ممنوعیت اخیر روسیه در مورد رمزارزها انتقاد تعدادی از نام‌های بزرگ از جمله رئیس دفتر الکسی ناوالنی، لئونید ولکوف و بنیانگذار تلگرام، پاول دوروف را برانگیخته است.

روز پنجشنبه، بانک مرکزی روسیه گزارشی را منتشر کرد که در آن ممنوعیت کلی تجارت و استخراج ارزهای دیجیتال داخلی را پیشنهاد کرد . در این گزارش آمده است که خطرات کریپتو برای بازارهای نوظهور از جمله روسیه بسیار بیشتر است.

با این حال، به نظر می رسد که این ممنوعیت پیشنهادی در کشور پذیرفته نشده است. یک پست شنبه توسط پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام، بیان کرد  که ممنوعیت پیشنهادی کریپتو «تعدادی از بخش‌های اقتصاد فناوری پیشرفته را نابود خواهد کرد». او اضافه کرد:

چنین ممنوعیتی به طور اجتناب ناپذیری باعث کاهش سرعت توسعه فناوری های بلاک چین می شود. این فناوری‌ها کارایی و ایمنی بسیاری از فعالیت‌های انسانی، از امور مالی گرفته تا هنر را بهبود می‌بخشند.»

در حالی که دوروف اذعان داشت که “میل به تنظیم گردش ارزهای دیجیتال از سوی هر مقام مالی طبیعی است”، او نتیجه گرفت که “بعید است چنین ممنوعیتی مانع از توقف بازیکنان بی‌وجدان شود، اما به پروژه‌های قانونی روسیه در این زمینه پایان می‌دهد. حوزه.”

لئونید ولکوف: ممنوعیت رمزنگاری غیرممکن است

در همین حال، ولکوف در پستی در تلگرام روز پنجشنبه نوشت که این ممنوعیت مانند «بیل زدن بیل» است.

ناوالنی یکی از رهبران اپوزیسیون روسیه و بنیانگذار بنیاد مبارزه با فساد (FBK) است. او در آگوست 2020 با عامل اعصاب نوویچوک مسموم شد. او پس از بهبودی در آلمان، در ژانویه 2021 به روسیه بازگشت و در آنجا دستگیر شد و از آن زمان تاکنون در زندان به سر می برد.

ولکوف در بیانیه خود به گزارش روز پنجشنبه بلومبرگ اشاره کرد. این سازمان ادعا می‌کند که سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) در پیشبرد این ممنوعیت نقش مهمی داشته است، زیرا رمزارز می‌تواند برای تأمین مالی «اپوزیسیون غیر سیستمی و سازمان‌های افراطی» استفاده شود.

او در ادامه افزود که «مطمئن است که نسخه بلومبرگ، در این مورد، 100 درصد به واقعیت نزدیک است، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد» زیرا روس‌ها بیشتر به جای اهدای آن به مسکو، از رمزنگاری برای خرید دارو استفاده می‌کنند. مبتنی بر غیرانتفاعی FBK.

از نظر فنی، ممنوعیت ارزهای رمزنگاری شده همان ممنوعیت نقل و انتقالات شخص به شخص است (یعنی غیرممکن است)… بله، آنها می توانند سپرده گذاری وجوه در صرافی های رمزنگاری را بسیار دشوار کنند، به این معنی که سرویس های واسطه ظاهر می شوند که این کار را انجام می دهند. این از طریق مراجع قضایی خارجی بله، هزینه های معامله افزایش خواهد یافت. خب، حدس می‌زنم همین است.»

مرتبط: رئیس بانک روسیه: ممنوعیت رمزنگاری در روسیه “کاملاً شدنی است”

بسیاری از همسایگان روسیه نیز موضع سختگیرانه ای در مورد ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده اند. روز چهارشنبه، شهروندان کشور همسایه گرجستان مجبور شدند سوگند یاد کنند که استخراج کریپتو را متوقف کنند. دولت‌های کوزوو و قزاقستان نیز اخیراً به فهرست کشورهایی اضافه شده‌اند که استخراج کریپتو را ممنوع کرده‌اند.

شاید یکی از استثناها همسایه روسی اوکراین باشد که تعدادی از قوانین را برای تسهیل پذیرش ارزهای دیجیتال در سپتامبر 2021 تصویب کرد.