این شرکت‌ها که به تدریج بیت کوین را به دارایی‌های خود اضافه کرده‌اند، زمانی که قیمت ارز دیجیتال در حال افزایش بود، به میلیاردها سود رسیدند. با این حال، از زمان روند نزولی که باعث شد بیت کوین حدود 50 درصد از ارزش خود را از دست بدهد، اکنون میلیاردها دلار به طور جمعی از ترازنامه خود حذف شده اند.

شرکت های سهامی عام با احتیاط اما مطمئناً دارایی بیت کوین خود را در طول زمان افزایش داده اند. تا آگوست 2021، گزارش شد که سرمایه گذاران نهادی نزدیک به 10 درصد از کل عرضه بیت کوین را در اختیار دارند. با توجه به اینکه عرضه بیت کوین محدود است، این حجم قابل توجه است، به خصوص زمانی که ورود نهادی به بازار هنوز در مراحل اولیه است.

همانطور که قیمت بیت کوین افزایش یافته بود، ارزش بیت کوین شرکت ها نیز افزایش یافت. در برخی مواقع رسیدن به حدود 100٪ بازده برای برخی و از آن برای برخی دیگر پیشی می گیرد. اما مانند هر بازار دیگری، روند صعودی نمی تواند برای همیشه ادامه یابد و با سقوطی که در اواخر سال گذشته بازار را تکان داد، سرمایه گذاران نهادی شاهد کاهش ارزش دارایی های خود هستند.

از نوامبر 2021 تا ژانویه 2022، شرکت های سهامی عام با بیت کوین در ترازنامه خود نزدیک به 7 میلیارد دلار از دارایی های BTC خود را از دست داده اند. بسیاری از این ارزش از دست رفته توسط بازیکنان برتر فضا، MicroStrategy، Tesla، Galaxy Digital و Block ثبت شده است.

با این حال، کاهش ارزش هیچ یک از اعتقاد شرکت ها به دارایی دیجیتال را متزلزل نکرده است. اکثر آنها متعهد به نگهداری بیت کوین برای بلندمدت هستند و سایرین مانند MicroStrategy گفته اند که در آینده به خرید BTC ادامه خواهند داد.

شرکت‌ها نسبت به بیت کوین صعودی می‌کنند

برخی از شرکت هایی که بیت کوین را در ترازنامه خود نگه می دارند برای عموم مردم شناخته شده هستند. برخی دیگر بسیار کمتر شناخته شده هستند، اما همچنان مقادیر قابل توجهی بیت کوین را در ترازنامه خود نگهداری می کنند. اینها شامل شرکت های سهامی عام مانند MicroStrategy، Tesla، Galaxy Digital، Jack Dorsey’s Block (Square سابق) و غیره است.

در طول سال‌ها، این شرکت‌ها دیدگاه مثبت‌تری نسبت به بیت‌کوین داشته‌اند و ترجیح می‌دهند در دارایی‌های دیجیتالی سرمایه‌گذاری کنند، مانند مورد MicroStrategy. با این حال، این شرکت‌ها یک چیز مشترک دارند و آن، ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین در راس آن‌ها هستند.

MicroStrategy، شرکت سهامی عام با بزرگترین ذخایر بیت کوین در جهان، توسط Michael Saylor، یک گاو نر مشهور BTC، رهبری می شود. خود سایلر گفته است که شخصاً مالک بیت کوین است، خیلی قبل از اینکه شرکتش داشته باشد، با استفاده از بازده خودش به عنوان مدرکی برای اینکه چرا دارایی دیجیتال شرط خوبی بوده است.

شرکت سهامی عام با دومین ذخایر بزرگ بیت کوین تسلا است. اکنون تسلا توسط میلیاردر ایلان ماسک هدایت می شود. ماسک هرگز کسی نبوده است که تمایل خود را به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پنهان کند. بنابراین وقتی این خودروساز فاش کرد بیت کوین را در ترازنامه خود نگه داشته است، تعجبی نداشت.

گلکسی دیجیتال و بلاک توسط ماکسیمالیست های بیت کوین آنتونی اسکاراموچی و جک دورسی هدایت می شوند. این شرکت ها رتبه های سوم و چهارم را به عنوان شرکت هایی با بزرگترین ذخایر بیت کوین در جهان دارند. این چهار شرکت برتر تقریباً 200 هزار بیت کوین بین خود دارند که مجموعاً به قیمت فعلی حدود 6.9 میلیارد دلار است.