یکی از موضوعات اصلی در میان جامعه کریپتو در سال 2021، سیاست تهاجمی چین در قبال استخراج بود که منجر به ممنوعیت کامل چنین فعالیت‌هایی در ماه سپتامبر شد. 

در حالی که ماینینگ به عنوان یک نوع فعالیت مالی از بین نرفته است و بعید است که ناپدید شود، استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال چینی مجبور بودند به دنبال مکانی جدید برای راه‌اندازی فروشگاه باشند. بسیاری از آنها به ایالات متحده – مکه معدنی جدید در جهان – نقل مکان کردند، در حالی که برخی با برق ارزان آن به اسکاندیناوی و برخی دیگر به قزاقستان نزدیک شدند.

فعالیت‌های معدنی نمی‌توانند برای همیشه زیر رادار باقی بمانند، و دولت‌ها در سراسر جهان نگرانی‌هایی را در مورد ظرفیت برق و قطعی برق مطرح کرده‌اند. 

اریک تدین، نایب رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا – که همچنین به عنوان مدیر کل سازمان نظارت مالی سوئد فعالیت می کند – خواستار ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال اثبات کار مانند بیت کوین (BTC) در اروپا شده است.

همانطور که حوزه های قضایی در سراسر جهان شروع به سرکوب فعالیت های مرتبط با ماینینگ می کنند، این سوال مطرح می شود: “ماینینگ رمزارز هنوز کجا سودآور و از نظر قانونی مطلوب است؟”

مطالب مرتبط: پیدا کردن خانه جدید: ماینرهای بیت کوین پس از خروج از چین مستقر شدند

آمریکای شمالی

بر کسی پوشیده نیست که ایالات متحده کشور اصلی برای استخراج ارزهای دیجیتال است، به ویژه در ایالت لون استار، تگزاس. پس از خروج از چین، ماینرهای کریپتو و میلیاردها دلار سرمایه به ایالت جنوبی سرازیر شدند. این تا حد زیادی به دلیل سیاست های ایالتی است و فرماندار گرگ ابوت فعالانه از صنعت بیت کوین حمایت کرده است.

فیلیپ سالتر، مدیر عامل شرکت استخراج ارزهای دیجیتال Genesis Digital Assets، دلیل تبدیل این ایالت به مقصدی محبوب برای استخراج کنندگان را به کوین تلگراف گفت:

برجسته ترین مکان برای معدنچیان در سراسر جهان ممکن است در حال حاضر تگزاس باشد. مقادیر عظیم انرژی باد و خورشیدی آن باعث ایجاد مازاد انرژی مقرون به صرفه می شود. شبکه های برق با مالکیت خصوصی، مسیر سریعی را برای پروژه های جدید تضمین می کنند، بدون اینکه توسط بوروکراسی کند مانع شوند. اگرچه مزایای تگزاس چندان جدید نیست. معدنچیان از سال‌ها پیش شروع به ساخت و ساز در آنجا کرده‌اند، حتی اگر نه به شدت اکنون».

تگزاس مشکلات خاص خود را در زمینه زیرساخت های برق تجربه کرده است، با خاموشی های گسترده در سال 2021 در میان طوفان های زمستانی غیرقابل فصل، بخش زیادی از ایالت را تحت تاثیر قرار داده است. اما استخراج کنندگان در آنجا درک نسبی در مورد مصرف برق داشته اند و شرکت های بزرگ حتی به طور دوره ای تجهیزات را خاموش کرده اند تا اولویت را به مصرف کنندگان مسکونی و زیرساخت های حیاتی بدهند.

همسایه شمالی آمریکا، کانادا، نیز به طور فعال شرکت های معدنی را جذب کرده است. اخیراً، مقامات آلبرتا، ماینرهای ارزهای دیجیتال را به این استان دعوت کردند و قیمت ارزان برق آن را به لطف فراوانی گاز طبیعی محلی اعلام کردند.

آمریکای لاتین

کشورهای آمریکای لاتین تلاش قابل توجهی را برای جذب معدنچیان انجام داده اند، به ویژه السالوادور که نگرش مطلوبی نسبت به استخراج از خود نشان داده است. این کشور اولین کشوری بود که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی به رسمیت شناخت. دولت سالوادور در سرمایه گذاری مستقیم در بیت کوین تردیدی نداشته است و حتی قصد دارد شهری اختصاص داده شده به ارز دیجیتال برجسته بسازد که طبق گزارش ها، برق برای استخراج بیت کوین از نیروگاه های زمین گرمایی آتشفشانی تامین می شود.

کاستاریکا نیز به دلیل قیمت پایین برق به تدریج در حال تبدیل شدن به دوستدار معادن است. به لطف استخراج معادن، یک نیروگاه برق آبی که در طول همه‌گیری COVID-19 بسته شده بود، اکنون بازگشایی شده است. 

شرکت‌های بزرگ رمزنگاری نیز شروع به راه‌اندازی فعالیت‌های خود در کاستاریکا کرده‌اند. شبکه چیا، یک شبکه بلاک چین ایجاد شده توسط برام کوهن، بنیانگذار BitTorrent، با ارائه خدمات فنی برای طرح های ملی تغییر آب و هوا در کاستاریکا موافقت کرده است.

آرژانتین در بین معدنچیان بسیار محبوب بود تا اینکه دولت اخیرا تصمیم گرفت یارانه معدنچیان را کاهش دهد و مالیات بر فعالیت های معدنی را افزایش دهد. تا کنون، این تغییرات سیاست مالی برای استخراج معدن محدود به استان تیرا دل فوئگو است که به دلیل آب و هوای سردش شناخته شده است. با این وجود، آرژانتین حتی پس از افزایش قیمت برق، با در نظر گرفتن بحران انرژی در مناطق رقیب مانند اروپا، مکان خوبی برای مزارع معدنی باقی می ماند. 

استخراج معدن هنوز در اروپا امکان پذیر است

عملیات ماینینگ کریپتو در اروپا نسبتاً محدود باقی مانده است، زیرا قیمت های بالای برق در بحبوحه بحران انرژی و نگرش عموماً بدبینانه تنظیم کننده ها نسبت به ارزهای دیجیتال باعث می شود شرکت های رمزنگاری قبل از استقرار در قاره دو بار فکر کنند. 

در واقع، کشور اسکاندیناوی ایسلند قبلاً یک نقطه داغ برای استخراج بیت کوین بود، با چشم انداز آتشفشانی زیر قطبی آن برق ارزان و هزینه های خنک کننده کم را برای مزارع ماینینگ فراهم می کرد.

مزرعه معدنی Genesis Mining در ایسلند. منبع: مارکو کرون

با این حال، اواخر سال گذشته، شرکت ملی برق کشور، Landsvirkjun، با اشاره به نگرانی‌های مربوط به ظرفیت، میزان برقی را که برای صنایع انرژی بر مانند استخراج بیت‌کوین و ذوب آلومینیوم ارائه می‌کرد، کاهش داد. 

علیرغم محدودیت‌های موجود در قاره، چند نقطه در اروپا وجود دارد که معدنچیان تصمیم به راه‌اندازی مغازه‌هایی دارند که در آن جغرافیا و آب و هوا عامل مهمی در جذب کسب‌وکار است.

در گرجستان، واقع در منطقه قفقاز، تعداد زیادی نیروگاه برق آبی که در دوران جمهوری شوروی ساخته شد – همراه با جمعیت نسبتاً متوسط ​​آن – مقدار زیادی برق ارزان قیمت را برای معدنچیان فراهم کرده است.

شرکت‌های بزرگ ماینینگ کریپتو در حال حاضر فعالیت‌های خود را در این کشور راه‌اندازی کرده‌اند. در سال 2014، شرکت معدنی هلندی Bitfury اولین مرکز داده خود را با مصرف 20 مگاوات در شهر گوری در شرق گرجستان افتتاح کرد.

موفقیت Bitfury چشمان بسیاری از گرجی‌ها را باز کرد که فعالانه شروع به خرید کارت‌های ویدئویی قدرتمند و ایجاد مزارع استخراج کریپتو کوچک خود کردند. طبق گزارش بانک جهانی، 5 درصد از جمعیت گرجستان در سال 2018 به استخراج ارزهای دیجیتال مشغول بودند.

همچنین لازم به ذکر است که روسیه به دلیل هزینه های کم انرژی و آب و هوای سرد، مرکز اصلی استخراج ارز دیجیتال است.

آندری لوبودا، مدیر روابط عمومی BitRiver – بزرگترین ارائه‌دهنده خدمات هم‌محل ماینینگ ارز دیجیتال در روسیه – برخی از مناطق خاص را با کوین تلگراف به اشتراک گذاشت که در صورت حمایت دولت روسیه از ارزهای دیجیتال، کار برای ماینرها راحت خواهد بود:

طبق گزارش BitRiver، امروزه حدود 300000 نفر تنها در فدراسیون روسیه به استخراج بیت کوین مشغول هستند. شرکت ما محاسبات پر انرژی و پرسرعت را در مراکز داده در تعدادی از مناطق فدراسیون روسیه از جمله منطقه ایرکوتسک و قلمرو کراسنویارسک انجام می دهد. فن‌آوری‌های سبز و دیجیتالی که ما در کار خود به عنوان بخشی از انتقال انرژی دیجیتال به کار می‌بریم، انگیزه بیشتری به توسعه مناطق داده است.»

آیا ماینینگ ارزشش را دارد؟

جغرافیا یک عنصر حیاتی است که معدنچیان باید در نظر بگیرند، چه برای هزینه های برق و سرمایش یا نگرانی های نظارتی. با این حال، برخی از هزینه‌ها، مانند سخت‌افزار، وجود دارد که ماینرها هر کجا که بروند با خود حمل می‌کنند.

با توجه به افزایش تقاضا برای تجهیزات ماینینگ و رکود اخیر در بازارها پس از روند صعودی سال 2021، چه زمانی استخراج با تمام هزینه های سخت افزاری ارزش آن را دارد؟

یک دستگاه استخراج بیت کوین خانگی با پردازنده گرافیکی. منبع: بیت کوین ویکی.

سال 2021 سودآورترین سال برای استخراج اتر (ETH) با واحدهای پردازش گرافیکی از سال 2016 بود. این تعجب آور نیست، زیرا قیمت اتر در سال گذشته بیش از چهار برابر شد. اما مسئله اصلی معدنچیان هزینه برق و تجهیزات است و قیمت دومی به سرعت در حال رشد است.

با این وجود، در حالی که سودآوری استخراج اتر همچنان بالاست، دوره بازده خرید تجهیزات در حال رشد است، تا حدی به دلیل هارد فورک لندن در آگوست 2021 که پرداخت برای هر بلوک استخراج شده از 8 تا 20 اتریوم به 2 اتریوم کاهش یافت. یکی دیگر از عوامل منفی برای ماینرها، انتقال مورد انتظار بلاک چین اتریوم به اجماع اثبات سهام خواهد بود، پس از آن آنها باید استخراج آلت کوین ها را شروع کنند یا به عنوان سهامداران در شبکه مجدداً تأییدیه کنند.

مشکل ماینینگ شبکه بیت کوین اخیرا علیرغم کاهش شدید قیمت بیت کوین در ژانویه که به پایین ترین حد ماهانه حدود 34300 دلار رسید، اخیراً به بالاترین حد خود رسیده است. 

جای تعجب است که در این زمینه، هزینه ASIC ها کاهش نیافته است. در عین حال، دوره پرداخت ASIC امسال کمی بیش از 1000 روز یا تقریباً سه سال است. همه نمی توانند این هزینه ها را برای مدت طولانی تحمل کنند.

عوامل تغییر زیادی وجود دارد که ماینرها باید آنها را در نظر بگیرند، اما یک چیز واضح است: استخراج ارزهای دیجیتال یک صنعت منعطف و سازگار است، و شرکت ها ثابت کرده اند که مایل به نقل مکان به مکان های سودمندتر هستند در صورتی که نمونه فعلی آنها کمتر از ایده آل.