به گفته کارشناسان صنعت، قزاقستان، یکی از برترین مکان‌های استخراج بیت کوین (BTC) در جهان، احتمالاً رهبری سهم نرخ هش بیت کوین خود را در به‌روزرسانی بعدی توزیع نرخ هش از دست خواهد داد.

بر اساس شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج (CBECI)، قزاقستان تا اوت 2021 بیش از 18 درصد از نرخ هش بیت کوین جهان را در اختیار داشت و تنها پس از ایالات متحده آمریکا.

افزایش قدرت ماینینگ بیت کوین قزاقستان تا حدی ناشی از مهاجرت گسترده ماینرهای چینی است که به دلیل سرکوب ارزهای دیجیتال چین ایجاد شده است. قبل از اینکه تا اوت 2021 به صفر برسد، قدرت نرخ هش BTC چین در سال 2019 بیش از 75 درصد بود.

اما علیرغم اینکه بسیاری از غول های استخراج بیت کوین چینی مانند Canaan و BTC.com در سال 2021 عملیات خود را به قزاقستان منتقل می کنند، طبق گفته چندین مدیر صنعت، این کشور احتمالاً به دلایل زیادی در نهایت سهم نرخ هش خود را از دست خواهد داد. این احتمالاً منجر به خروج قزاقستان از سه کشور برتر استخراج BTC در به‌روزرسانی بعدی CBECI می‌شود که انتظار می‌رود در ماه مارس منتشر شود.

توزیع جهانی نرخ هش استخراج بیت کوین. منبع: CBECI

همانطور که فیلیپ نگ، معاون توسعه شرکت در شرکت مرکز داده Soluna Computing انتظار داشت، استخراج بیت کوین در نهایت در قزاقستان کاهش می یابد، عمدتاً به دلیل یارانه های ناپایدار انرژی.

ما انتظار داریم که برخی استخراج‌ها در قزاقستان ادامه داشته باشد، اما پیش‌بینی نمی‌کنیم که در آینده بیش از 10 تا 15 درصد نرخ هش جهانی باشد. دلیل آن این است که یارانه های برق در قزاقستان ناپایدار است. او به گزارش های ژانویه اشاره کرد که مقامات قزاقستان در حال بررسی حذف یارانه های برق برای تثبیت وضعیت مالی کشور هستند.

به گفته جاش فریزر، یکی از بنیانگذاران پروتکل Origin، یکی دیگر از دلایلی که قزاقستان به طور بالقوه رهبری معدن BTC خود را از دست می دهد، اتکای این کشور به صنعت نفت و گاز است.

فریزر با اشاره به تنش‌های ژئوپلیتیکی جاری و تأثیر آن بر قیمت نفت و گاز، به کوین تلگراف گفت: «کشورهایی که به شدت به منابع انرژی برای استخراج کریپتو متکی هستند، ممکن است به دلیل افزایش قیمت‌ها یا مداخله دولت، نرخ هش را کاهش دهند.

من انتظار دارم ایالات متحده، کانادا و آلمان به دلیل در دسترس بودن بالای انرژی های تجدیدپذیر و رشد بسیار بالای اخیر در نرخ هش، سهم خود را از نرخ هش جهانی تا حدودی افزایش دهند. من انتظار دارم روسیه، قزاقستان و ایران کمی سقوط کنند.

همانطور که قبلاً گزارش شده بود، قزاقستان به دلیل ناآرامی های سیاسی در اوایل ژانویه، با استعفای کابینه ریاست این کشور و قطع اینترنت برای چند روز توسط دولت، با بی ثباتی قابل توجهی در نرخ هش مواجه شد. به گفته دیوید لسپرانس، شریک مدیریت و مشاور مالیاتی Lesperance & Associates، ناآرامی‌های سیاسی در کنار افزایش بالقوه قیمت انرژی و مالیات‌های جدید استخراج کریپتو مطمئناً قزاقستان را به حوزه قضایی کمتر جذابی برای استخراج‌کنندگان تبدیل می‌کند.

لسپرانس به کوین تلگراف گفت: «در حالی که قزاقستان در حال بررسی افزایش مالیات بر روی استخراج‌کنندگان رمزارز است، فکر می‌کنم ماینرهایی را خواهید دید که قبلاً از قطع اینترنت اخیر نگران نشده‌اند، دلیل دیگری برای جستجوی مکان طولانی‌مدت بهتر برای فعالیت‌های خود دارند. .

او اضافه کرد که ماینرهای کریپتو باید صلاحیتی بیابند که معیارهای متعددی را برای موفقیت بلندمدت، القای منابع انرژی سبز پایدار با قیمت‌گذاری بلندمدت قابل پیش‌بینی، حاکمیت قانون برای محافظت از عملیات، صلاحیت قضایی با ثبات سیاسی و موارد دیگر، برآورده کند.

مطالب مرتبط: ماینینگ در سراسر جهان: ماینرهای رمزارز در یک چشم انداز در حال تغییر به کجا باید بروند؟

برخی از غول‌های استخراج کریپتو چین در حال حاضر نشانه‌هایی از یک چرخش بالقوه توسعه در قزاقستان نشان می‌دهند. بر اساس پرونده 17 فوریه در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، BIT Mining، یکی از بزرگترین شرکت های استخراج بیت کوین که عملیات خود را از چین به قزاقستان در سال 2021 نقل مکان کرد، برخی از طرح های استخراج کریپتو در قزاقستان را لغو می کند.

BIT Mining در این پرونده گفت: «شرکت طرح ساخت مرکز داده خود در قزاقستان را که در ماه مه 2021 اعلام شده بود، به دلیل منبع تغذیه محلی ناپایدار خاتمه داده است. این شرکت اضافه کرد که هنوز دستگاه های استخراج بیت کوین را با ظرفیت کل نرخ هش 292.7 PH/s در کشور اجرا می کند.