وزارت دادگستری ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که هیئت منصفه فدرال فدرال سن دیگو، کومبانی را به توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری با سیم، کلاهبرداری با سیم، توطئه برای دستکاری قیمت کالاها، فعالیت یک تجارت انتقال پول بدون مجوز و توطئه برای ارتکاب پولشویی بین المللی متهم کرده است.

از طریق “برنامه وام دهی” BitConnect، کومبانی و همدستانش ظاهراً 2.4 میلیارد دلار از سرمایه گذاران کلاهبرداری کردند. به گفته وزارت دادگستری، مدیران و مروجین BitConnect ادعا کردند که فناوری معاملاتی این شرکت وسیله ای برای ایجاد سود قابل توجه و تضمین بازده برای سرمایه گذاران است، اما در عوض از سرمایه گذاری ها برای پرداخت به سرمایه گذاران قبلی در قالب طرح پونزی استفاده کردند.

این کیفرخواست همچنین ادعا می‌کند که کومبانی شبکه‌ای از مروج بیت‌کانکت را هدایت کرده است تا قیمت بیت‌کانکت کوین شرکت را افزایش دهند و همچنین برای جلوگیری از بررسی دقیق، از مقررات مالی ایالات متحده طفره رفته است.

او در صورت محکوم شدن به تمامی اتهامات، حداکثر با ۷۰ سال زندان مواجه است. به گفته وزارت دادگستری، کومبانی یک شهروند هندی است و همچنان آزاد است.

کومبانی به طور جداگانه با یک پرونده مدنی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) مواجه است که تنظیم کننده اوراق بهادار در سپتامبر سال گذشته تشکیل داده است. این شکایت مدعی است که برنامه وام BitConnect یک پیشنهاد تقلبی و ثبت نشده است. این پرونده به پرونده های دیگری علیه نمایندگان و مروجین بیت کانکت پیوست که برخی از آنها قبلاً منجر به قضاوت آنها شده است که آنها را مجبور به پرداخت میلیون ها دلار کرده است.

مجری قانون در سال‌های اخیر به دنبال قربانیان احتمالی BitConnect بوده است زیرا پرونده‌ای علیه مدیران و مروجین شرکت ایجاد می‌کند. اداره فیلد FBI کلیولند و بخش تحقیقات جنایی IRS به بررسی این پرونده ادامه می دهند. مامور ویژه اریک اسمیت از دفتر فیلد کلیولند اف بی آی گفت که جنبه های بین المللی این پرونده مانع از تحقیقات FBI نمی شود.

او در بیانیه‌ای گفت: «کیفرخواست امروز بر تعهد FBI به شناسایی و رسیدگی به عوامل بدی که از سرمایه‌گذاران کلاه‌برداری می‌کنند و توانایی کارآفرینان قانونی برای نوآوری در فضای ارزهای دیجیتال اضطراری را خدشه‌دار می‌کنند، تاکید می‌کند.»

وزارت دادگستری همه قربانیان این طرح را تشویق کرد تا تجربیات خود را گزارش کنند.