هند با سرمایه گذاری تخمینی 6.6 میلیارد INR در طبقه دارایی دومین بازار بزرگ کریپتو از نظر پذیرش جهانی است و جای تعجب نیست، گزارش‌هایی مبنی بر ممنوعیت احتمالی رمزارزهای خصوصی باعث آشفتگی بازار در این کشور در هفته گذشته شد. با این حال، Subhash Garg، وزیر دارایی سابق که پیش‌نویس لایحه رمزارز را تهیه کرد، شرح لایحه با ذکر ممنوعیت را “یک اشتباه” خواند.

اتاق فکر جهانی مقررات را ترویج کرد…

در گزارش اخیر، بنیاد تحقیقاتی Observer توصیه کرد که هند باید به جای ممنوعیت “صنعت ارز دیجیتال”، قانونگذاری ارزهای دیجیتال را در نظر بگیرد. ولی ماهیت غیرمتمرکز این فناوری ممنوعیت را «از لحاظ فنی غیرعملی» می کند. همچنین با بیان اینکه:

هند سابقه ممنوعیت کالاها و خدماتی را دارد که نمونه ای از نوآوری در بازارهای جدید است. چنین ممنوعیت‌هایی اغلب منجر به عواقب ناخواسته‌ای می‌شود که شامل زیان‌های درآمدی بزرگ برای دولت می‌شود که بر معیشت مردم تأثیر می‌گذارد و پیامدهای شدیدی برای صنایع داشته و آنها را مجبور به ورود به بازارهای غیرقانونی می‌کند.

بنابراین، ORF یک “رویکرد نظارتی مشترک” را پیشنهاد کرد که در آن SEBI، RBI،وزارت دارایی و انجمن صنعت ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های کریپتو برای نظارت و تنظیم بازار کریپتو هند با هم همکاری می‌کنند.

علاوه بر این، پیشنهاد کرد که چارچوب افشایی مشابه آنچه در بازار اوراق بهادار قابل استفاده است برای حمایت از سرمایه گذاران در نظر گرفته شود. اما، برای ارتقای نوآوری، ORF بندر امن را برای ارائه دهندگان خدمات دارایی های کریپتو تایید کرد و بیان کرد:

بندرهای امن در طول سال‌ها تضمین‌های بسیار مؤثری را برای نوآوری ثابت کرده‌اند (بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری به دلیل وجود آنها به جایی که هستند رسیده‌اند) و پیاده‌سازی آنها بسیار آسان‌تر از جعبه‌های ماسه‌بازی نظارتی است.»

شایان ذکر است که برای مقابله با مشکلات مشابه در بخش دیگری از جهان، Hester Peirce، کمیسر کمیسیون SEC ایالات متحده نیز مدت‌هاست که پیشنهاد خود را برای بررسی رگولاتوری مطرح کرده است.

در هند، ORF از کنار گذاشتن مالیات بر مبادلات در صرافی با ایجاد مشوق های مالیاتی برای نهادهایی که اطلاعات تأیید شده در این بخش را ارائه می دهند، حمایت کرد. علاوه بر این، پیشنهاد افزودن «ابزارهای فناوری برای انطباق با هنجارهای نظارتی» و ایجاد چارچوبی برای مالیات بر درآمد حاصل از سود سرمایه در دارایی‌های رمزنگاری شده است.

دستورالعمل شرکت و لایحه کریپتو

علاوه بر این، این گزارش همچنین تاکید می‌کند که کشورهای دیگر دستورالعمل‌هایی را برای تبلیغات کریپتو صادر کرده‌اند و اضافه می‌کند که هند نیز می‌تواند به هنجارهایی مشابه آنچه در بازار صندوق سرمایه‌گذاری مشترک وجود دارد نگاه کند. اخیراً، وزیر دارایی Nirmala Sitharam در یک جلسه پارلمان توضیح داده بود که هیچ تصمیمی در مورد ممنوعیت تبلیغات کریپتو گرفته نشده است.

در عوض، وزارتخانه تنظیم کننده هایی را برای ایجاد آگاهی در این بخش وارد کرده است. در همین حال، گزارش‌های محلی منابعی را نقل می‌کنند که ادعا می‌کنند کسب‌وکارهای هندی اکنون باید هر سال تجارت و سرمایه‌گذاری رمزارز خود را افشا کنند. به گفته این مقام مسئول:

این امر همچنین فرار مالیاتی را بررسی می کند و به ما ایده ای از نفوذ ارزهای دیجیتال در معاملات شرکت ها می دهد.

این دستور ممکن است از سوی دولت همراه با لایحه مورد انتظار ارز دیجیتال باشد که انتظار می رود به زودی ارائه شود. منابع ذکر شده، طبق این دستورالعمل به نحو مناسبی اصلاح خواهند شد. در همین حال، معاملات خرده فروشی در حال حاضر بخشی از دستورالعمل شرکت را تشکیل نمی دهد.

 به گفته وزیر دارایی، لایحه جدید کریپتو پس از تصویب کابینه ارائه می شود