در بحبوحه ممنوعیت مداوم کریپتو در چین، مقامات گروه‌های خاصی از شرکت‌ها را برای سرکوب هرگونه عملیات رمزنگاری که در این کشور انجام می‌شود، جدا می‌کنند و این بار تنظیم‌کننده‌های چینی نهادهای دولتی خود را هدف قرار داده‌اند. دولت به شرکت‌ها هشدار داده است که استخراج ارزهای دیجیتال را ترک کنند و ممکن است به طور بالقوه افزایش قیمت برق را بر شرکت‌هایی که همچنان از ممنوعیت کریپتو چینی پیروی نمی‌کنند، تحمیل کند.

استدلال “ناپایدار” NDRC در برابر استخراج کریپتو

منگ وی، سخنگوی برنامه ریز ارشد اقتصادی کشور، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی (NDRC) تایید کرد که این کمیسیون به زودی کار خود را برای بسته شدن فعالیت های استخراج بیت کوین در مقیاس صنعتی همراه با سرکوب شرکت های دولتی که در آن شرکت کرده اند آغاز خواهد کرد. همان منگ وی بر ماهیت ناپایدار استخراج کریپتو تاکید کرد و اشاره کرد که “انرژی زیادی مصرف می کند” و “انتشار کربن زیادی تولید می کند”. مقامات استخراج کریپتو را به عنوان یک عمل “بسیار مضر” وضع کرده اند که جاه طلبی های کربن خنثی چین را به خطر می اندازد.

علاوه بر این، هفته گذشته، NDRC خواستار تشکیل جلسه ای ویژه برای بحث در مورد سرپیچی از ممنوعیت کریپتو توسط استان ها و شهرداری ها، و بررسی بیشتر و تعطیلی شرکت های دولتی شد که به استخراج ارز دیجیتال تمایل داشتند. با توجه به موضع ضد رمزنگاری چین، زمانی که مقامات استخراج و تجارت کریپتو را به ایجاد عمدی “خطرات برجسته” متهم کردند و صنعت را “کور و بی نظم” نامیدند، جای تعجب نداشت.

تاریخچه ممنوعیت استخراج کریپتو چین

علی‌رغم ممنوعیت سخت‌گیرانه کسب‌وکارهای رمزنگاری در چین، این کشور همچنان شاهد نزدیک شدن معاملات بیت‌کوین به بالاترین حد خود است. ماه گذشته، مقامات پکن دستورالعمل‌های جدیدی را در مورد ممنوعیت رمزنگاری این کشور صادر کردند، از جمله ردیابی بسیار سرزده آدرس IP شهروندان برای بررسی اینکه آیا آنها در حال استخراج رمزنگاری هستند یا خیر. به دنبال آن، مقامات استان ژجیانگ نیز گزارش‌ها را شروع کردند که کارمندان دولت و استفاده غیرقانونی آنها از مکان‌های عمومی برای استخراج ارزهای دیجیتال را بررسی کردند. سپس دولت هشدار رسمی داد و خاطرنشان کرد که ارزهای مجازی مقدار قابل توجهی انرژی مصرف می کنند. با این حال، علیرغم ممنوعیت کریپتو، مصرف انرژی کاهش نیافته است، که منجر به راه اندازی یک برنامه اصلاح مشترک شد.

«به منظور اجرای کامل استقرار ملی در زمینه اصلاح مسائل مربوط به استخراج و تجارت ارز مجازی، ترویج منظم اوج کربن و خنثی‌سازی کربن و پیشگیری و رفع خطرات در حوزه‌های کلیدی، استان ما اخیراً اقدام اصلاحی مشترکی را آغاز کرده است. مبارزه با استفاده از منابع عمومی مشارکت در فعالیت‌های استخراج و تجارت ارز مجازی