به گفته فعالان این صنعت، برنامه‌های جدید بلک راک برای راه‌اندازی یک ETF بلاک چین می‌تواند رقبای بزرگ را تشویق کند که از این روش پیروی کنند.

با این حال، باید دید که چنین محصولاتی در فضای شلوغ چگونه خواهند بود.

بزرگترین مدیر دارایی جهان در یک پرونده نظارتی، یک ETF را مشخص کرد که در شرکت‌های درگیر در توسعه و استفاده از فناوری‌های رمزنگاری سرمایه‌گذاری می‌کند.

Sumit Roy، ویراستار و تحلیلگر رمزارز ETF.com می‌گوید: «من فکر می‌کنم این بر این ایده تأکید می‌کند که فناوری بلاک چین در حال حاضر جریان اصلی است. “من معتقدم که رقبای مانند State Street و دیگران را تشویق می کند تا محصولات مشابه را عرضه کنند.”

 استریت که بر حدود 40 تریلیون دلار دارایی نظارت دارد، سال گذشته یک بخش مالی دیجیتال جدید راه اندازی کرد. یک سخنگوی از اظهار نظر در مورد اینکه آیا بخش مدیریت دارایی آن در حال بررسی ETF در این فضا است یا خیر خودداری کرد.

یکی از نمایندگان Vanguard که بیش از 8 تریلیون دلار دارایی – از جمله 2 تریلیون دلار ETF های ایالات متحده را مدیریت می کند – گفت که این شرکت هیچ برنامه ای برای دنبال کردن یک محصول دارایی دیجیتال ندارد.

سخنگوی ونگارد گفت: «از نظر ونگارد، ریسک سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال زیاد است و سرمایه‌گذاری ضعیف است. برخلاف طبقات دارایی های سنتی، مانند سهام و اوراق قرضه، ارزهای دیجیتال فاقد ارزش اقتصادی ذاتی هستند و معمولاً هیچ جریان نقدی مانند پرداخت بهره یا سود سهام ایجاد نمی کنند.

این نماینده اضافه کرد که این شرکت معتقد است بلاک چین دارای پتانسیلی است و خاطرنشان کرد که ونگارد از فناوری بلاک چین برای بهبود نمایه سازی داده ها و دیجیتالی کردن بازارهای ارز خاص استفاده می کند.

David Botse، رئیس مدیریت محصولات سهام و نوآوری در Schwab Asset Management، گفت که مشتریان به طور فزاینده ای به ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند.

Charles Schwab در حال حاضر چهار صندوق سرمایه گذاری مشترک و چهار ETF را با پیوندهای رمزنگاری شده از طرف شخص ثالث ارائه می دهد.

Botset   در ایمیلی به Blockworks گفت: «در حال حاضر در حال ارزیابی این هستیم که چگونه و چه زمانی می‌توانیم به مشتریان خود فرصت‌های بیشتری برای قرار گرفتن در معرض ارزهای دیجیتال، از جمله فرصت‌هایی مانند فناوری‌های رمزنگاری نقطه‌ای یا بلاک چین در قالب ETF ارائه دهیم.

Invesco، یکی دیگر از 5 صادرکننده برتر ETF، Invesco Alerian Galaxy Crypto Economy ETF (SATO) را در اکتبر راه اندازی کرد. مدیر دارایی در سپتامبر گفت که در حال همکاری با گلکسی دیجیتال در ET دارایی دیجیتال با پشتیبانی فیزیکی است.

Amplify Investments’ Transformational Data Sharing ETF (BLOK) در حال حاضر بزرگترین ETF متمرکز بر بلاک چین است. در ژانویه 2018 راه اندازی شد و دارایی آن به حدود 1 میلیارد دلار افزایش یافت.

سایر سرمایه‌های بزرگ در این فضا عبارتند از Siren Nasdaq NexGen Economy ETF (BLCN) و First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF (LEGR) که به ترتیب حدود 230 و 150 میلیون دلار دارایی دارند. اکثر مواردی که در سال گذشته راه اندازی شده اند هنوز دارایی قابل توجهی به دست نیاورده اند.

Eric Balchunas ، تحلیلگر اطلاعات بلومبرگ، گفت: “اگر من در یک منطقه توسعه محصول یک شرکت ETF هستم و به این موضوع نگاه می کنم .در حال حاضر بیش از حد عرضه شده است.” از طرف دیگر، اگر شرکت بزرگی هستید و با تعدادی مشاور رابطه دارید و فروشندگانتان برای صحبت با آنها بیرون می روند، حالا که BlackRock این را در جعبه ابزار خود دارد، شاید شما هم به آن نیاز داشته باشید.

با وجود گستردگی BlackWork، Balchunas گفت که انتظار ندارد ETF بلاک چین فوراً بر بازارها تسلط یابد.

و«حتی بلک راک هم برای از بین بردن اولین محصولی که به بازار عرضه می شود، کار سختی خواهد داشت BLOK بسیار شناخته شده است، آسان است.

علیرغم پیشروی BLOK، روی استدلال کرد که هنوز “محصول اولیه” در دسته بلاک چین وجود نداشته است.

Roy گفت: “من فکر می کنم با ورود BlockRock با نام تجاری معتبر iShares توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب خواهد کرد.”

به گفته Balchunas ، ETF می تواند یکی از چندین مرحله سرمایه گذاری رمزنگاری برای BlackRock باشد.

او گفت: «من فکر می‌کنم این یک گام کوچک برای ورود به مجموعه ETF بزرگ‌تر برای BlackRock است که شامل ETF‌های نقطه‌ای، سبدهای ارزهای دیجیتال است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC).

سخنگوی BlackRock، که حدود 10 تریلیون دلار را مدیریت می کند، از اظهار نظر در مورد محصولات آینده سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال خودداری کرد.