوم قرار گرفت، در حالی که صرافی رقیب رمزارز بایننس، که در گذشته با رگولاتورهای ایالات متحده مشکل داشت، تنها 0.02 میلیون دلار کمک کرد.

کنگره وارد رمزارز می شود

علاوه بر این، افشای مالی از 1 دسامبر 2020 تا 22 دسامبر 2021 برای مجلس سنا و مجلس در سال گذشته نشان داد که اعضای کنگره 570000 دلار ارز دیجیتال خریداری و فروخته اند.

از آنجایی که مقامات منتخب در حالی که از گفتگوها و مناظراتی که در برنامه قانونگذاری پرزیدنت بایدن به اوج خود رسید، مبادله می کردند، به خصوص زمانی که لابی کریپتو مجاز باشد، سؤالاتی را در مورد یکپارچگی فرآیند تجارت ایجاد می کند.

لابی گری قانونی است

فناوری بلاک چین به بلوغ رسیده است، اما برخی از حامیان کریپتو نگران هستند که تنظیم‌کننده‌ها و سیاستمداران این فناوری انقلابی را به اشتباه تفسیر کنند. 

در سیاست آمریکا، اعمال نفوذ بر مقامات برای ارتقای منافع شخصی قانونی است و لابی‌گران عملاً در هر تجارتی در کشور یافت می‌شوند.