اگر نرخ پذیرش کریپتو ثابت بماند، می‌توانیم تا دسامبر بیش از 1 میلیارد کاربر کریپتو ببینیم که 60 درصد آنها مالک بیت‌کوین خواهند بود.

نرخ پذیرش ارزهای دیجیتال با نرخ تصاعدی در حال رشد است. همانطور که بازار بالغ‌تر می‌شود، کاربران بیشتری به قطار کریپتو می‌پرند و نرخ جهانی مالکیت کریپتو را افزایش می‌دهند.

طبق آخرین گزارش Crypto.com، ما در حال حاضر در مسیر رسیدن به یک میلیارد کاربر رمزارز تا پایان سال 2022 هستیم.

پذیرش با وجود شروع یک بازار نزولی رشد می کند

فشار رو به رشد به سمت ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. و در حالی که بازار خرده‌فروشی همیشه عامل این پذیرش بوده است، امسال نیز شاهد تلاش‌های سازمانی گسترده‌ای بوده‌ایم.

قانون پیشگامانه بیت کوین در السالوادور یک سال تمام شرکت ها و مؤسسات مالی که سوار قطار کریپتو شده بودند، یک گیلاس بود.

همه اینها به افزایش قابل توجهی در تعداد کاربران کریپتو تبدیل شده است. بر اساس داده‌های Crypto.com، تا 29 دسامبر 2021، 295 میلیون کاربر کریپتو در سراسر جهان وجود داشته است. و در حالی که این تعداد فقط مجموع همه کاربران (بررسی شده برای آدرس‌های دوگانه) در 22 صرافی متمرکز است، هنوز نماینده نسبتا خوبی از بازار است.

در سال گذشته، تعداد کاربران کریپتو تقریباً سه برابر شده است و از 106 میلیون در ژانویه به 295 میلیون در دسامبر افزایش یافته است. اگر همین میزان افزایش را در سال 2022 مشاهده کنیم، در مسیر رسیدن به 1 میلیارد کاربر تا پایان سال هستیم.

افزایش صاحبان کریپتوهای جهانی در سال 2021

این میزان افزایش تعداد کاربران کریپتو تاثیر قابل توجهی بر بازار خواهد داشت. تا سال 2022، حدود 176 میلیون کاربر کریپتو در جهان، یا کمتر از 60 درصد، مالک بیت کوین هستند. تنها حدود 23 میلیون نفر صاحب اتریوم هستند، اما 23 درصد از کل پایگاه کاربران دارای بیت کوین و اتریوم هستند.

ما شاهد بیشترین رشد ماه به ماه کاربران کریپتو در آگوست سال گذشته بودیم که تعداد کاربران در مقایسه با ماه قبل 15.2 درصد افزایش یافت. این افزایش در تعداد کاربران تا حدی عامل عملکرد درخشان بیت کوین در ماه های بعد بود که در نوامبر به اوج خود رسید، زمانی که ATH به 69000 دلار رسید.

تکرار نرخ رشد 15.2 درصدی که در ماه آگوست شاهد بودیم، در ماه‌های بعدی سخت بود – نرخ رشد ماهانه در سپتامبر و اکتبر 2021 به ترتیب تنها 1.1 درصد و 2.1 درصد بود.

رشد ماه به ماه صاحبان کریپتوهای جهانی در سال 2021

با وجود این، بیت کوین همچنان بزرگترین بخش از بازار کریپتو را به تصرف خود درآورد – هم از نظر ارزش بازار و هم از نظر تعداد کاربران. در جولای 2021، فقط کمتر از 56 درصد از کل کاربران رمزارز دارای بیت کوین بودند. این سهم بازار تا اکتبر به رشد خود ادامه داد و به 63 درصد رسید. هنگامی که بیت کوین ATH خود را لمس کرد و کاهش دو ماهه خود را آغاز کرد، سهم بازار آن به 60 درصد کاهش یافت.

وقتی صحبت از ارزش بازار بیت کوین به میان می آید، در ابتدای نوامبر 2021 نیز شروع به کاهش کرد و در پایان سال به زیر 40 درصد رسید. اگر این روند نزولی در سال 2022 ادامه یابد، می‌توانیم شاهد کاهش سلطه آن به پایین‌ترین حد تاریخی باشیم.

با این حال، هیچ کدام از اینها بر تعداد افرادی که بیت کوین دارند تأثیر نمی گذارد. اگر نرخ مالکیت در میان کاربران کریپتو در حدود 60 درصد فعلی باقی بماند، به این معنی است که 600 میلیون نفر صاحب بیت کوین خواهند شد.

درصد کاربران بیت کوین در بین تمام دارندگان رمزارز در سال 2021

کاربران جدید رمزارز بیشتر از اتریوم بیت کوین را قبول می کنند

تجزیه این داده ها حتی بیشتر از این پدیده جالبی را نشان می دهد. در نیمه دوم سال 2021، تعداد کاربران بیت کوین 37.5 درصد افزایش یافت و از 128 میلیون در جولای به 176 میلیون در دسامبر رسید. از سوی دیگر، اتریوم در این مدت شاهد

افزایش تنها 1.4 درصدی تعداد کاربران خود بود.

رشد ماه به ماه صاحبان بیت کوین و اتریوم در سال 2021

این بدان معناست که تعداد کاربران اتریوم در نیمه دوم سال در حدود 23 میلیون نفر ثابت مانده است. با این حال، در نیمه اول سال 2021، تعداد کاربران اتریوم 64 درصد رشد کرد. اتریوم همچنین کل سال 2021 را صرف از دست دادن سهم بازار خود کرد که از 13 درصد در ژانویه به 8 درصد در دسامبر 2021 کاهش یافت.

Crypto.com در گزارش خود خاطرنشان کرد که این ممکن است به این دلیل باشد که بلاک چین‌های مختلف سازگار با EVM و راه‌حل‌های لایه ۲، کاربران و دارایی‌ها را از اتریوم دور می‌کنند.

با این حال، می‌تواند توضیح دیگری برای عدم پذیرش اتریوم که در این گزارش شناسایی شده است، وجود داشته باشد.

از آنجایی که روش تحقیق Crypto.com فقط صرافی های متمرکز را در نظر می گرفت، می توانست بازار وسیع DeFi و ده ها میلیون کاربر DEX را نادیده بگیرد. علاوه بر این، بیت‌کوین مدت‌هاست که بیشتر از اتریوم، مطبوعات اصلی را دریافت کرده است، که می‌توانست آن را برای کسانی که کاملاً تازه وارد صنعت کریپتو شده‌اند جذاب‌تر کند.

همچنین مسئله هزینه وجود دارد که می تواند افراد بیشتری را به سمت بیت کوین سوق دهد. اتریوم در سال گذشته با هزینه‌های بسیار بالای گاز دست و پنجه نرم می‌کرد و کارمزد تراکنش‌ها را بالا می‌برد. با توجه به اینکه هزینه مبادله در یک صرافی غیرمتمرکز اغلب به صدها دلار می رسد، ممکن است قیمت بنزین اتریوم را برای بسیاری از سرمایه گذاران خرده فروشی که تازه وارد حوزه کریپتو شده اند از دسترس خارج کند.

پیچیدگی اکوسیستم اتریوم نیز می تواند عامل مهمی در عدم پذیرش آن باشد. در بین کل بازار، بیت کوین تنها ارز دیجیتالی است که ظاهر و رفتاری شبیه به دارایی های مالی سنتی دارد. این باعث می شود که دروازه خوبی برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال برای بسیاری از کاربران جدید باشد