بسیاری از قانونگذاران برجسته هفته گذشته به تماس های بانک مرکزی برای ممنوعیت کلی دارایی های رمزنگاری و استخراج توکن پاسخ دادند.

همانطور که دیروز گزارش شد، بانک مرکزی مقدار کمی از حمایت مشروط برای برخی از پیشنهادات خود را به دست آورده است – که هیچ یک به خصوص جدید نیستند، زیرا این نهاد و رئیس آن، الویرا نابیولینا، بدگمان ارز دیجیتال، از مسکو خواسته اند تا آن را صادر کند. ممنوعیت برای چندین سال

اما کریپتو، ماینینگ و توکن‌سازی متحدان زیادی در راهروهای قدرت در مسکو دارند و پوشش رسانه‌های بین‌المللی از نیات ممنوعیت این بانک بسیار کمرنگ شده است.

خبرگزاری تاس به نقل از آنتون گورلکین، معاون کمیسیون سیاست اطلاعات، فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس، درخواست بانک برای ممنوعیت را “احساس‌آمیز” توصیف کرد، اما پذیرفت که این می‌تواند نقطه آغازینی برای “یک برنامه گسترده” باشد. بحث» در مورد مقررات ارزهای دیجیتال. او توضیح داد:

«من فکر نمی‌کنم که ممنوعیت ارزهای دیجیتال […] تصمیم درستی باشد. بله، بسیاری از استدلال های رگولاتوری از نظر امنیت اقتصادی منطقی و صحیح است. اما من با نظر کارشناسان […] که آینده ای را در فناوری بلاک چین می بینند و معتقدند که ممنوعیت ارزهای دیجیتال بر توسعه فناوری اطلاعات روسیه تأثیر منفی می گذارد، شریک هستم.

آناتولی آکساکوف، رئیس کمیته پارلمانی که با بازارهای مالی سر و کار دارد و کارگزار اصلی قانون ارزهای دیجیتال، همچنین صحبت در مورد ممنوعیت مطلق را کم اهمیت جلوه داد و اظهار داشت:

«گزینه‌های مختلفی در حال بحث و بررسی هستند و همچنان مورد بحث قرار خواهند گرفت. خیلی زود است که بگوییم کمیته در مورد این موضوع موضع صریحی داشته است.»

وی گفت که کمیته وی به پیشنهاد بانک مرکزی نگاه خواهد کرد، اما «پیشنهادات دیگر را نیز بررسی خواهد کرد».

آکساکوف گفت: «تاکنون دیدگاه‌ها کاملاً متفاوت است» و افزود:

کمیته داوری در این بحث است و برای ما مهم است که همه طرف ها را بشنویم. بر اساس این بحث ها تصمیم می گیریم.»

لنتا گزارش داد که آندری لوگووی، معاون اول کمیته امنیت و مبارزه با فساد نیز علیه ممنوعیت پیشنهادی صحبت کرده است.

و همین رسانه خاطرنشان کرد که نمایندگان مجلس تاکید کرده اند که “بانک مرکزی تنها است که خواستار ممنوعیت کامل است” در کارگروهی که مسئول ایجاد قانونی برای تنظیم رمزارز و استخراج در سال جاری است.

این رسانه خاطرنشان کرد که «هیچ ارگان دولتی از موضعی که بانک مرکزی تاکنون اتخاذ کرده است، حمایت نکرده است».

در واقع، نقل شده است که نمایندگان مجلس این ترس را ابراز کرده اند که صحبت از چنین اقدامات “سرکوبگرانه” “ممکن است روسیه را به مایه خنده تمام جهان تبدیل کند.”

PlusWorld به نقل از Lugavoy اظهار داشت:

«اگر اظهاراتی می‌کنید که می‌خواهید «به طور قطعی همه چیز را ممنوع کنید»، باید تا حد امکان آنها را با اعداد مشخص، واضح و قابل درک و با توضیح درباره افرادی که در حال حاضر دارای ارز دیجیتال هستند، توجیه کنید. هیچ کس نمی داند چرا بانک مرکزی چنین موضع رادیکالی اتخاذ کرده است.

او افزود که صحبت از «نوسانات زیاد» و «طرح‌های هرمی» نمی‌تواند «نمونه‌هایی از بسیاری از چیزهایی که بخشی از زندگی ما هستند، اما برای شهروندان نیز خطرناک هستند» را انجام دهد.

در همین حال، آکساکوف همچنین اضافه کرد که ممکن است یک لایحه کریپتو به موقع برای جلسه بهاری آن به دومای دولتی (پارلمان روسیه) برسد، اما افزود که «هیچ لایحه‌ای در این مورد» تا کنون به کمیته‌ها ارائه نشده است. وی از دولت خواست که عجله کند. تاس به نقل از وی اظهار داشت:

وی گفت: «در طول جلسه بهار، برای ما مهم است که نوعی سند قانونی را اتخاذ کنیم که شکل مقررات را در بازار تعیین کند. خیلی سریع در حال توسعه است، سرمایه گذاران زیادی وجود دارد. و مهم است که زیر بسیاری از مسائل خط بکشیم، به ویژه به این دلیل که استخراج معدن مشکلاتی را برای مصرف کنندگان برق، برای مقامات محلی ایجاد می کند. و برای تنظیم حداقل این موضوع باید تصمیم قانونی مناسب اتخاذ کنیم.»