نایجل گرین، بنیانگذار و مدیر عامل گروه مشاوره مالی جهانی deVere، پیش بینی کرده است که قیمت بیت کوین (BTC) به دلیل جنگ در اوکراین و افزایش سرمایه گذاری نهادی، تا پایان ماه جاری به 50000 دلار خواهد رسید.

گرین در بیانیه‌ای در اول مارس گفت: «تحولات روزهای اخیر [بحران روسیه و اوکراین] ویژگی‌های کلیدی بیت‌کوین را مورد توجه قرار داده است، که شامل بی‌مرز، بدون مجوز، مقاوم در برابر سانسور و غیرقابل توقیف است.

«این ویژگی‌های ذاتی ارزش بسیار زیادی دارند – و در حال رشد. به همین دلیل است که بیت کوین اکنون چهاردهمین ارز ارزشمند جهان است. من انتظار دارم که در ماه های آینده در رتبه بندی بیشتر جهش کند.”

Devere Group یک شرکت مشاوره مالی مستقل است که دفاتری در سراسر جهان دارد. دفتر مرکزی این شرکت در دبی، امارات متحده عربی، بیش از 10 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت دارد.

گرین در حالی صحبت کرد که قیمت بیت کوین 16% یا 6000 دلار افزایش یافت و به بیش از 44000 دلار در 1 مارس رسید که بزرگترین افزایش روزانه آن از فوریه 2021 بود. بیت کوین در پی حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه با 9% کاهش به 34700 دلار رسید .

بیت کوین از زمانی که در 10 نوامبر به بالاترین حد خود یعنی 69000 دلار رسید، شاهد نوسانات شدید بوده است، زیرا سرمایه گذاران وحشت زده به دلیل عدم اطمینان در مورد مقررات ارزهای دیجیتال و همچنین چشم انداز اقتصاد جهانی از بازار خارج شدند.

در زمان انتشار، بالاترین دارایی کریپتو اندکی کاهش یافته و به 43,450 دلار رسیده است که در آن روز 1 درصد کاهش یافته است.

بحران در اروپا، پذیرش نهادی برای هدایت رشد

به گفته نایجل گرین، “هیچ دلیلی وجود ندارد که این حرکت قیمتی تضعیف شود.” از این نظر، او انتظار دارد که «بیت کوین تا پایان این ماه به 50000 دلار برسد».

مدیر عامل و بنیانگذار deVere معتقد است که تنش های ژئوپلیتیکی و سرمایه گذاری نهادی محرک های اصلی برای حفظ فشار قیمت خواهند بود.

گرین توضیح داد: «وضعیت اوکراین و روسیه باعث آشفتگی مالی قابل توجهی شده است و افراد، مشاغل و در واقع سازمان‌های دولتی – نه فقط در منطقه بلکه در سطح جهانی – به دنبال جایگزین‌هایی برای سیستم‌های سنتی هستند.

با بسته شدن بانک‌ها، پول خودپردازها تمام می‌شود، تهدیدات مربوط به پس‌اندازهای شخصی برای پرداخت هزینه جنگ گرفته می‌شود، و سیستم اصلی پرداخت بین‌المللی سوئیفت، از جمله عوامل دیگر، موردی برای یک سیستم بادوام، غیرمتمرکز، بدون مرز و بدون دستکاری است. سیستم پولی غیرقابل مصادره آشکار شده است.»

 

گرین با هشدار به اینکه وضعیت دلار آمریکا به عنوان یک ارز ذخیره جهانی در خطر است، وضعیتی را پیش‌بینی کرد که در آن همه این عوامل با هم ترکیب می‌شوند تا سرمایه‌گذاران را به سمت افزایش قرار گرفتن در دارایی‌های دیجیتال، به‌ویژه بیت‌کوین سوق دهند.

او می‌گوید سرمایه‌گذاران نهادی آماده هستند تا این تغییر را هدایت کنند.

جذابیت ارزهای دیجیتال جهانی در دنیای تکنولوژی محور ما، البته از سوی سرمایه گذاران نهادی که شامل اتحادیه های اعتباری، بانک ها، صندوق های بزرگ مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک یا سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، شرکت های بیمه، دور از ذهن نمی ماند. و صندوق های بازنشستگی، گفت: گرین.

او افزود: «با به دست گرفتن کنترل بیشتر سرمایه‌گذاران نهادی، اعتبار افزایش می‌یابد، حجم معاملات افزایش می‌یابد و نوسانات کاهش می‌یابد – این همه خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران روزمره است.»

“جنگ برای بیت کوین خوب است”

شاید گرین تنها کسی نباشد که فکر می کند جنگ می تواند برای بیت کوین مفید باشد. جک نیولد ، تحلیلگر کریپتو در 25 فوریه ، تهاجم روسیه به اوکراین را به عنوان فرصتی برای خرید سرمایه گذاران بلندمدت ارزهای دیجیتال معرفی کرد.

او استدلال می‌کند: «تیراندازی‌ها از نظر تاریخی نشان‌دهنده پایین آمدن بازار بوده‌اند. نیولد گفت که این جنگ ممکن است منجر به چاپ بیشتر پول توسط بانک‌های مرکزی شود، زیرا تحریم‌های اقتصادی دولت‌ها را وادار به پذیرش BTC کرده است.