جیم گرکو از رادکل، مانند بسیاری از معامله گرانی که در چند روز اخیر مجبور به مقابله با قطعی شبکه سولانا شده اند، آزرده خاطر است.

“چگونه ممکن است کسی پس از یک فروپاشی مانند امروز به شبکه سولانا با سرمایه واقعی اعتماد کند؟” گرکو جمعه شب در توییتی گفت.

از آنجایی که قیمت ارزهای رمزپایه در طول جلسه معاملاتی روز جمعه کاهش یافت، معامله‌گران بزرگ و کوچک نتوانستند تراکنش‌های روی بلاک چین سولانا را انجام دهند – پروتکلی که توسط طرفداران به دلیل مقیاس‌پذیری و سرعت تراکنش‌های سریع آن تبلیغ شده است. تراکنش در ثانیه (tps) به طور قابل توجهی کاهش یافت. 

این مسائل به روز شنبه سرایت کرد. در همین حال، اکانت رسمی توییتر سولانا اشاره کرد که بلاک چین «سطوح بالایی از تراکم شبکه را تجربه می‌کند» که به «تراکنش‌های تکراری بیش از حد» مرتبط است.

به گفته آناتولی یاکوونکو، بنیانگذار سولانا، ربات‌ها نیز ظاهراً تراکنش‌های تکراری ارسال می‌کردند که بر این مشکل افزوده است. 

سولانا تنها بلاک چینی نبود که با کاهش قیمت ها با مشکلاتی مواجه شد. اما مشکلات این شبکه توجه را به خود جلب کرده است، زیرا این شبکه به یکی از محبوب‌ترین فروشگاه‌های تجاری بزرگ در صنعت کریپتو و فراتر از آن تبدیل شده است.

Sam Bankman-Fried از FTX یک حامی بزرگ است و Jump Trading سرمایه را در پروژه های مبتنی بر Solana ریخته است. به گفته جان دانتونی از The Block Research، بیش از 50 درصد از سرمایه‌گذاری‌های پروتکل Jump Crypto در اکوسیستم Solana صرف شد.  

Pyth – پروژه داده مبتنی بر Solana – طیف گسترده ای از شرکت کنندگان در بازار را به عنوان پشتیبان حساب می کند، از جمله IEX، Virtu، و GTS. (این نیز مشکلاتی را تجربه کرده است.) 

بخشی از دلیل جذابیت سولانا برای فروشگاه های بزرگ تجاری این است که مقیاس را در اولویت قرار داده است. با این حال، وقتی شبکه بیش از حد شلوغ می شود، نشان داده است که می تواند متوقف شود. 

سولانا روز شنبه یک راه حل برای بهبود “بدترین اثرات این مشکل” منتشر کرد.

توسعه دهندگان افزودند: “این نسخه های آتی با هدف بهبود وضعیت شبکه انجام می شوند و انتظار می رود بهبودهای بیشتری در 8 تا 12 هفته آینده ارائه شود.” بسیاری از این ویژگی‌ها در حال حاضر در Testnet هستند، جایی که به شدت در حال آزمایش هستند.

سولانا صندوق جنگ بزرگی برای حل مشکلات خود دارد و جمع آوری کمک مالی 314.2 میلیون دلاری را در ژوئن 2021 به پایان رساند. 

مشکلات معامله گر

logjam شبکه Solana پیامدهایی در سراسر اکوسیستم رمزنگاری داشته است. برای مثال، فروش NFT مبتنی بر Solana نه تنها برای شرکت‌کنندگان در بازار خرده‌فروشی دشوار است، بلکه باعث کاهش سرعت معامله‌گران بزرگ DeFi می‌شود و آنها را مجبور می‌کند تا در سراسر شبکه کار کنند. یکی از مدیران معاملات گفت: “همه چیز را کند می کند.” 

برای معامله‌گران بزرگی که ده‌ها میلیون دلار جابه‌جا می‌کنند، باید فعالیت خود را خارج از بورس انجام دهند و پس از کار کردن زنجیره، با تسویه حساب موافقت کنند. یکی از مدیران میز معاملات مشتقات خاطرنشان کرد: «اکنون روی قیمت توافق کنید و بعداً تسویه حساب کنید… CEX ها هنوز کار می کنند، بنابراین شما هنوز قیمت را کشف کنید. 

سایر معامله گران از عدم توانایی در تکمیل موقعیت اهرمی در سولانا در یک مکان غیرمتمرکز شکایت داشتند – به این معنی که قبل از خطر انحلال به موقعیت خود اضافه کنید. 

این شکایات سوالاتی را در مورد توانایی سولانا برای حفظ موقعیت خود به عنوان پلتفرم ارز دیجیتال ترجیحی وال استریت ایجاد می کند. شرکتی که سعی در جابجایی صدها میلیون دلار دارد، ممکن است یک بلاک چین متفاوت را انتخاب کند، حتی اگر مجبور به پرداخت هزینه های سنگین باشد – اگر بتواند روی کارکرد آن حساب کند.

 جیم گرکو در پیامی به The Block گفت: «من قیمت آن برایم مهم نیست. “اما من نمی توانم کاری را در شبکه انجام دهم. این اتفاق دقیقاً در زمانی که شبکه نیاز به بیشترین عملکرد دارد چند بار اتفاق می افتد؟”

 

لینک خبر

https://www.theblockcrypto.com/post/131278/traders-are-complaining-about-solanas-performance-raising-questions-about-its-status-as-a-wall-street-darling