بانک مرکزی ایران بدون اشاره به چارچوب زمانی این برنامه، به زودی به آزمایش CBDC احتمالی اشاره کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که بانک مرکزی ایران (CBI) در حال برنامه ریزی برای راه اندازی آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به زودی است.

به گزارش  خبرگزاری کار ایران، معاون بانک مرکزی گفت: CBDCها می توانند به کشور در رفع ناهماهنگی های مالی کمک کنند.

توسعه یک ارز دیجیتال مستقل در ایران در سال 2018 در شرکت خدمات انفورماتیک – بازوی اجرایی CBI آغاز شد. مرحله توسعه کامل شده است و به زودی آزمایشی راه اندازی خواهد شد. با این حال، CBI جزئیات زیادی در مورد بازه زمانی فاش نکرد.

طبق گزارشات، CBDC ایرانی با استفاده از پلتفرم Hyperledger Fabric که توسط بنیاد لینوکس میزبانی شده است، توسعه یافته است. Cointelegraph برای نظر دادن با Hyperledger تماس گرفت اما در زمان انتشار پاسخی دریافت نکرد.

ایران در نتیجه تحریم های اقتصادی سنگینی که توسط ایالات متحده بر این کشور وضع شده است، مشکلات مالی و اقتصادی قابل توجهی را تجربه کرده است.

در میان این مشکلات، ایران به کریپتو روی آورده است و جزو اولین کشورهایی بود که استخراج بیت کوین (BTC) را به امید احیای اقتصاد قانونی کرد، با این حال، مجبور شد در موارد متعدد به دلیل کمبود شدید برق و خاموشی،  عملیات ماینینگ را به طور موقت تعطیل کند .

ایران همچنین به امید دور زدن تحریم های تجاری به دنبال استفاده از ارزهای دیجیتال برای تجارت بین المللی است. همانطور که توسط کوین تلگراف گزارش شده است، CBI و وزارت بازرگانی به توافقی دست یافتند تا پلت فرم پرداخت CBI را به یک سیستم معاملاتی مرتبط کند که به کسب و کارها اجازه می دهد پرداخت ها را با استفاده از ارزهای دیجیتال تسویه کنند.

در حال حاضر، نزدیک به 100 کشور بر روی یک ارز دیجیتال مستقل کار می کنند، در حالی که تنها تعداد انگشت شماری از آنها به مرحله آزمایشی رسیده اند. چین در حال حاضر در خط مقدم قرار دارد: توسعه CBDC خود را در سال 2019 تکمیل کرد و در حال حاضر در حال آزمایش انبوه آن در استان های مختلف و بخش های خرده فروشی است .

 انتظار می رود کره جنوبی، ژاپن و روسیه در سال 2022 آزمایشاتی را انجام دهند، در حالی که ایالات متحده هنوز در مرحله بحث است. طبق ردیاب آتلانتیک CBDC، 9 کشور قبلاً CBDC خود را راه اندازی کرده اند، 14 کشور در مرحله آزمایشی، 16 کشور در مرحله توسعه هستند، 41 کشور هنوز در حال تحقیق هستند و دو کشور برنامه های CBDC خود را لغو کرده اند.