نحوه برخورد استیون با اعتیاد به کریپتو:

این برای کسی که امکانات آموزشی محدودی دارد بد نیست. متأسفانه، استیون تقریباً همه چیز را به دلیل اضافه کردن رمزارز خود از دست داده است، که او در مصاحبه اخیرش آن را به اعتیاد به قمار تشبیه کرده است. او می‌گوید، رمزارز، مواد مخدر و الکل در نهایت زندگی او را تسخیر کردند، و اکنون به سختی تلاش می‌کند تا دوباره از جایش بلند شود.

در ابتدا، به نظر می رسید استیون می دانست که دارد چه کار می کند. او استعدادی در تجارت کریپتو داشت، اما در نهایت آدرس‌های حدود پنج تا ده بیت کوین را از دست داد که امروز بیش از 300000 پوند ارزش داشت. او نمی داند آدرس ها کجا هستند و هیچ ایده ای در مورد نحوه بازیابی آنها ندارد. او می گوید:

تجارت قمار است. هیچ شکی در آن نیست. درس خواندم و درس خواندم. من به خودم یاد دادم که چگونه یک معامله گر خوب باشم و سخت تلاش کردم تا حساب هایم را مدیریت کنم و به مجموعه ای از قوانین پایبند باشم، اما ذهنم به هم می خورد، و مثل یک بازیکن پوکر که فکر می کرد دست عالی دارد، همه چیز را وارد می کردم. من متقاعد شده بودم که میلیونر بیت کوین خواهم شد.

استیون اکنون روزهای خود را در Castle Craig، یک مرکز توانبخشی در اسکاتلند می گذراند. او نگران آینده است و معتقد است بسیاری از جوانانی که با کریپتو آشنا می شوند مسیری مشابه او را در پیش خواهند گرفت. او کریپتو را یک عرصه تجارت پرخطر می‌بیند که می‌تواند منجر به اعتیاد شدید شود و نمی‌خواهد نسل‌های جوان‌تر را در دام آن ببیند. او می گوید:

یک نسل کامل فکر می کند که با یک تلفن همراه کوچک می توانند برنده شوند، که می توانند … بازار را شکست دهند. این بجسوس را از من می ترساند.

علاوه بر این، کریپتو در بریتانیا، کشوری که استیون آن را خانه می‌نامد، نسبتاً غیرقانونی باقی می‌ماند، و این درهای بیشتری را به روی رفتارهای ناپسند و مشکلات باز می‌کند. Crypto همچنین به اندازه‌ای رایج شده است که در رسانه‌های اجتماعی توسط افراد مشهور مختلف از جمله کیم کارداشیان که اخیراً به همراه سایرین مانند فلوید می‌ودر به دلیل تبلیغ یک ارز دیجیتال بالقوه تقلبی به نام اتریوم مکس مورد شکایت قرار گرفت، مدام تبلیغ می‌شود.

Crypto همچنین راه خود را به روش های اصلی تبلیغاتی باز کرده است. چندی پیش، تبلیغی برای Luno – یک صرافی ارزهای دیجیتال – در لندن مشاهده شد. خوانده شد:

اگر بیت کوین را در اتوبوس می بینید، زمان خرید فرا رسیده است.

این تبلیغات فریب دهنده هستند

دکتر آنا لمبکه – کارشناس اعتیاد و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد – توضیح داد که چنین تبلیغاتی برای بازی با ذهن مردم ایجاد می شوند. او نظر می دهد:

آن‌ها شما را تشویق می‌کنند که بردها را تقویت کنید و باخت‌ها را نادیده بگیرید، و این تصور نادرست را ایجاد می‌کنند که بردهای بیشتری وجود دارد.