غول فناوری مایکروسافت اعلام کرد که ناشر بازی Activision Blizzard را به قیمت 69 میلیارد دلار خریداری کرده است. این قرارداد رکوردشکنی به شرکت این فرصت را می دهد که از چندین فرنچایز بازی های ویدیویی برای ابتکار متاورس خود بهره ببرد.

 مایکروسافت اعلام کرد که قرارداد خرید ناشر اصلی بازی اکتیویژن بلیزارد را تکمیل کرده است. این خرید به مبلغ حیرت آور 69 میلیارد دلار انجام شد و بخشی از یک فشار بزرگتر به سوی متاورس است. این خرید پس از خرید قبلی توسط مایکروسافت انجام می شود که Bethesda را به قیمت 7.5 میلیارد دلار خریداری کرد.

ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، این خرید را از طریق توییتر جشن گرفت و گفت که بازی بخش کلیدی رشد متاورس است.

بازی‌ها پویاترین و هیجان‌انگیزترین مقوله سرگرمی در تمامی پلتفرم‌های امروزی هستند و نقشی کلیدی در توسعه پلتفرم‌های متاورس خواهند داشت.

در این زمان است که مایکروسافت این شرکت را خریداری کرده است و انتظار می‌رود این معامله در سال مالی 2023 تکمیل شود. این بزرگترین خرید غول فناوری و بزرگترین خرید در تاریخ بازی است.

واضح است که مایکروسافت برای مقابله با متاورس بسیار مشتاق است و استودیوی Vortex روی آن کار می کند. گرفتن آی پی های سودآور بازی به این معنی است که مایکروسافت فهرستی غنی از شخصیت ها دارد که می تواند آنها را به متاورس معرفی کند.

اکتیویژن بلیزارد بیشتر به خاطر ناشر سری محبوب Call of Duty، یک سری بازی که اغلب در صدر لیست پرفروش‌ترین بازی‌های سال قرار دارد، شناخته می‌شود. همچنین بازی موبایل محبوب Candy Crush را منتشر می کند که به خودی خود سالانه بیش از 1 میلیارد دلار درآمد ایجاد می کند.

گزارش‌های سال 2021 حاکی از آزار و اذیت جنسی گسترده در این شرکت بود که صنعت بازی را تحت تأثیر قرار داد. در مرکز این جنجال، مدیرعامل، بابی کوتیک قرار دارد و اتفاقات مربوط به او و شرکت، قیمت سهام شرکت را مخدوش کرده است.

 

متاورس گرم می شود

به نظر می رسد این خرید اولین جرقه در نبردی طولانی برای به دست آوردن برتری در متاورس باشد. مایکروسافت تنها شرکت فناوری نیست که روی حوزه سرگرمی جدید کار می کند.

متا ، سابقاً فیسبوک، رقیب اصلی آن است و از چندین استراتژی برای تبدیل شدن به پلت فرم اصلی برای تعاملات مجازی استفاده می کند. اپل در حال حاضر روی تجربیات کوتاه‌تر تمرکز کرده است و فعلاً متاورس را کنار می‌گذارد، اما تا حدودی علاقه نشان داده است.

چند سال آینده در توسعه و رشد متاورژن حیاتی خواهد بود. پروژه‌های ارزهای دیجیتال نیز مشتاقانه روی این فضا کار می‌کنند و انتظار می‌رود NFT نقش مهمی ایفا کند. صنعت بازی نیز به سرعت توجه خود را به NFT ها معطوف می کند، اگرچه برخی به شدت از این ایده انتقاد کرده اند.