طبق مصاحبه جدیدی که توسط تک رادار منتشر شده است، صحنه NFT ممکن است در سال جاری رکورد بزند ، اما برندان ایچ، بنیانگذار موزیلا و مدیر عامل نرم افزار Brave، فکر می کند که این صحنه هنوز باید از نظر “حماقت” و “سمت کلاهبرداری” آن بررسی شود .

سخنان ایچ بخشی از استدلال گسترده‌تر او است مبنی بر اینکه فضای نوپای NFT هنوز یک “شهر مرزی” برای جستجوگران دیجیتالی است که امیدوارند جایگاه اولیه خود را در Web3 به دست آورند. 

او همچنین با تکرارهای قبلی اینترنت مقایسه کرد و گفت: “در روزهای اولیه وب 1.0 و وب 2.0 نیز سایت های احمقانه و کلاهبرداری های زیادی وجود داشت. قبل از اینکه خیابان ها را آسفالت کنید و نصب کنید، شهرهای مرزی اینگونه هستند. لامپ های خیابان.”

در این مصاحبه، ایچ اشاره کرد که “مقدار فزاینده ای از قبیله گرایی” وجود دارد، که او امیدوار است پروژه او، مرورگر Brave، از آن جدا باشد. 

مرورگر Brave و توکن ابزار اصلی آن، نشانه اصلی توجه (BAT)، با کسب درآمد از توجه خوانندگان به تبلیغات، مدل جایگزینی را برای تبلیغ‌کنندگان، نشریات و خوانندگان ارائه می‌کند. هر تبلیغی که می بینند در ازای آن مقدار کمی BAT برایشان به ارمغان می آورد.  

در مدل Brave، هر سه طرف پاداش دریافت می‌کنند، در حالی که الگوریتم‌ها تعیین می‌کنند که یک کاربر خاص احتمالاً می‌خواهد کدام نوع تبلیغات را تماشا کند. Brave امیدوار است با کسب درآمد از توجه، تبلیغ‌کنندگان را با بازارهای هدف خود پیوند دهد. 

با این حال، ایچ مراقب بود که انتقاد صنعت خود را بیش از حد برجسته نکند. 

او گفت: “منافع مالی وجود دارد که حمایت خود را پشت سر جنگجویان نیابتی می اندازند. این باعث می شود که من در اظهار نظرهای عمومی مردد باشم، اما همچنین باعث می شود که بخواهم بسازم. اگر چیزی بهتر بسازید، مردم از آن استفاده خواهند کرد.”

کریپتو: حباب؟

نظرات ایچ در مورد «شهر مرزی» بودن صحنه NFT جدید نیست. از آنجایی که NFT واقعا در سال گذشته شروع به کار کرد، تحلیلگران ابراز نگرانی کرده‌اند که صحنه مانند حباب دات‌کام شرکت‌های بدخواه اولیه منفجر شود. 

این ترس ها بی اساس نیستند. فضای NFT هنوز فقط حدس و گمان است و ارزش فروش مجدد چندین NFT نشان دهنده اعتماد بیش از حد به بازار است. 

هنرمند دیجیتال آمریکایی بیپل یکی از رکورد شکنان صحنه در سال گذشته بود که مجموعه ای از آثار او به قیمت 69.3 میلیون دلار فروخته شد . 

برش بیپل حدود 53 میلیون دلار بود که او بلافاصله آن را به دلار آمریکا تبدیل کرد و گفت که NFT ها “مطلقا” یک حباب هستند، مانند حباب دات کام . 

کانیه وست: دیگر از من نخواهید NFT انجام دهم… بعداً از من بپرسید

او گفت: “یک حباب بود. و حباب ترکید. و بسیاری از مزخرفات را از بین برد – اما اینترنت را از بین نبرد. بنابراین خود فناوری به اندازه کافی قوی است که من فکر می کنم بیشتر از آن دوام خواهد آورد.” در آن زمان

در پادکست اخیر، باب ایگر، مدیرعامل سابق دیزنی تاکید کرد که شرکت سابق او قبلاً در فضای NFT غوطه ور شده است و پیش بینی کرد که “[ما] شاهد انفجاری از چیزهایی هستیم که در NFT ها ایجاد، مبادله و جمع آوری می شوند.”

یک اجماع کلی وجود دارد که NFT ها احتمالاً حباب را تجربه می کنند، اما هیچ کس دقیقاً نمی داند که ابعاد آن چیست یا چه زمانی ظاهر می شود.